head

Sprievodca probiotikami | Prečo sa oplatí užívať probiotiká?

Probiotiká môžu byť obzvlášť účinné v prípade tráviacich porúch, resp. na posilnenie imunitného systému
Probiotiká môžu byť obzvlášť účinné v prípade tráviacich porúch, resp. na posilnenie imunitného systému
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Probiotika

V záujme udržania si a prinavrátenia zdravia užíva čoraz viac ľudí probiotiká, čiže výživové doplnky obsahujúce prospešné probiotické baktérie. Nie je však jedno, ktorý produkt si vyberieme, nakoľko môže byť obrovský rozdiel medzi probiotikom a probiotikom.

Čo sú probiotiká?

Črevná flóra sa skladá z probiotických baktérií a ich úloha je dôležitá, pretože zabraňujú ukladaniu škodlivých baktérií, produkujúcich toxické látky oslabujúce imunitný systém, na stenách čriev. Probiotiká tak vytvárajú svojím spôsobom istú ochrannú vrstvu. Počas metabolizmu probiotík sa vytvárajú aj také látky, ktoré značne znižujú životaschopnosť škodlivých baktérií. Probiotiká okrem iného produkujú tráviace enzýmy, vitamíny B7, B12 a vitamín K, a zohrávajú úlohu aj pri tvorbe kyseliny maslovej, ktorá chráni sliznicu. O niektorých probiotických kmeňoch sa podrobnejšie dočítate tu.

Ako súvisia probiotiká a črevná flóra?

Pokiaľ sa bavíme o probiotikách, v každom prípade sa treba zmieniť aj o črevnej flóre. Mikroorganizmy, žijúce v hrubom čreve, vytvárajú črevnú flóru, ktorej najdôležitejšou zložkou sú prospešné, čiže probiotické baktérie. Pokiaľ ich počet klesne, naruší sa prirodzená rovnováha črevnej flóry, čo môže vyvolať zdravotných problémov a dlhodobo aj rôzne ochorenia. Črevná flóra totiž ovplyvňuje činnosť imunitného systému (v hrubom čreve sa nachádza asi 70% imunobuniek). Ako sme už spomenuli, jej baktérie produkujú enzýmy a vitamíny, podporujú trávenie. Z toho vyplýva, že pokiaľ sa naruší črevná flóra, oslabuje sa imunita a vytvárajú sa tráviace ťažkosti. V takýchto prípadoch je probiotikum, ktoré obsahuje primeraný počet a druh probiotických baktérií, rýchlou a účinnou pomocou - riešením.

Kedy užívať probiotiká?

Ako to z vyššie uvedeného vidno, probiotiká môžu byť mimoriadne účinné v prípade tráviacich porúch, resp. na podporu imunitného systému. Na potrebu ich užívania nás upozornia nasledovné príznaky:

   

Nakoľko antibiotiká zahubia nielen škodlivé, ale aj prospešné baktérie, počas liečby antibiotikami užívajme aj probiotiká. A to minimálne tri hodiny po užití antibiotík. Je dôležité, aby sme probiotiká zapili zakaždým studenou tekutinou - najlepšie čistou vodou, nakoľko teplý nápoj poškodzuje baktérie.

 

 

Mnoho štúdií dokázalo, že jednotlivé baktérie môžu mať istý účinok na reguláciu telesnej hmotnosti, takže pomocou probiotickej diéty je možné dosiahnuť zníženie hmotnosti rýchlejšie a s trvalejším účinkom, navyše niektoré baktérie podporujú produkciu takých enzýmov, ktoré sú schopné odbúrať aj inak nestráviteľné cukry, čím zvyšujú množstvo vstrebateľných kalórií - dočítame sa v článku Magazínu Vitalitas.

Probiotiká pre deti

Mnohí kladú otázku, či existujú aj probiotiká pre deti, či ich možno deťom podávať, alebo či môžu pomôcť iba dospelým. Odpoveď je jednoznačné áno, avšak v prípade detí musíme byť mimoriadne opatrní.

V súvislosti s črevnou flórou novorodencov existuje niekoľko názorov. Podľa niektorých predstáv je črevný trakt novorodenca sterilný, podľa niektorých sa v ňom zase objavujú mikroorganizmy už pred narodením sa a ich druh je ovplyvnený genetikou, alebo výživou matky. Isté však je, že materským mliekom sa do organizmu novorodenca dostáva mnoho baktérií. Toto zase zásadne ovplyvňuje jeho vývoj. V materskom mlieku sa v prvom rade nachádzajú kmene baktérií Bifidus a Lactobacillus, ktoré kolonizujú črevný trak, hlavne hrubé črevo, sú hlavnými stavebnými prvkami črevnej flóry, čím ovplyvňujú činnosť imunitného systému.

Od akého veku sa odporúčajú probiotiká pre deti?

Vytváranie črevnej flóry je pomalý proces, ovplyvňuje ho niekoľko faktorov, napríklad aj to, kedy a čím začneme dieťa prikrmovať. Stále väčšie množstvo tuhej stravy silne ovplyvňuje stav črevnej flóry, jej rovnováha sa môže narušiť, čoho výsledkom je oslabenie imunitnej reakcie na rôzne, hlavne infekčné ochorenia. Časté tráviace ťažkosti v detstve sa z časti odvíjajú tiež od nedostatku probiotík, alebo od ich nevhodného pomeru, ale s týmto sa dáva do súvisu aj vznik niektorých alergií, či ochorení horných dýchacích ciest. Ale nie iba nedostatočný príjem probiotík môže spôsobiť ťažkosti, ale aj antibiotiká podávané na niektoré ochorenia môžu poškodiť črevnú flóru, pretože tieto lieky rovnako zničia probiotické baktérie, ako aj patogénne druhy. Počas antibiotickej liečby, alebo tesne po nej, je potrebné bezpodmienečne sa postarať o doplnenie probiotík. Je možno menej jednoznačné, že rovnováha črevnej flóry sa môže narušiť aj kvôli stresu. Je to typické hlavne pre počiatočné obdobie návštevy škôlky, tiež pri prechode zo škôlky do školy, čo mnoho detí dokáže spracovať veľmi ťažko. Z vymenovávania nemôžeme vynechať ani stravu, pretože väčšina detí jedlo preberá a spravidla sa vyhýba práve jedlám, ktoré sú bohaté na probiotiká.

Nenechajme príznaky bez povšimnutia

Existuje veľa príznakov toho, keď je nejaký problém s črevnou flórou dieťaťa, ale tieto príznaky sú pomerne bežné, to znamená, že môžu byť spájané s inými ochoreniami. Práve preto, pokiaľ nie je reč o žiadnych orgánových zmenách - léziách, a pokiaľ si všimneme nasledovné ťažkosti: chronická alebo akútna hnačka a/alebo zápcha, neodôvodnená únava, skleslosť, nespavosť, myslime na nedostatok probiotík. Dieťa je dlhšiu dobu nepokojné, často sa sťažuje na kŕče v oblasti žalúdka v podbrušku. Typické je nechutenstvo, ktoré nedokážeme odohnať ani dobrotami. Kvôli narušeniu rovnováhy črevnej flóry sa oslabí imunitný systém, preto ak dieťa „schytá“ všetky aktuálne, infekčné ochorenia, je vysoko pravdepodobné, že trpí nedostatkom probiotík. Toto môžu naznačovať aj alergické príznaky, zmeny na pokožke, vyrážky, ale s väčšou pravdepodobnosťou sa môžu objaviť aj zápalové ochorenia.

Probiotiká pre deti: ktoré sa oplatí užívať?

Napriek tomu, že vyvážená strava by mala obsahovať aj konzumáciu najhlavnejších kmeňov baktérií, u vyberavých detí je to väčšinou ťažko realizovateľné. Myslime na to, že najlepšie probiotické potraviny, kvasené uhorky, kyslá kapusta, alebo fermentované sójové bôby, nepatria medzi vyslovene obľúbené jedlá u detí. O stupeň lepšia je situácia s jogurtmi alebo zrejúcimi syrmi, pretože tieto radšej zjedia aj deti. Najlepším riešením je však užívanie doplnkov stravy, pretože takto si môžeme byť istí, že vhodne doplníme potrebné probiotické kmene a aj k ich rozmnožovaniu potrebné prebiotiká.

Pozrime sa, ktoré sú najdôležitejšie:

 
  • Lactobacillus Casei Shirota: podporuje tráviace procesy, poskytuje odolnosť pred chorobami dýchacích ciest.
  • Lactobacillus Reuterii: odporúča sa pri kolike a bežnej hnačke.  
  • Lactobacillus Acidophilus: podporuje správne vstrebávanie vitamínov skupiny B, tiež znižuje riziko vzniku kožných problémov.  
  • Lactobacillus Casei: môže sa podávať už aj menším, odstráni tráviace ťažkosti. Výborne sa aplikuje pri odstránení hnačky spôsobenej antibiotikami.  
  • Lactobacillus Bulgaricus: zabraňuje množeniu patogénnych baktérií.  
  • Lactobacillus Rhamnosus GG: zmierňuje, alebo aj odstráni zápaly črevného traktu, zmierňuje hnačku.  
  • Bifidobacteriumbifidum: podporuje vstrebávanie vitamínov skupiny B a vápnika, chráni črevá, urýchľuje liečbu ochorení spôsobených rotavírusom, taktiež zmierňuje príznaky intolerancie laktózy.  
  • Bifidobacteriumbreve: produkuje prirodzené antibiotiká, zabraňuje množeniu patogénnych baktérií.
  • Enterococcusfaecium: na liečbu hnačky.
 

Najlepšie probiotiká

Samozrejme, ani v prípade probiotík sa nezrieknime kvality na úkor ceny. Nakupujme zakaždým z overených zdrojov, uprednostnime tie produkty, o ktorých sú dostupné aj overené recenzie zákazníkov (užívateľov).

Čo sa týka zloženia, probiotikum dobrej kvality v jednej kapsuli:

 
  • obsahuje viac ako 10 miliárd živých probiotických baktérií,
  • pozostáva z minimálne desiatich probiotických kmeňov,
  • obsahuje najdôležitejšie prospešné baktérie.
Je dôležité, aby sme probiotiká zapili zakaždým studenou tekutinou

Okrem toho je veľmi dôležité aby boli probiotiká uschované v kapsuliach s postupným uvoľňovaním (retard), ktoré sú odolné voči žalúdočnej kyseline.

Probiotiká

K tomu, aby sa prospešné baktérie rozmnožovali, sú potrebné aj prebiotiká - potravinové vlákniny. Práve preto je počas užívania probiotík potrebné konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny, surovú zeleninu a ovocie, celozrnné obilniny, otruby, mliečne výrobky. Toto si však môžeme zjednodušiť, pokiaľ si vyberieme symbiotikum - výživový doplnok obsahujúci v rovnakej miere pro- a prebiotiká, nadôvažok v primeranom množstve.
S kľudným svedomím môžeme vyhlásiť, že
najlepšie probiotikum je symbiotikum!
Súbežne s užívaním výživových doplnkov sa doporučuje konzumovať strava obsahom probiotických baktérií.

Zdroje probiotík

Jedlá obsahujúce probiotické baktérie prispievajú k udržaniu zdravia

Jednou z podmienok zdravého fungovania tráviaceho systému je rovnováha mikroorganizmov tvoriacich črevnú flóru. K zachovaniu tohto optimálneho stavu prispievajú kvasené (fermentované) potraviny obsahujúce probiotické baktérie. Ukážeme Vám ľahko dostupné zdroje probiotík.

Kvasené mliečne výrobky

Kvasené mliečne výrobky sa ošetrujú baktériami mliečneho kvasenia, t.j. probiotikami. Kyselina mliečna okrem toho, že zabraňuje hnilobe potravín (udržuje ich trvanlivosť), má prospešný účinok aj na náš organizmus. Kvasenie pôsobením baktérií kyseliny mliečnej zvyšuje výživovú hodnotu potravín a napomáha lepšiemu zúžitkovaniu živín. Podporuje vstrebávanie bielkovín a minerálnych látok, baktérie kyseliny mliečnej sú schopné syntetizovať kyselinu listovú, tiamín, niacín, riboflavín a vitamín B12. Prírodný, neochutený probiotický jogurt je jedným z najznámejších a najlepších zdrojov probiotík, obsahuje aj laktobaktérie a bifidobaktérie. Medzi vynikajúce zdroje probiotík sa radí aj kaukazský kefír, ktorý sa vyznačuje vysokým obsahom srvátky a  preto je tento nápoj bohatý aj na laktobaktérie.

Nakladaná kvasená zelenina

Dôležité probiotiká poskytuje organizmu aj nakladaná kvasená zelenina. Navyše ocot je vynikajúcim zdrojom  antioxidantov, znižuje hladinu cukru v krvi, chráni srdce a znižuje riziko vzniku rakoviny. Nakladaná zelenina, ktorú dostať v obchodoch je však zvyčajne tepelne spracovaná, čím stráca svoj prospešný účinok. Výhodnejšie je preto pripraviť si kvasené potraviny doma. Vhodné na tento účel sú kapusta, melón, uhorka, paprika aj cvikla, no podľa chuti môžeme použiť aj inú zeleninu. Vedeli ste že, obsah kyseliny mliečnej v kyslej kapuste je porovnateľný s jogurtom, má mimoriadne vysoký obsah vitamínu C, okrem toho je bohatá na vitamín B a karotén?

Čaj z kombuchy

Keďže aj čaj z kombuchy vzniká fermentáciou, obsahuje významné množstvo probiotických baktérií. Nápoj obsahuje malé množstvo vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, vitamínov B1, B6 a vitamínu B12, ktoré vznikajú po odbúraní cukru. Nepreháňajme to však s jeho konzumáciou, pokiaľ sa chceme vyhnúť nepríjemným vedľajším účinkom, pretože čaj z kombuchy môže spôsobiť bolesť žalúdka, nevoľnosť a závraty.

Pri nedostatku prebiotík sa probiotické baktérie nedokážu dostatočne rozmnožovať. Medzi prírodné probiotiká patrí napríklad ovos, špaldová pšenica, čakanka, banán, špargľa, ako aj cibuľa.

Zdroje:
https://draxe.com/probiotics-benefits-foods-supplements/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/probioticke-kmene
https://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/nadvaha-crevne-bakterie

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu