head

Predchádzajme bolestiam hlavy

Trochou pozornosti možno bolestiam hlavy predchádzať.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Niekedy udrie nečakane, inokedy  vopred vycítime, že prichádza. Hovoríme o bolesti hlavy a migréne, ktorá strpčuje život mnohých ľudí.  Dobrou správou je,  že trochou pozornosti môžeme bolestiam hlavy predchádzať alebo veľa urobiť preto, aby sme ich aspoň zmiernili. Nepotrebujeme k tomu ani lieky. Prejdime si spolu niekoľko tipov!

Dbajme o náš jedálniček

Je lepšie, keď vieme, že hotové jedlá prepchaté konzervačnými látkami a inými potravinovými prísadami možno dávať do súvisu s bolesťami hlavy a migrénou.  Preto, keď sa začíname zle cítiť, vynechajme konzumáciu salám, nárezov a iných mäsových výrobkov, ktorým je všeobecne dobré vyhnúť sa.  V tomto období je dobré odložiť aj veľmi kyslé jedlá, ďalej kakao,  sladkosti, cibuľu a zelenú papriku.  Dbajme o to, aby sme nehladovali, prísun nepostrádateľných živín zabezpečujme organizmu stále. Jedzme 4-5 krát denne malé porcie jedla!

Voda, voda, voda...

Mnohí zabúdame na to, že neprijímame dostatok tekutín. Charakteristickým príznakom dehydratácie sú bolesti hlavy, čomu možno ľahko predísť, ak si rozdelíme 2-3 litre vody denne do niekoľkých dávok.  Môžeme prijať aj iné tekutiny, ale prichutené, sýtené nealkoholické nápoje vodu nenahrádzajú.

Pomáha detoxikácia

Nezabúdajme ako na možnú príčinu bolesti hlavy, na toxíny usadené v organizme. Tieto odpadové látky môžu spustiť škodlivé procesy, ktoré zasahujú cievnu sústavu, tráviaci trakt a ovplyvňujú aj činnosť mozgu. Detoxikujme a zistíme, že bolesti hlavy sa budú vyskytovať zriedkavejšie.

Liečivé rastliny proti bolesti hlavy          

Esenciálne oleje z levandule a mäty sú vynikajúcimi prostriedkami proti bolesti hlavy, ako aj proti migréne, navyše pomáhajú bolestiam hlavy aj predchádzať. Pridajme niekoľko kvapiek z nich do odparovača, do kahančekového odparovača, alebo vody do kúpeľa a čoskoro pocítime  priaznivé účinky. Dobre poslúži aj rozmarín: vtierajme do bolestivých častí jeho listy.

Bez pohybu to nejde

Keď sme nervózni, unavení alebo trpíme stresom, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa vytvoria bolesti hlavy. Okrem použitia upokojujúcich esenciálnych olejov pridajme do nášho denného režimu aj pol hodinku intenzívnej, ale nepresiľujúcej prechádzky na čerstvom vzduchu. Pomôže nám uvoľniť sa, stimuluje fungovanie imunitného systému, prispieva k zlepšeniu krvného tlaku a trávenia.  

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu