head

Šípky: prírodná ochrana zdravia

Šípky a ich liečivé účinky: pri prechladnutí, tráviacich ťažkostiach
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Šípky sú všeobecne známe vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C, avšak vďaka látkam, ktoré obsahuje, má vynikajúce protizápalové a diuretické účinky, a ich vláknina podporuje trávenie. Hlavne v zimnom období je odporúčaná ich konzumácia, posilňujú imunitný systém, odstraňuje príznaky prechladnutia, znižuje zápal.

Šípky sú širokospektrálna superpotravina, ich pravidelná konzumácia sa odporúča hlavne v ponurých, chladných mesiacoch. Obsah vitamínu C je v šípkach 50 násobne vyšší, než v citrónoch, ale obsahuje aj veľké množstvo antioxidantov. Dosiahnime, aby sa stal našou každodennou súčasťou, pime čaj zo šípok, alebo oživme naše pokrmy s práškom zo šípok. Nech už je reč o kokteiloch, smoothie, sladko-kyslá chuť šípok prepožičia všetkému jedinečnú chuť.

Chráni pred infekciami

V plodoch šípky (Rosa canina, resp. psia ruža) sa ukrývajú vitamíny A-, C-, B-, P- a K, ale známa je hlavne pre vysoký obsah vitamínu C. Vďaka antioxidančným vlastnostiam posilňuje imunitný systém, dobre poslúži v chrípkovom období, vďaka vlastnostiam, ktoré ničia baktérie a vírusy. Táto superpotravina zatočí aj s úhlavným nepriateľom žien - prechladnutím odspodu, nakoľko má vysoký obsah vitamínov a minerálov, šípky je možné použiť pri prechladnutí a problémov s mechúrom.

Podporuje trávenie

Šípky môžu byť prírodným liekom pri rôznych črevných problémoch. Ich vysoký obsah vláknin pomáha pri trávení, čím zabraňuje nárastu hmotnosti, sú účinné ako prevencia proti zápche, ako aj znižujú riziko vzniku krčových žíl a hemoroidov. Konzumácia vlákniny, obsiahnutej v potrave, zabraňuje nárastu hladiny cukru v krvi po jedle, čo je veľmi dôležité hlavne u tých, ktorí trpia cukrovkou. Vlákniny v šípkach podniecujú prechod živín črevom, znižujú vznik toxínov.

Podporujú tvorbu kostí

Nakoľko šípky obsahujú aj vitamín K, prispievajú aj k tvorbe kostí. Tento vitamín usmerňuje metabolizmus draslíka, pomáha vstrebávaniu tejto minerálnej látky do kostnej hmoty, čím zabraňuje vzniku osteoporózy. Nadôvažok je vitamín K - rozpustný v tuku - nevyhnutný pri zrážanlivosti krvi, zohráva rolu pri detoxikácii pečene, prispieva ku zdraviu cievnej sústavy, a okrem iného je účinný aj v boji proti nádorovým ochoreniam a demencii.

Mysleli by ste si?

Šípky obsahujú vo veľkom množstve aj pektín, ktorý zabraňuje vstrebávaniu značného množstva cholesterolu a tuku

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu