head

Tipy proti nadúvaniu!

Proti nadúvaniu – Proti nadúvaniu robte toto!
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Nadúvanie

Cítite sa ako balón, darmo sa snažíte, nedokážete si zatiahnuť brucho? Robte proti nadúvaniu  toto a s bolestivým, napnutým bruchom sa môžete rozlúčiť. Je mimoriadne nepríjemné, keď si na seba ráno natiahneme nohavice, ale poobede nás už okolo pása tlačia. Nadúvanie upozorňuje nielen na nesprávnu stravu, ale aj na potravinovú intoleranciu.

Veďte si stravovací denník!

Nadúvanie môže byť sprevádzané vážnymi bolesťami, tráviacimi poruchami, môže pretrvávať aj viac hodín v oblasti žalúdka a brucha, ale vo väčšine prípadov proti nemu môžeme veľa urobiť. Veďme si stravovací denník: po každom jedení, maškrtení, si zapíšme, čo sme jedli a kedy, potom si zaznačme aj to, kedy sa objaví nadúvanie a bolesť, vďaka tomu už po pár týždňoch ľahko zistíme, ktoré jedlo spsôsobuje problémy. Keď je podozrenie na viac jedál, naraz vylúčme iba jedno. Pokračujme vo vedení stravovacieho denníka až dovtedy, kým si nebudeme celkom istí, čo naše problémy spôsobuje. Pokiaľ nadúvanie nie je spôsobené jedlom, určite sa obráťme na lekára, pretože nadúvanie môžu spôsobovať aj choroby črevného traktu.

Vyhýbajte sa jedlám, ktoré spôsobujú nadúvanie!

Základom zdravej stravy  je zelenina a ovocie bohaté na vlákninu a vitamíny, avšak aj tieto môžu spôsobiť nadúvanie. Brokolica, kapusta, cibuľa, strukoviny a jablko tiež zapríčiňujú tvorbu plynov, preto ak sa po ich konzumácii objaví bolesť, nadúvanie, mali by sme ich konzumáciu obmedziť. Okrem zeleniny a ovocia môžu podobné príznaky spôsobiť aj mliečne výrobky: jeden z typických príznakov intolerancie laktózy. Jedlá s obsahom cukru a nadmerné solenie môžu nadúvanie spôsobiť tiež, preto obmedzenie ich konzumácie prospeje nielen našej figúre, ale aj zachovaniu zdravia nášho trávenia.

Proti nadúvaniu robte toto!

Vytvorte si také zvyky, ktoré pomáhajú predísť vzniku nadúvania! Ráno začnite vlažnou citrónovou vodou, ktorá je nielen dôležitým zdrojom vitamínu C, ale naštartuje aj látkovú výmenu, detoxikuje, a tiež zabraňuje vzniku nadúvania. Potom namiesto kávy s mliekom pite zelený čaj, ktorý povzbudzuje, spaľuje tuky a je bohatý na antioxidanty. Na desiatu si pripravte pomarančovo – banánový kokteil obohatený o rastlinné mlieko – toto ovocie je veľmi dobré proti nadúvaniu, poobede si zase namiesto dezertov s obsahom cukru dajte radšej orechy, ktoré podporujú činnosť mozgu a mandle. Pri príprave obeda a večere si dajme pozor na to, aby sme varili bez pokrievky, pretože takto sa zo zeleniny ľahšie odparia látky spôsobujúce nadúvanie. Ak sme sa predsa len stretli s látkou, ktorá je príčinou nadúvania, vypime vodu so zázvorom, pretože zázvor je proti nadúvaniu vynikajúci.

 

Zdroj:
https://www.webmd.com/diet/features/10-flat-belly-tips

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu