head

Materská kašička: nie je to liek, ale má liečivé účinky

Materská kašička sa používa aj v kozmetickom priemysle, obsahujú ju mnohé masky na tvár
Materská kašička sa používa aj v kozmetickom priemysle, obsahujú ju mnohé masky na tvár
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

O materskej kašičke sa kedysi tradovalo, že je elixírom mladosti a dlhovekosti. Dnes sa však využívajú jej protizápalové a antibakteriálne účinky, ale môže pomôcť aj pri detoxikácii. Nie nadarmo ju volajú superpotravinou, jej zdraviu prospešné vlastnosti sa týmto ešte zďaleka nekončia. Na čo všetko je ešte materská kašička dobrá, sa dozviete z nášho článku.

Možno sa to nečíta veľmi príjemne, ale materská kašička je v podstate výlučok žliaz v oblasti hltanu včiel, ktoré kŕmia svoju včeliu kráľovnú práve touto látkou, bohatou na živiny. Je to jediná taká prírodná látka, ktorá obsahuje viac ako 150 zložiek: bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny, minerály, stopové prvky a rôzne enzýmy. Vďaka týmto je včelia kráľovná dvakrát taká veľká, ako včely - robotnice. Materská kašička však chrávi aj naše zdravie, hoci jej chuť (kyslastá a trpká) nie je práve lahodná, nakoľko obsahuje len málo medu, ale po určitom čase sa na ňu dá zvyknúť.

Účinky materskej kašičky

Materská kašička je známa ako protizápalový a antibakteriálny prostriedok. Môže byť účinná v prípade cievnych problémov, znižuje riziko srdcového infarktu a reguluje krvný tlak.

Materskú kašičku možno využiť pri detoxikácii, na posilnenie imunity, na zmiernenie príznakov alergie, pri hormonálnych poruchách a poruchách žliaz s vnútorným vylučovaním, resp. aj v prípade kardio - vaskulárnych problémov. Môže pomôcť v prípade odstránenia žalúdočných a črevných ťažkostí, žalúdočných vredov, ale aj v prípade problémov s nervovou sústavou, porúch spánku a depresie je tiež účinná.

Materskú kašičku možno použiť aj ako podporný liek na zvýšenie plodnosti u žien, gynekologické problémy, na zníženie nepríjemných symptómov obdobia klimaktéria a na zmiernenie osteoporózy. Rovnako je možné ňou liečiť aj rôzne cysty, menšie nádory v počiatočnom štádiu, ba čo viac, je vhodná aj na posilnenie oslabeného organizmu následkom ochorenia.

Účinok materskej kašičky na hormóny

Materská kašička je prvoradým, prírodným zdrojom hormónov - estrogénu a progesterónu. Zvyšuje hladinu luteinizačných hormónov v krvi, ktoré vyvovávajú ovuláciu, napomáhajúc tak regulácii nepravidelného menštruačného cyklu a nedostatočnej funkcii vaječníkov. Konzumácia materskej kašičky môže zvyšovať hladinu testosterónu v krvi, zmierniť príznaky klimaktéria a pozitívne pôsobí aj na hormóny štítnej žľazy. Znižuje inzulínovú rezistenciu.

Žiarivý zovňajšok

Materskú kašičku využíva kozmetický priemysel, často ju využívajú ako jednu zo zložiek pleťových masiek, krémov. Možno z nej pripraviť vynikajúcu pleťovú masku zmiešaním s trochou medu a jogurtu. Výsledkom bude čistá, žiarivá a pružná pleť. Materská kašička môže byť použitá, vďaka svojmu pôsobeniu proti vráskam, aj ako očný krém redukujúci vrásky. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom je možné aplikovať materskú kašičku aj na vyrážky, ale aj jazvy, škvrny, ktoré po nich ostali. Pokiaľ ju zmiešame s vaječným žĺtkom, získame skvelý zábal na vlasy - skutočný elixír.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu