head

Prečo je dôležité obnovenie črevnej flóry? | Ako ovplyvňuje črevo rozum?

Prečo je dôležité obnovenie črevnej flóry?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Probiotika

Čo majú spoločné rozum a črevá, a prečo je dôležité obnovenie črevnej flóry k dobrému pocitu? Od nás sa môžete dozvedieť, čo sa stane, pokiaľ nedáme pozor na naše črevné baktérie.

To už je nám známe, že trávenie má vplyv na naše pocity, ale koho by to napadlo, má vplyv aj na naše správanie? Pritom je toto tvrdenie pravdivé, nakoľko čoraz viac vedeckých výskumov potvrdzuje, že bezdôvodná zlá nálada a strach môžu pochádzať od čriev.

Úzke spojenie

Rozum a črevá spolupracujú už od dojčenského veku. Ukľudníme sa, keď sme najedení, ale zachváti nás strach, keď máme prázdny žalúdok, sme nesvoji, keď nás trápi nadúvanie. Všetci sme neraz spozorovali, že v stresových situáciách sa nám žalúdok trasie, alebo nás potrápi hnačka. Dva jednoduché, ale veľmi dobré príklady toho, že medzi tráviacim traktom a neurochemickou činnosťou mozgu je spojitosť. Prvá štúdia o vplyve čriev na ľudský mozog sa objavila v roku 2013. Výsledky výskumu potvrdili, že po užívaní istej kombinácie baktérií po dobu štyroch týždňov sa niektoré oblasti mozgu, medzi inými citové centrum a centrum spracovania bolesti, bezpochyby zmenili.

Črevá a šťastie

Narušenie črevnej flóry vo veľkom ovplyvňuje našu náladu a správanie, keďže molekuly stien čreva produkujú 95% serotonínov, zodpovedných za ovládanie našich pocitov. Serotoníny spoločne s inými neurotransmitermi pomáhajú postupu potravy v črevnom trakte. Serotoním, nazývaný “hormónom šťastia” vo veľkej miere uľahčuje nervovým vláknam pohyb svalnatých črevných stien, a slúži ako nepostrádateľná oznamovacia molekula. Pokiaľ nevyživujeme správne naše probiotické baktérie, doplatí na to naše duševné zdravie. Bez obnovenia črevnej flóry sa vystavujeme úzkosti a depresii, ale najnovšie výskumy hovoria o spojitosti poškodenej črevnej flóry s takými neurologickými zmenami, ako skleróza multiplex, Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Vedeli Ste?

Probiotické baktérie sú dôležitou súčasťou nášho života. Zohráva´jú kľúčovú úlohu nielen v obnovení črevnej flóry, ale v malom množstve produkujú antibakteriálne zmesi a ochranné látky, ktoré roztrúsia v prostredí cudzích baktérií. Detailne sa témou zaoberá stránka Detoxikácia organizmu.

Zdroj:
https://www.detoxikacia-organizmu.com/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu