head

Liečba intolerancie na lepok a na laktózu pomocou symbiotík

Benjamín Almási trpí zároveň na intoleranciu na lepok a aj na laktózu
Benjamín Almási trpí zároveň na intoleranciu na lepok a aj na laktózu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Probiotika

I napriek tomu, že 13-ročný Benjamín Almási trpí zároveň na intoleranciu na lepok a aj na laktózu, neprekáža mu to v tom, aby žil plnohodnotný život. Jeho mamička si je vedomá účinkami probiotík a prebiotík na organizmus a myslí si, že tieto pomohli zlepšiť stav jej syna.

Vieš presne, čo môžeš jesť a čo nie.

Mamička mi varí zvlášť, ale stane sa aj to, že celá rodina má na tanieri to, čo ja. Viem si aj sám pripraviť všeličo v kuchyni, mamička ma naučila. Spočiatku ma mrzelo, že si nemôžem dať napríklad tortu v škole, ktorú doniesol jeden spolužiak, ale už som si zvykol. Doma dostávam bezlepkové a bezgluténové zákusky a koláče, mamička dohliada na to, aby bola doma nejaká sladkosť, alebo pizza pre mňa. Spočiatku bol prechod na iné stravovanie ťažký, trvalo mi to skoro pol roka.

Kedy vyšlo najavo, že trpíš intoleranciou na lepok a na laktózu?

Do siedmich rokov som bol veľmi chudý, darmo som jedol veľa, avšak necítil som sa byť chorý. Raz robili v škole odber krvi z prstu, a tem u mňa preukázal intoleranciu na lepok- celiakiu. Zavolali mamičke a potom nás poslali do laboratória, kde aj vážnejšie vyšetrenie vykázalo ten istý výsledok. Intoleranciu na laktózu mi objavili iba pred rokom. Mal som neustále ekzém na rukách, preto ma podrobili testu na intoleranciu laktózy výdychom, ktorý bol pozitívny.

Už nie si chudý.

Keď sme prešli na bezgluténovú stravu, značne mi narástla váha. Viem, že som aj narástol do výšky, ale vo štvrtom ročníku som dosiahol váhu 35 kíl. Veľmi to bolo nepríjemné, že som bol taký chudý, ale našťastie sa mi neposmievali v škole.

Ani na ruke nevidno stopy po ekzéme.

Odkedy dodržiavam bezlaktózovú stravu, stav sa výrazne zlepšil.

V škole ako riešiš stravovanie?

Spočiatku som mal predplatené bezlepkové a bezlaktózové menu, ale jedné mi nechutili, preto som si neskôr nosil z domu, čo mamička navarila. Teraz už obedujem doma.

Poznáš také deti, ktoré majú rovnaké problémy, ako ty?

Na treningu je jeden chlapec, a otec ďalšieho trpí tiež intoleranciou na lepok a na laktózu. S nimi som sa zvykol porozprávať o tomto všetkom, a radíme si navzájom.

Tak viem, že tvoja mamička ti dávala symbiotiká.

Podľa mamičky mi môžu probiotiká v mojom stave pomôcť, preto mi kúpila symbiotiká. Pokiaľ dobre viem, slúžia na napravenie črevnej flóry.Preto ich vybrali lebo neobsahujú prídavné látky, ktoré by mi mohli uškodiť. Pre nás je dôležité, že majú dobrý vplyv na fungovanie môjho trávenia a podporujú imunitný systém.

Pociťuješ nejaké zmeny?

Mám lepšiu chuť do jedla a viac energie, čo je pre mňa dobré, pretože športujem. Ekzém sa mi nevrátil ani v najmenších náznakoch. Mám pocit, že sa moje trávenie zrýchlilo, ale nerozmýšľam nad tým, hlavné je, aby som sa necítil zle.

Ako pomáhajú symbiotiká v prípade intolerancie na lepok a na laktózu?

Probiotiká sú také prospešné mikroorganizmy, ktoré podporujú správne trávenie. Pokiaľ náš organizmus netoleruje ani najmenšie množstvo laktózy, alebo by sme chceli zmierniť laktózou spôsobené nepríjemnosti, ako hnačka, nadúvanie, užívajme probiotické výživové doplnky. Rozmnožovanie probiotík môžeme podporiť pomocou prebiotík, symbiotiká obsahujú aj prebiotiká, ide vlastne o ideálnu zmes obidvoch.

Vychádzajúc z mechanizmu účinku je možné symbiotiká úspešne aplikovať v prvom rade pri problémoch súvisiacich s nesprávnym fungovaním tráviaceho a imunitného systému, zabezpečujú, aby sa kvôli laktóze a lepku poškodená črevná flóra obnovovala, a podporuje opätovnú tvorbu povrchových buniek. Okrem toho niektoré probiotiká produkujú laktázu, potrebnú pre trávenie laktózy, čo celkovo pomáha pri trávení mliečneho cukru, čím sa zmierňujú príznaky spôsobené intoleranciou laktózy.    

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu