head

Bobkový list: 6 blahodarných účinkov pravekej koreniny

Blahodarné účinky bobkového listu | 6 dôvodov, prečo by sme ho mali jesť
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Nadúvanie

Bobkovému listu (vavrínu) už praveky pripisujú magickú silu: používali ho na veštenie, na ochranu pred zlými silami a aj na liečenie. Pozrime sa, v čom môže táto pikantná korenina pomôcť!

Podľa pravekej legendy bol Apolón, grécky bol lekárstva, beznádejne zamilovaný do nymfy Dafné. Nymfu Apolónova láska zaťažovala, modlila sa k bohom, aby sa mohla od tejto nežiadanej lásky oslobodiť. Výsledkom jej modlitieb bolo to, že bola premenená na vavrínový strom, ktorý Apolón vyhlásil za svätý a jeho cenné listy daroval významným vojakom a básnikom. Ale nielen Gréci, ale aj Rimania si veľmi vážili bobkový list: vencami z vavrínu zdobili hlavy svojich cisárov.

Na nadúvanie

Rimania používali bobkové listy nielen na ozdobenie hlavy, ale aj pri ich výdatných hodovaniach. Ak jeme také jedlá, po ktorých máme pocit, že sa nám v bruchu nafukuje balón, ľahko sa môžeme vyliečiť pomocou bobkového listu. Odvar z bobkového listu môže byť dokonalým riešením proti tráviacim ťažkostiam, nadúvaniu.

Na bolesť hlavy

Bobkový list môže poskytnúť úľavu aj na zmiernenie miernejšej bolesti hlavy. Využime jeho schopnosti tlmiť bolesť a na zmiernenie svojich bolestí popíjajme čaj z bobkového listu! Obarme 3-4 bobkové listy 2 dl vody, nechajme vylúhovať 10 minút, potom čaj vypime.

Na detoxikáciu

Bobkový list posilňuje žalúdok, podporuje trávenie a vďaka svojim močopudným účinkom prispieva k odstráneniu zadržanej vody z organizmu. Šálka čaju z bobkového listu sa nám môže zísť aj počas detoxikačnej kúry.

Na zníženie teploty

Bobkový list účinne znižuje teplotu a riedi hlieny, preto ak prechladneme, pred užitím liekov by sme si mali na pomoc zavolať bobkový list. Do 1 šálky citrónového kamilkového čaju pridajme 1-2 bobkových listov, nechajme odstáť niekoľko minút a čaj pomaly vypime.

Na zápaly kĺbov

Zápal kĺbov môže byť spôsobený aj prekyslením nášho organizmu. Pomôcť môže alkalizácia, alkalizujúca strava a bobkový list, presnejšie olej z bobkového listu: na Blízkom Východe sa na zmiernenie bolestí spôsobených zápalom kĺbov natierajú boľavé časti tela olejom z bobkového listu.

Na nespavosť

Ak je náš spánok nepokojný, alebo je problémom už aj samotné zaspávanie, vypime čaj z bobkového listu. Jeho upokojujúci účinok prispeje k pokojným nociam, aby sme mohli ďalší deň začať odpočinutí.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu