head

Jedlá, ktoré nadúvajú, a ktorým je lepšie vyhnúť sa!

Jedlá, ktoré nadúvajú – Toto sú nepriatelia plochého brucha!
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Nadúvanie

Nadúvanie sa stále častejšie objavuje v živote mnohých ľudí, bez ohľadu na vek a pohlavie, a nekazí len náš vzhľad, ale nepriaznivo vplýva aj na našu celkovú pohodu. Ak sa chcete cítiť lepšie a mať ploché brucho, týmto jedlám spsôbujúcim nadúvanie sa vyhnite! Okrem jedál, ktoré sú nasýtené umelými prídavnými látkami, cukrom a soľou, aj niektorá zdravá zelenina a chutné ovocie môžu spôsobiť nadúvanie.

Zelenina, ktorá spôsobuje nadúvanie

Kapusta a kel bohaté na vitamín C a brokolica bohatá na beta – karotén sú vynikajúcimi čističmi čriev, avšak u precitlivených môžu spôsobiť silné nadúvanie. Najznámejšou potraivnou spôsobujúcou nadúvanie je fazuľa, avšak spomedzi strukovín môže nadúvať aj hrášok, šošovica a sójové bôby. Nemusíme sa však tejto chutnej zeleniny vzdávať, iba pri ich príprave musíme byť obozretnejší: varme ich bez pokrievky a jedzme ich s celozrnnými obilninami, čím môžeme účinok nadúvajúcich jedál zmierniť.

Polotovary

Polotovary, vopred balené konzervované jedlá, „sáčkové“ polievky, taktiež omáčky v práškovej forme, ktoré sa pripravujú pridaním vody, môžu obsahovať obrovské množstvo umelých farbív, zvýrazňovačov chuti, soli a cukru, čomu sa náš črevný trakt nepoteší. Venujme čas vareniu, výberu surovín, počas prípravy jedál, ktoré spôsobujú nadúvanie, používajme himalájsku soľ, rascu, bazalku, klinčeky a zázvor, pretože tieto koreniny pomáhajú zabrániť nadúvaniu.

Mliečne výrobky

Po káve s mliekom, alebo po  zjedení plátku syra, či jedla s obsahom akéhokoľvek mliečneho výrobku pociťujete nadúvanie, hnačku a nadmernú tvorbu plynov? S veľkou pravdepodobnosťou sú to príznaky intolerancie laktózy. Ak náš organizmus nie je schopný stráviť laktózu, v žalúdku a črevách sa môže objaviť silná tvorba plynov. Ak po konzumácii mliečnych výrobkov pocítime tieto príznaky, choďme na vyšetrenie. Namiesto potravín bohatých na laktózu si radšej vyberme mliečne výrobky bezlaktózové a mlieka rastlinného pôvodu, ktoré nielenže upokoja náš črevný trakt, ale priaznivo vplývajú aj na celý náš organizmus.

Ovocie, ktoré spôsobuje nadúvanie

Podľa príslovia nás jedno jablko denne udrží zdravých, ale ak aj my patríme medzi tých, ktorí si pri slove jablko spomenú na napnuté brucho a bolesť spôsobenú nadúvaním, potom buďme opatrní. Jablko, ktoré priaznivo pôsobí na srdce a dýchacie ústrojenstvo, sa menej považuje za potravinu spôsobujúcu nadúvanie, ak ho konzumujeme spolu s banánom, a aj ťažkosti sa objavia s menšou pravdepodobnosťou. Okrem jablka majú nadúvací účinok aj hrušky bohaté na draslík, broskyne, ktoré priaznivo vplývajú na krvný obeh a sušené slivky, ktoré čistia črevá, preto buďme opatrní aj pri konzumácii tohto ovocia.

Zdroj: https://www.webmd.com/digestive-disorders/features/bloated-bloating#1

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu