head

Tymián – voňavá liečivá rastlina | Prečo by sme ho mali konzumovať každý deň?

Tymián: Voňavá liečivá rastlina bohyne Venuša
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Nadúvanie

Tymián sa nazýva aj ako rastlina žien, dokonca ho spomína už aj Biblia pri putovaní Mojžiša. Rímske ženy ho používali na navoňanie sa, Gréci tymián vyšívali na šaty vojakov vyslaných do boja, ako symbol smelosti.

Tymián je charakteristickou koreninou paradajkových jedál, jedál z mäsa a hríbov, ale aj účinným lekárom nášho organizmu. Táto lahodná korenina je prirodzenou oporou nášho trávenia a imunitného systému.

Na menštruačné problémy

Nakoľko tymián napravuje krvný obeh, zlepšuje prekrvenie, môže pomôcť aj v prípade chudokrvnosti. Toto korenie sa nie náhodou nazýva už tisícky rokov korením žien. Je to preto, lebo pomáha aj pri poruchách krvácania a čaj z neho pripravený pri zmiernení menštruačných kŕčov.

Proti kašľu

Tymián má vynikajúce dezinfekčné a antibakteriálne účinky, preto je v prípade ochorení, akými sú nádcha, kašeľ a prechladnutie  dokonalou pomocou. V prípade vlhkého kašľa je úspešným liekom a ochrancom zdravia vďaka jeho schopnostiam riediť hlieny, znižovať zápal a podporovať vykašliavanie. V prípade prepuknutia choroby bezpodmienečne popíjajme čaj z tymiánu!

Proti nespavosti

Naplňme malé plátenné vrecúško tymiánom, položme si ho na svoj vankúš a vdychujme jeho vôňu! Táto korenina dokonale upokojuje nervy, prinesie spánok, dokonca môže zmierniť aj prejavy depresie .

Proti nadúvaniu

Tymián je výborným prírodným detoxikantom, chráni pečeň, ale je vynikajúcim riešením aj pri nespavosti. Popri tom všetkom podporuje trávenie a odstráni nadúvanie, vhodné je preto ťažšie jedlá koreniť tymiánom. Ak si zaťažíme tráviaci systém, pime čaj z tymiánu!

Proti plesňovým ochoreniam kože

Tymián môže pomôcť aj v prípade plesňových ochorení kože vďaka svojim silným dezinfekčným účinkom. Pripravme si z neho tinktúru a používajme ju na postihnutých miestach: 2 polievkové lyžice tymiánu zalejme 100 ml čistého, lekárskeho liehu, potom ho nechajme odstáť na 1 deň a nakoniec sceďme!

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu