head

Príčiny nadúvania: nielen jedlá ho spôsobujú

Príčiny nadúvania môže byť nielen nesprávne stravovanie, ale aj gynekologické problémy
Príčiny nadúvania môže byť nielen nesprávne stravovanie, ale aj gynekologické problémy
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace ťažkosti

Nadúvanie väčšinou vzniká po konzumácii niektorých jedál, alebo jednoducho po prejedaní sa. Existujú však aj iné faktory na pozadí tohto problému. Aby sme sa im mohli vyhnúť, mali by sme vedieť, aké sú príčiny nadúvania.

Časom sa svalstvo brušnej steny stáva menej pružným, slabším, preto sa po jedle môže stať, že musíme uvoľniť opasok na sukni či nohaviciach. Príčiny nadúvania preto väčšinou treba hľadať v nevhodnej strave, avšak nie vždy je na vine stravovanie.

V mnohých prípadoch je nadúvanie dôsledkom nesprávneho stravovania. Môže sa stať, že z dôvodu narušenia rovnováhy črevnej flóry sa premnožia mikroorganizmy, ktoré narušia správne tráviace procesy. Okrem toho medzi príčiny nadúvania môžeme zaradiť aj dlhšie obdobie pretrvávajúce nadúvanie zo stresu, zápal hrubého čreva, zápal slepého čreva, zápal pobrušnice, Crohnova choroba, bulímia, anorexia, rakovina čreva, resp. premnoženie parazitov.

Medzi príčiny nadúvania vplyvom gynekologických problémov patria nádorové ochorenia, rovnako spôsobuje nadúvanie zápchu, ako následok spomaleného metabolizmu vplyvom nedostatočnej funkcie štítnej žľazy. Nadúvanie v spodnej časti brucha sa objavuje u žien v období pred menštruáciou, resp. v období menopauzy, ale aj vynechanie antikoncepčných tabletiek ho môže spôsobiť. Na pozadí syndrómu dráždivého čreva - IBS môže stáť zmenená a nepravidelná činnosť čriev, v takomto prípade sa ohlásia tráviace ťažkosti, nepríjemné pocity v oblasti brucha, ktoré majú za následok nadúvanie a kŕče.

Jedlá spôsobujúce nadúvanie

V prvom rade si ujasnime, že jedlá spôsobujúce nadúvanie vôbec nie sú zakázané, napokon takmer všetky sú bohaté na minerálne látky, vitamíny a stopové prvky nevyhnutné pre organizmus. Je potrebné dohliadať na to, aby sme ich konzumovali s mierou, a pokiaľ sme na niektoré z nich obzvlášť citliví, radšej ich vymeňme na iné, rovnako zdravé potraviny.

Čo sa príčin nadúvania týka, väčšinu z nás v prvom rade napadne zelenina a ovocie. Pokiaľ ale skutočne chceme udržať svoje zdravie, tieto v žiadnom prípade nemôžu chýbať z nášho stola. Rastlinná vláknina, ktorú obsahujú, prispieva k správnemu tráveniu a detoxikácii. Ich nadmerná konzumácia však kvôli prirodzeným procesom kvasenia, ktoré prebiehajú v črevnom trakte, môže zapríčiniť nadúvanie. Namiesto veľkolistého šalátu si radšej zvoľme baby šalát, mladý špenát, pretože tieto kvasia menej, čiže menej nadúvajú. Riešením môže byť, pokiaľ trváme na konzumácii „riadnej”, čiže veľkolistej zeleniny, mixovanie, konzumovať ich môžeme vo forme smoothie. Takto “rozbitá” rastlinná vláknina kvasí pomalšie. Sledujme signály svojho tela, mixujme aj ovocie, ktoré spôsobuje nadúvanie, alebo ho tesne pred konzumáciou pokrájajme na menšie kúsky.

Pokiaľ sme náchylní na nadúvanie, vyhýbajme sa, alebo aspoň zmiernime konzumáciu aj rôznych húb. Na poprednom mieste medzi príčinami nadúvania je aj konzumácia kapustovitej zeleniny. Nahraďme ju výživovými doplnkami v podobe prášku, pri týchto sa nemusíme obávať vedľajších účinkov. Podobný je aj problém v prípade strukovín. Pokiaľ ich máme v obľube, po varení ich tiež zmixujme, alebo ešte lepšie je, pokiaľ ich prepasírujeme. Takto sa môžeme zbaviť ich šupky, ktorá je jednou z hlavných príčin nadúvania.

Organizmus mnohých nedokáže po čase odbúrať mliečny cukor, laktózu, alebo len z časti odbúra, čo má za následok nadúvanie

Organizmus mnohých nedokáže po čase odbúrať mliečny cukor, laktózu, alebo len z časti odbúra, čo má za následok nadúvanie. Výsledkom je to, že nestrávený mliečny cukor začne kvasiť, naše brucho sa nafúkne. Aby sme sa tomu vyhli, obmedzme konzumáciu mlieka, hlavne čerstvých mliečnych výrobkov, tvarohu, nezrelých syrov. Fermentované - kvasené jedlá, akým je napríklad jogurt, však majú zelenú. Syry môžeme nahradiť syrom tofu rastlinného pôvodu, ale smelo zaraďme do svojho jedálneho lístka aj sójové, ovsené alebo ryžové mlieko.

Príčinou nadúvania môžu byť aj sladkosti, pekárenské výrobky obsahujúce droždie, prídavné látky a bielu múku. Preto uprednostnime radšej produkty z celozrnnej, alebo špaldovej múky.

Nadarmo budeme konzumovať potraviny, ktoré teoreticky nespôsobujú nadúvanie, pokiaľ budeme jesť narýchlo. Základom dobrého trávenia je správne rozžutá strava, veď rozklad potravín začína už v ústnej dutine, pomocou slín. Jedným z následkov len čiastočne rozžutej, narýchlo zjedenej stravy je nadúvanie.

Nápoje spôsobujúce nadúvanie

Je samozrejmé, že sa musíme vyhnúť aj sýteným nápojom, vrátane minerálnej vody. Obsah oxidu uhličitého (CO2) v týchto nápojoch okamžite premení naše brucho na „balón“. Pime čistú vodu, prípadne rôzne prírodné bylinkové odvary, čaje. Môžeme medzi nimi dokonca nájsť aj také, ktoré majú schopnosť odstraňovať vetry, ako napríklad kamilka, myrta, zázvor a rasca. Pokiaľ chceme mať ploché brucho, vyhýbajme sa nadmernej konzumácii alkoholu a nápojov s obsahom kofeínu.

Zabudnime na žuvačky

Je síce pravda, že to nie je potravina, ale neustálym žuvaním dostávame do svojho organizmu nadmerné množstvo zbytočného vzduchu. A to ani nehovoríme o tom, že žuvačky väčšinou obsahujú umelé sladidlá (ako napríklad sorbit, alebo stévia), ktoré tiež patria medzi príčiny nadúvania.

Čo konzumovať proti nadúvaniu?

Ako sme už spomínali, k dispozícii máme veľa liečivých rastlín, odvar z ktorých zmierni, alebo odstráni nadúvanie. Pokiaľ však obľubujeme tzv. surové riešenia, namiesto šalátu si nastrúhajme čerstvý fenikel. Môžeme ho dochutiť extra panenským olivovým olejom, soľou, čiernym korením, citrónom. Výborne odstraňuje plyny, takmer okamžite pocítime úľavu od zbytočných plynov nahromadených v črevách. Výborným pomocníkom môže byť aj zázvor, môžeme si ho nastrúhať do obľúbených jedál, nech je už reč o polievkach alebo mäse: účinok je takmer okamžitý.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu