head

Naše zlozvyky a nadúvanie

Naše zlozvyky a nadúvanie
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Nadúvanie

Nadúvanie  sa týka takmer každého, ešte aj toho, kto má trávenie väčšinou v poriadku. Pozrime sa, čo proti nemu môžeme urobiť!

Nadúvanie je nielen nepríjemné, veď popri neustálej tvorbe plynov a stále tesnejšiemu oblečeniu, nás môže naduť natoľko, že to spôsobí bolesť. Je dobré vedieť, že ak sme ochotní zmeniť niektoré naše zvyky, máme dobrú šancu znížiť výskyt nadúvania.

Nejedzte hltavo!

Ak  máte čas len na pár hltov, po rýchlom jedení sa Vás ľahko môže zmocniť pocit plnosti alebo napätia. Pri zhone jedlo nepohryzieme dostatočne, zhltneme ho rýchlejšie, a tak enzýmy  nachádzajúce sa v slinách, nevedia potravu dostatočne rozložiť a pripraviť pre žalúdok. Týmto prenecháme na náš žalúdok značnú časť práce, a tak sa pri trávení vytvorí viac vzduchu ako pri jedení v normálnom tempe.

Nejedzte pero!

Je to možno prekvapivé, ale aj tento zlozvyk môže byť príčinou nadúvania. Okrem toho, že táto forma „hryzkania“ neprospieva našim zubom, podpíše sa aj pod tesnosť našich nohavíc.

Nefajčite!

Bez toho, aby sme líčili aké je škodlivé a aké má na zdravie devastačné účinky, fajčenie môže spôsobovať aj nadúvanie: pri fajčení sa do nášho organizmu dostávajú také zlúčeniny, ktoré môžu spôsobovať nielen reflux , ale aj nadúvanie. Množstvo vzduchu dostávajúce sa takto do žalúdka nie je ani v tomto prípade malé.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu