head

Materská kašička nie je liek, ale má liečivé účinky, konzumujte ju aj na jeseň

Materská kašička sa používa aj v kozmetickom priemysle, obsahujú ju mnohé pleťové masky
Včelia materská kašička sa používa aj v kozmetickom priemysle, obsahujú ju mnohé pleťové masky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

O materskej kašičke krémovej farby sa kedysi tradovalo, že je elixírom mladosti a dlhovekosti. Dnes sa však využívajú jej protizápalové a antibakteriálne účinky, ale včelia materská kašička môže pomôcť aj pri detoxikácii. Jej zdraviu prospešné vlastnosti sa týmto ešte zďaleka nekončia, právom sa zaraďuje medzi superpotraviny

Možno sa to nečíta veľmi príjemne, ale materská kašička je v podstate výlučok žliaz v oblasti hltanu včiel, ktoré kŕmia svoju včeliu kráľovnú práve touto látkou, bohatou na živiny. Vďaka tomu, resp. vďaka protizápalovým, antioxidačným a antimikrobiálnym účinkom sa život včelej kráľovnej značne predlžuje, na rozdiel od včiel - robotníc. Je to jediná taká prírodná látka, ktorá obsahuje viac ako 150 zložiek, čo odôvodňuje skutočnosť, že včelia kráľovná je rozmerovo dvakrát väčšia, ako ostatné včely. Včelia materská kašička však chrávi aj naše zdravie, hoci jej chuť (kyslastá a trpká) nie je práve lahodná, nakoľko obsahuje len málo medu, ale po určitom čase sa na ňu dá zvyknúť.

 

 

Čo obsahuje včelia materská kašička?

Včelie produkty sú vo všeobecnosti veľmi zdravé. Ako sme už spomenuli, materská kašička obsahuje 150 druhov zložiek. Nech už je reč o bielkovinách, uhľohydrátoch, minerálnych látkach, enzýmoch, vitamínoch B5, B6 a C, či stopových prvkoch, materská kašička ich obsahuje všetky. Okrem toho obsahuje aj cukor, vodu, niektoré aminokyseliny, kyselinu listovú a biotín, biopterín a neopterín. Zaujímavosťou je, že materská kašička funguje ako prírodné antibiotikum, takže môže byť našim spojencom v chladných mesiacoch, kedy je hrozba rôznych ochorení vyššia, ako obvykle.

Na čo včelia materská kašička je dobrá? 

Materská kašička je známa svojimi protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami. Reguluje krvný tlak, Môže byť účinná v prípade cievnych problémov, znižuje riziko srdcového infarktu a reguluje krvný tlak, možno využiť pri detoxikácii, na posilnenie imunity, na zmiernenie príznakov alergie, pri hormonálnych poruchách a poruchách žliaz s vnútorným vylučovaním, resp. aj v prípade kardiovaskulárnych problémov. Môže pomôcť v prípade odstránenia žalúdočných vredov, žalúdočných a črevných ťažkostí, ale aj v prípade problémov s nervovou sústavou, porúch spánku a depresie je tiež účinná. 

Materskú kašičku možno použiť aj ako podporný liek na zvýšenie plodnosti u žien, gynekologické problémy, na zníženie nepríjemných symptómov obdobia klimaktéria a na zmiernenie osteoporózy. Rovnako je možné ňou liečiť aj rôzne cysty, menšie nádory v počiatočnom štádiu, ba čo viac, je vhodná aj na posilnenie oslabeného organizmu následkom ochorenia.

Okrem toho, výskumy in-vitro a iné pokusy na zvieratách vykázali, že táto kašička zabraňuje proliferácii buniek a podporuje apoptózu v rôznych nádorových bunkách. Za túto protirakovinovú vlastnosť vďačí kyseline 10-hydroxy-2-decénovej. Kašička ovplyvňuje produkciu rôznych chemokínov, antioxidantov a rastových faktorov.

Výsledky laboratórneho výskumu, publikované v časopise Nutrition Research and Practice vykázali, že materská kašička významne zvyšuje účinnosť fibroblastov, ktoré sa zúčastňujú na hojení rán. 

Účinok materskej kašičky na hormóny a pokožku

Materská kašička je prvoradým, prírodným zdrojom hormónov - estrogénu a progesterónu. Zvyšuje hladinu luteinizačných hormónov v krvi, ktoré vyvovávajú ovuláciu, podporujúc tak reguláciu nepravidelného menštruačného cyklu a nedostatočnej funkcii vaječníkov. Konzumácia materskej kašičky môže zvyšovať hladinu testosterónu v krvi, zmierniť príznaky klimaktéria a pozitívne pôsobí aj na hormóny štítnej žľazy. Znižuje inzulínovú rezistenciu.

Materskú kašičku využíva kozmetický priemysel, často ju využívajú ako jednu zo zložiek pleťových masiek, krémov. Možno z nej pripraviť vynikajúcu pleťovú masku zmiešaním s trochou medu a jogurtu. Výsledkom bude čistá, žiarivá a pružná pleť. Kašička môže byť použitá, vďaka svojmu pôsobeniu proti vráskam, aj ako očný krém redukujúci vrásky. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom je možné aplikovať materskú kašičku aj na vyrážky, ale aj jazvy, škvrny, ktoré po nich ostali. Pokiaľ ju zmiešame s vaječným žĺtkom, získame skvelý zábal na vlasy - skutočný elixír.

Použitie

Materskú kašičku možno nájsť na policiach špecializovaných predajní v rôznych formách. Čerstvá kašička má gélovú konzistenciu, preto je možné materskou kašičkou natierať aj pokožku. Dostupná je aj vo forme prášku, alebo kapsúl. Ohľadom dávkovania neexistujú špecifické predpisy, no základom je začať jej užívanie v malých dávkach, čo je 5 gramov, následne dávku postupne zvyšovať, podľa toho, aký účinok chceme dosiahnuť.

Pozor, kašička môže spôsobiť alergiu!

Kašička môže u niektorých osôb vyvolať alergickú reakciu. V prípade astmatikov, alebo osôb trpiacich iným druhom alergie je riziko takejto reakcie vyššie. Je dôležité, aby sme v prípade nasledovných príznakov po jej užití navštívili lekára:

 

Vzhľadom na to, že môže vstúpiť do reakcie s niektorými druhmi liekov, ako napríklad lieky na vysoký krvný tlak, pred užívaním materskej kašičky sa oplatí v záujme predchádzania neželaným kontraindikáciám konzultovať s ošetrujúcim lekárom.  

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6214034/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324152.php
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu