head

Sprievodca probiotikami. Aké je probiotikum dobrej kvality?

Aké je probiotikum dobrej kvality?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Probiotika

V záujme udržania si a prinavrátenia zdravia užíva čoraz viac ľudí probiotiká, čiže výživové doplnky obsahujúce prospešné probiotické baktérie. Nie je však jedno, ktorý produkt si vyberieme, nakoľko môže byť obrovský rozdiel medzi probiotikom a probiotikom.

Ešte skôr, ako by sme sa pustili do požiadavok, čo sa kvality probiotík týka, zhrňme si v krátkosti, čo sú vlastne probiotiká a kedy nám môžu pomôcť.

Ako súvisia probiotiká a črevná flóra?

Pokiaľ sa bavíme o probiotikách, v každom prípade sa treba zmieniť aj o črevnej flóre. Mikroorganizmy, žijúce v hrubom čreve, vytvárajú črevnú flóru, ktorej najdôležitejšou zložkou sú prospešné, čiže probiotické baktérie. Pokiaľ ich počet klesne, naruší sa prirodzená rovnováha črevnej flóry, čo môže vyvolať zdravotných problémov a dlhodobo aj rôzne ochorenia. Črevná flóra totiž ovplyvňuje činnosť imunitného systému (v hrubom čreve sa nachádza asi 70% imunobuniek), jej baktérie produkujú enzýmy a vitamíny, podporujú trávenie. Z toho vyplýva, že pokiaľ sa naruší črevná flóra, oslabuje sa imunita a vytvárajú sa tráviace ťažkosti. V takýchto prípadoch je probiotikum, ktoré obsahuje primeraný počet a druh probiotických baktérií, rýchlou a účinnou pomocou - riešením.

Príznaky a predchádzanie - Kedy užívať probiotiká?

Ako sme už spomenuli, probiotiká môžu byť mimoriadne účinné v prípade tráviacich ťažkostí, resp. na podporu imunitného systému. Na potrebu ich užívania nás upozornia nasledovné príznaky:

 • časté nadúvanie
 • reflux
 • chronická zápcha
 • opakovaná hnačka
 • hubové infekcie
 • striedavá hnačka a zápcha
 • chronické bolesti brucha
 • časté ochorenie na sezonálne infekčné choroby
 • bolesti kĺbov
 • syndróm dráždivého čreva IBS
 • zápal čriev
 • alergie

Nakoľko antibiotiká zahubia nielen škodlivé, ale aj prospešné baktérie, počas liečby antibiotikami užívajme aj probiotiká. A to minimálne tri hodiny po užití antibiotík. Dôležité je zapiť probiotiká výlučne studeným nápojom - najlepšie čistou vodou -, nakoľko teplý nápoj poškodzuje baktérie.

Aké je dobré probiotikum?

Samozrejme, ani v prípade probiotík sa nezrieknime kvality na úkor ceny. Nakupujme zakaždým z overených zdrojov, uprednostnime tie produkty, o ktorých sú dostupné aj overené recenzie zákazníkov (užívateľov).

Čo sa týky zloženia, probiotikum dobrej kvality v jednej kapsuli:

 • obsahuje viac ako 10 miliárd živých probiotických baktérií,
 • pozostáva z minimálne desiatich probiotických kmeňov,
 • obsahuje najdôležitejšie prospešné baktérie.

Okrem toho je veľmi dôležité aby boli probiotiká uschované v kapsuliach s postupným uvoľňovaním (retard), ktoré sú odolné voči žalúdočnej kyseline.

+1 tip: prebiotiká

K tomu, aby sa prospešné baktérie rozmnožovali, sú potrebné aj prebiotiká - potravinové vlákniny. Práve preto je počas užívania probiotík potrebné konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny, surovú zeleninu a ovocie, celozrnné obilniny, otruby, mliečne výrobky. Toto si však môžeme zjednodušiť, pokiaľ si vyberieme symbiotikum - výživový doplnok obsahujúci v rovnakej miere pro- a prebiotiká, nadôvažok v primeranom množstve.

S kľudným svedomím môžeme vyhlásiť, že najlepšie probiotkum je symbiotikum!
Súbežne s užívaním výživových doplnkov sa doporučuje konzumovať strava obsahom probiotických bakté
rií. Také sú napríklad kvasené uhorky, fermentované mliečne výrobky, kyslá kapusta, či fermentovaná sója.

 

Zdroje:
https://draxe.com/probiotics-benefits-foods-supplements/

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu