head

Tráviace ťažkosti: môžu byť vyvolané stresom

Tráviace ťažkosti môžu byť vyvolané stresom
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Tráviace ťažkosti

Asi tretina dospelej populácie trpí tráviacimi ťažkosťami, v pozadí ktorých stojí často stres, vyvolaný problémovou životnou, pracovnou, či finančnou situáciou. Utiecť pred ním je pomerne náročné, ale okrem tráviacich ťažkostí vedie trvalé napätie a úzkosť aj k iným chorobám.

Telo nám dáva na vedomie

Tráviace ťažkosti spôsobené neustálym stresom sa prejavujú vo forme nadúvania, žalúdočného vredu alebo refluxu, ale nervozita ovplyvňuje negatívne aj prekrvenie čriev. Z nervozity sa môžu vytvoriť žalúdočné kŕče, znížená chuť do jedla, mučivé bolesti podbruška, navyše aj Crohnova choroba a syndróm dráždivého čreva (IBS), ďalej vredový zápal hrubého čreva. Nervozita ovplyňuje aj stav črevnej flóry, narúša jej rovnováhu, čo prináša ďalšie ochorenia a nielen tráviaceho traktu.  Z tráviacich tažkostí vyvolaných stresom nezabudnime na chronickú hnačku a zápchu, ale aj nutkanie na vracanie, zvracanie a problémy so žlčníkom.

Okrem tráviacich ťažkostí...

Neustály stres vedie nielen k tráviacim ťažkostiam. Nedostatočným vstrebávaním živín dochádza k stavom nedostatku, prejavujúcim sa vypadávaním  vlasov a/ alebo problémami s pokožkou.  Nervozitu sa niektorí pokúšajú zahnať maškrtením, ktoré vyvoláva prírastok na hmotnosti, prehnaný príjem cukru a sacharidov je priama cesta k hubovým ochoreniam, narušeniu acido-bázickej rovnováhy, problémov so zubami a dokonca aj k vysokému krvnému tlaku. V dôsledku ustavičného napätia sa oslabuje obranyschopnosť organizmu, preto sme aj náchylnejší na infekcie.  Vo vyhrotenej stresovej situácii sa navyše vytvára v nadobličkách aj viac kortikosterónu, ktorý zvyšuje hladinu cukru v krvi, stupňuje riziko vzniku osteoporózy a napomáha hromadeniu tuku.
Nezabúdajme ani na to, že pri trvalých poruchách trávenia sa nedostatočne vstrebávajú živiny, nasledujú stavy ich nedostatku, čo potom vedie k ďalším chorobám. Napoly strávená potrava stagnujúca v črevách spôsobuje hromadenie toxínov a odpadových látok, čím sa narúša rovnováha črevnej flóry s nasledovným negatívnym dopadom aj na stav imunitného systému.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu