head

Alkohol: čo s nami robí?

Alkohol: čo s nami robí?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Občasná konzumácia alkoholu je všeobecne akceptovaná, ale keď niekto nazerá na dno pohárika pričasto, vzniká podozrenie, že trpí závislosťou na alkohole.  Zdravotné následky závislosti na alkohole môžu byť vážne, a niekedy spôsobujú aj smrť.

Prečo ľudia konzumujú alkohol?

Alkohol znižuje vnútorné napätie, uvoľňuje, zlepšuje náladu, a jeho účinky často využívajú ľudia, ktorí si po náročnom dni doprajú pohárik vína. Samozrejme, tu ešte nejde o chorobnú závislosť, ako ani to nie je závislosťou, keď si človek príležitostne pri rodinnej oslave, prípadne v kruhu priateľov štrngne a pripije na zdravie. Problém začína tam, keď sa stáva konzumácia alkoholu pravidelnou, resp. každodennou. Napokon sa stáva alkohol panovníkom nad životom svojho konzumenta.  Môže to mať veľmi smutné následky: ľuďom, trpiacim závislosťou na alkohole sa ničia medziľudské vzťahy, ich blízki sa od nich odvrátia, prídu o zamestnanie, napokon sa im vplyvom užívania alkoholu zhorší aj ich zdravotný stav.

Tekutý vrah

Zoznam, na ktorý by boli napísané škodlivé účinky alkoholu na zdravie by bol veľmi dlhý. Medzi najčastejšie príznaky však patria tráviace ťažkosti, ktoré sa stávajú chronickými, ťažko sa poškodzuje črevná flóra ,vytvára sa žalúdočný a dvanástorníkový vred, častý zápal hltana, zápaly ústnej dutiny, pokazené zuby, dehydratácia pokožky. Alkohol pôsobí nepriaznivo aj na svalstvo srdca, na močové cesty, o tkanive pečene už ani nehovoriac. Narúša sa aj osobnosť ľudí závislých na alkohole, stávajú sa agresívnymi, často apatickým a nezodpovednými, ale - v záujme získania alkoholu sa nevyhýbajú ani trestnej činnosti. Alkohol nešetrí ani nervovú sústavu, jeho dlhodobé užívanie vedie k demencii, neuropatii k Korsakovmu syndrómu, ktorý je zapríčinený nedostatkom absorpcie vitamínu B1, ako aj nedostatočnou výživou. Žiaľ, táto porucha sa spája s amnéziou, poruchami videnia, poruchami rovnováhy, a pokiaľ nie je liečená, môže byť aj smrteľná.

Alarmujúce údaje

Alkohol je tretím popredným dôvodom vzniku chorôb, má viac obetí ako vírus HIV. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO sú na svete 2 miliardy ľudí, ktoré sa boria s problémami s alkoholom, z nich ročne  prichádzajú o život  2 milióny. Mnohí umierajú na cirhózu pečene vzniknutú závislosťou od alkoholu, alebo na rakovinu, prípadne na nejakú nehodu zapríčinenú pod vplyvom alkoholu. Prieskumy hovoria o tom, že mladí začínajú s konzumáciou alkoholu v čoraz nižšom veku, nie je zriedkavý ani alkoholizu v mladom veku, ktorého jedným následkom je zhýralosť, neskôr aj iné závislosti (drogy, lieky, atď).

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu