head

Zmena životného štýlu pre zdravie

Zmena životného štýlu: ako môže pomôcť a v čom spočíva?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Poruchy koncentrácie, neustála únava, problémy s pokožkou, nadváha a tráviace ťažkosti - to je len niekoľko príkladov, ktoré môžu vzbudiť v človeku túžbu po zmene životného štýlu. Samozrejme, nielen vtedy sa oplatí začať, keď je u zle, ale zmena je vhodná aj ako predchádzanie ochoreniam.

Zmena životného štýlu nie je podmienená časom, neoplatí sa odvolávať na to, že je už neskoro. Čím skôr sa do nej pustíme, tým skôr pocítime (doslova na vlastnej koži) pozitívnu zmenu. Ani na to netreba zabúdať, že tajomstvo dlhého a zdravého života netkvie výlučne len v našich génoch, náš vek môžeme značne predĺžiť zmenou životného štýlu.

Len začať je ťažké

Všetko sa rozhoduje v hlave, počujeme mnoho razy, a naozaj, pre zmenu životného štýlu sa musíme vážne rozhodnúť. Nestanovme si nereálne ciele, nechcime zmeniť všetko z jedného dňa na druhý, radšej sa snažme o postupnosť. Najťažšie je možno zbaviť sa našich zlých návykov, ale pokiaľ peniaze, ktoré dáme za nezdravé jedlá, alebo iné návykové prostriedky, odložíme bokom, rýchlo sa nazbiera suma na kvalitnú bežeckú obuv. Pred zmenou životného štýlu sa odporúča konzultovať s odborníkom, nech je už reč o dietológovi, alebo obvodnom lekárovi. Neutekajme hlavou proti múru.

Čo je cieľom zmeny životného štýlu?

Ujasnime si v sebe, prečo sa púšťame do zmeny životného štýlu. Chceme schudnúť, alebo nás trápi také ochorenie - napr. autoimúnne, kardiovaskulárne, vysoký krvný tlak - pri ktorom je reforma jedálníčka  neodpustiteľná? Pokiaľ je cieľom chudnutie, do zmeny životného štýlu zaraďme pravidelný pohyb, ktorý je i tak odporúčaný. Zmena môže znamenať riešenie pre rad takých problémov, ako artritída, obehové poruchy a tráviace ťažkosti ako následok spomaleného pohybu čriev. Pomocou zmeny životného štýlu bude lepšie fungovať aj náš imunitný systém a tráviaci trakt.

Napredujeme malými krokmi

Prvým krokom pri zmene životného štýlu je detoxikácia, k nej máme k dispozícii mnoho kúr. Ešte lepší výsledok dosiahneme, keď sa popri nej postaráme aj o doplnenie probiotických baktérií, čo najľahšie dosiahneme príjmom probiotík a prebiotík. Symbiotikum obsahuje oboje. Ako súčasť zmeny životného štýlu zaraďme vylúčenie, alebo minimalizovanie príjmu bieleho cukru, živočíšnych tukov, resp. prídavných látok. Namiesto nich radšej konzumujme zeleninu, ovocie, celozrnné obilie, bohaté na vlákninu. Namiesto bielkovín živočíšneho pôvodu konzumujme radšej bielkoviny rastlinného pôvodu, kravské mlieko nahraďme rastlinným mliekom.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu