head

Základné oleje a ich použitie v aromaterapii: Ktorý je najlepší?

Olej z marhuľových jadierok sa ľahko vstrebáva do pokožky, zmäkčuje ju, je vynikajúcim základným olejom
Olej z marhuľových jadierok sa ľahko vstrebáva do pokožky, zmäkčuje ju, je vynikajúcim základným olejom
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Esenciálne oleje, skôr ako sa dostanú na pokožku, je vždy potrebné riediť v základnom oleji. Bez použitia základných olejov nie je aromaterapeutická liečba bezpečná. 

Čo je to základný olej?

Základné oleje (bázové oleje) sa vyrábajú z rastlín a slúžia na riedenie esenciálnych olejov, čiže na nanesenie na pokožku. Nakoľko sú esenciálne oleje veľmi koncentrované a môžu spôsobiť podráždenie, použitie základných olejov je nevyhnutné. 

Väčšina základných olejov (inak nazývaných aj nosné, bázové oleje) je bez vône, alebo majú veľmi jemnú vôňu, neovplyvňujú terapeutický účinok esenciálnych olejov. Môžu sa použiť samotné, alebo spolu s inými olejmi na výživu pokožky.
Prečítajte si náš článok a zistite viac o výbere vhodného základného oleja, o rôznych dostupných základných olejoch a ešte veľa iného v súvislosti s touto témou.

Výber základného oleja

K dispozícii máme veľa druhov základných olejov. Väčšina z nich je vhodná na použitie s akýmkoľvek olejom, ale pred ich výberom by ste mali zhodnotiť niekoľko aspektov.

Vôňa: Niektoré bázové oleje majú silnú vôňu, preto sa po pridaní k esenciálnemu oleju ich vôňa môže zmeniť.

Vstrebávanie: Niektoré bázové oleje sa lepšie vstrebávajú do pokožky, iné zase ťažšie.

Typ pokožky: Vzhľadom na typ pokožky môžu niektoré oleje pokožku dráždiť, alebo zhoršiť jej stav, napríklad v prípade akné.

Trvanlivosť: Niektoré bázové oleje sa dajú skladovať po dlhšiu dobu bez toho, aby sa pokazili.

Kvalitné základné oleje kupujte výlučne od spoľahlivého predajcu. Vyberte si za studena lisované, 100% čisté oleje bez prídavných, alebo konzervačných látok. Keď chcete ako základný olej použiť olej na pečenie, hľadajte za studena lisované, prírodné verzie olejov.

Nasledovný zoznam obsahuje obľúbené bázové oleje vhodné k aromaterapii, masáži a k starostlivosti o pokožku. Zoznam nie je úplný, ale na začiatok úplne postačí.

1. Kokosový olej Kokosový olej ošetruje pokožku, obsahuje mastné kyseliny a polyfenoly

Kokosový olej je jedlý olej, ktorý sa vyrába z mäsa zrelého kokosového orecha. Je dostupný v rafinovanej, alebo nerafinovanej podobe.
Nerafinovaný kokosový olej nie je spracovaný, neobsahuje chemické látky a zachováva si svoju arómu a chuť. Rafinovaný kokosový olej je vyrobený zo sušeného mäsa kokosu, inak nazývaného kopra.
Rafinovaná verzia nie je úplne prírodná a neodporúča sa použiť ako základný olej.
Použitie: Kokosový olej obsahuje pokožku vyživujúce mastné kyseliny a polyfenoly, ktoré slúžia ako dokonalý základný olej k masáži a prípravkom pre starostlivosť o pokožku.

2. Jojobový olej

Jojobový olej pochádza z jadra rastliny jojoba, má príjemnú vôňu. Technicky jojoba nie je olej, ale vosk s mimoriadne silným hydratačným účinkom, podobný prirodzenému mazu na pokožke.
Požívanie jojobového oleja môže zmierniť mastenie pokožky u ľudí so sklonom ku vzniku akné, nakoľko potláča nadmernú tvorbu loja.
Použitie: Jojobový olej sa do pokožky vstrebáva ľahko, neupcháva póry. Je dobrým základným olejom k masážam, k hydratačným prípravkom na tvár a olejom do kúpeľa.

3. Olej z marhuľových jadierok

Olej z marhuľových jadierok sa vyrába z jadier marhúľ, zmäkčuje pokožku, je bohatý na mastné kyseliny a vitamín E. Ľahko sa vstrebáva do pokožky a má mierne sladkú vôňu. Dá sa kúpiť verzia na kozmetické účely, ale dá sa aj zjesť.
Použitie: O oleji z marhuľových jadierok sa domnievajú, že pomáha zmierniť a upokojiť podráždenú, svrbiacu pokožku. Používajte ho ako základný olej k masážnym olejom, k oleju do kúpeľa a k príprave prípravkov pre starostlivosť o vlasy.

4. Mandľový olej

Mandľový olej má silnú mandľovú arómu. Ľahko sa vstrebáva a je vynikajúcim hydratačným prostriedkom na suchú pokožku. Jeho silná vôňa potlačí vôňu esenciálneho oleja.
Použitie: Mandľový je jedným z najobľúbenejších základných olejov pri starostlivosti o pokožku. Výborne sa dá použiť v masážnych olejoch, v olejoch do kúpeľa a v mydlách.

5. Olivový olej

Olivový olej pochádza z lisovaných olív. Je to najznámejší zdravý, jedlý olej. Má ovocnú vôňu, ale používa sa aj ako základný olej v aromaterapii.
Pre aromaterapeutické oleje a oleje pre starostlivosť o pokožku je vhodnejší extra panenský olivový olej, jeho vôňa však môže ovplyvniť vôňu niektorých esenciálnych olejov.
Použitie: má vysoký obsah mastných kyselín a fytosterolov, čo je mimoriadne vhodné na čistenie a hydratáciu suchej pokožku. Olivový olej používajte k masážnym olejom, k prípravkom na čistenie pleti, prípravkom pre starostlivosť o vlasy a ako základný olej k domácim mydlám.

6. Arganový olej

Arganový olej sa vyrába z jadierok plodov arganových stromov, ktoré pochádzajú pôvodne z Maroka. Olej je jedlý a výborne vyživuje pokožku. Má orieškovú vôňu, je bohatý na vitamín A, vitamín E a nenasýtené mastné kyseliny.

 

 

Použitie: Arganový olej môže pomôcť pri liečbe suchej pokožky a vlasov, vrások a zapálenej pokožky. Je fantastickým základným olejom pre bežné prípravky pre starostlivosť o pokožku a masážne oleje.

7. Šípkový olej

Tento olej sa získava lisovaním jadierok šípok, má trochu kyslú, zemitú vôňu.
Použitie: Šípkový olej je bohatý na vitamíny A a C. Vitamín A je prírodný retinoid, ktorý pomáha v boji proti starnutiu, obidva vitamíny pomáhajú zmierniť poškodenia spôsobené vplyvom slnečných lúčov. Používajte ho ako základný olej pri starostlivosti o suchú pokožku, k masážam a do hydratačných prípravkov.

8. Nigella olej (olej z rasce čiernej)

Vyrába sa z rastliny Nigella sativa. Je menej známy ako ostatné základné oleje, je bohatý na nenasýtené aj sýtené mastné kyseliny, predpokladá sa o ňom, že má protizápalový účinok.
Použitie: Olej z rasce čiernej sa v ľudovom liečiteľstve často používa ako liek na zmiernenie príznakov kožných ochorení, medzi ktoré patrí ekzém, akné a psoriáza. Práve preto je vynikajúci k olejom na ošetrovanie pleti a k masážnym olejom, okrem toho je bežným prípravkom pre starostlivosť o pokožku.

9. Olej z hroznových jadierok

Tento olej sa získava z hroznových jadierok, ktoré sú v podstate vedľajším produktom pri výrobe vína. Je bohatý na vitamín E, lieči pokožku a zmierňuje vrásky.
Použitie: Olej z hroznových jadierok je ľahký, ľahko sa vstrebáva a má neutrálnu vôňu. Je vynikajúcim základným olejom, ktorý sa používa k esenciálnym olejom na výrobu prípravkov na ošetrenie pokožky (telové mlieka) a masážnych olejov.

10. Avokádový olej

Avokádový olej je ťažký, masívny, jedlý olej, ktorý sa získava z plodov avokáda. Má orieškovú arómu.
Avokádový olej je bohatý na mononenasýtené mastné kyseliny, predpokladá sa, že pomáha pri ošetrení suchej a poškodenej pokožky.
Použitie: Môže byť dobrým základným olejom pre ošetrujúce prípravky a telovým mliekam na suchú pokožku, no neodporúča sa v prípade akné. Avokádový olej môže zvýšiť tvorbu kožného mazu.

11. Slnečnicový olej

Slnečnicový olej je jedlý olej získaný zo slnečnicových jadierok, má neutrálnu vôňu.
Predpokladá sa, že tento olej spoľahlivo účinkuje proti toxickým látkam a baktériám spôsobujúcim infekciu pokožky.
Použitie: Pomáha zjemniť pokožku, hydratuje a zmierňuje jej podráždenie. Smelo ho pridajme ako základný olej k masážnym olejom, alebo k bežným prípravkom pre starostlivosť o pokožku.

Ako treba pomiešať základný olej s esenciálnym olejom?

Podľa možnosti kupujte organické, za studena lisované oleje, od spoľahlivého výrobcu. I keď väčšina základných olejov nespôsobuje alergické reakcie, pred ich použitím je vždy potrebné vykonať test na alergiu.

Test vykonajte nasledovne:

  • Dajte malé množstvo základného oleja na svoje zápästie, alebo za uši.
  • Miesto prekryte obväzom.
  • Po uplynutí 24 hodín natreté miesto skontrolujte.
  • Pokiaľ sa vyskytne podráždenie, miesto dôkladne opláchnite a vyhýbajte sa ďalšiemu používaniu oleja.

Pokiaľ ste alergický na rôzne druhy orechov, potom nepoužívajte mandľový olej, arganový olej a marhuľový olej.

Pri riedení esenciálnych olejov základným olejom, je veľmi dôležité dodržiavať nasledovné pokyny.

Pre dospelých:

  • 2,5% riedenie: 15 kvapiek esenciálneho oleja zmiešaných so 6 čajovými lyžičkami základného oleja
  • 3% riedenie: 20 kvapiek esenciálneho oleja zmiešaných so 6 čajovými lyžičkami základného oleja
  • 5% riedenie: 30 kvapiek esenciálneho oleja zmiešaných so 6 čajovými lyžičkami základného oleja
  • 10% riedenie: 60 kvapiek esenciálneho oleja zmiešaných so 6 čajovými lyžičkami základného oleja

Pre deti:

  • 0,5–1 % riedenie: 6 kvapiek esenciálneho oleja zmiešaných so 6 čajovými lyžičkami základného oleja

Základný olej skladujte vždy na chladnom, tmavom mieste, podľa možnosti v chladničke v tmavej fľaši.

Základné oleje umožňujú bezpečné používanie esenciálnych olejov. Pomáhajú pri hydratácii a vyživovaní pokožky. Avšak nie všetky oleje sú vhodné ako základný, bázový olej. Nepoužívajte maslo, vazelínu a minerálne oleje.
Nech si vyberiete ktorýkoľvek olej, po zmiešaní s esenciálnym olejom ho nepoužívajte na perách, očiach, alebo iných citlivých oblastiach. 

Zdroj:
https://www.healthline.com/health/carrier-oil#takeaway

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu