head

Trpím intoleranciou laktózy? Aké sú príznaky?

Intolerancia laktózy: čo spôsobuje, aké sú jej príznaky?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Nadmerná tvorba plynu, nadúvanie a plynatosť, častá grganie, ťažká hnačka, nevoľnosť a vracanie, toto sú všetko príznaky po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré naznačujú intoleranciu laktózy. V súčasnosti neexistuje žiadny špecifický prostriedok na odstránenie intolerancie laktózy, môže pomôcť len zmena stravy.

Intolerancia laktózy nastáva, keď telo nedokáže spracovať mliečnu laktózu v mlieku a mliečnych výrobkoch, tj v laktóze. V skutočnosti ide o stav nedostatku, pretože na odbúranie laktózy je potrebná laktáza, ktorá sa produkuje v tenkom čreve. Úlohou tohto enzýmu je rozdeliť mliečny cukor na dva jednoduché cukry, glukózu a galaktózu a potom ich absorbovať cez črevnú stenu do krvného obehu, aby poskytli energiu našim orgánom. Ak sa produkcia laktázy úplne vylučuje alebo znižuje, naše telo nám to dá najavo do pol hodiny, pretože začneme pociťovať nepríjemné a mučiace príznaky, že niečo nie je v poriadku.

Existujú niektoré typické príznaky

Pri absencii laktózy rozkladajúcej mliečny cukor sú potraviny obsahujúce mliečny cukor tvrdšie stráviteľné a zostávajú v hrubom čreve. Baktérie črevnej flóry vzájomne pôsobia s rozloženou laktózou a to spôsobuje symptómy intolerancie laktózy. V neprítomnosti laktázy niektoré baktérie v črevnej flóre produkujú mastné kyseliny a plyny, čo spôsobuje nadúvanie a tiež spôsobujú hnačku, žalúdočné kŕče, nevoľnosť a zvracanie.

Existuje niekoľko druhov

Existujú tri hlavné skupiny intolerancie laktózy. Primárna forma sa najčastejšie vyskytuje v mladšom veku, a to u detí (dojčiat), ktoré doposiaľ konzumujú len mlieko. V priebehu kŕmenia sa množstvo produkovanej laktázy v priebehu času znižuje, ale postačuje to k tomu, aby organizmus vedel odbúrať denne konzumovaný mliečny cukor aj v dospelom veku.  Sekundárna forma je spôsobená zníženou tvorbou laktázy v tenkom čreve, ktorej pozadie je zvyčajne ochorením, zatiaľ čo intolerancia laktózy tretej skupiny je zvyčajne dedičná. V druhom prípade tenké črevo novorodenca vôbec nevytvára laktázu.

Namiesto kravského mlieka

Na rozdiel od rastlinného mlieka, kravské mlieko obsahuje zdraviu škodlivé antibiotíká alebo hormóny, ktoré dostali dojnice. Tieto zvieratá sú často kŕmené insekticídmi ošetrovaným krmivom, ktoré môžu vstúpiť do tela mliekom. Okrem rastlinných proteínov živočíšne bielkoviny výrazne znižujú tráviace účinky a okrem iného spôsobujú zápchu. Rastlinné mlieko môže byť vyrobené z arašidov, gaštanov, vlašských orechov, mandlí, kokosových orechov, ryže, sóje, pomarančov, raže, prosa, ale môžu sa vyskúšať aj varianty z konopných semien alebo maku.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu