head

Nízky krvný tlak môže byť nebezpečný | Ako sa správne meria krvný tlak?

Aké sú riziká nízkeho krvného tlaku?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Síce je nízky krvný tlak väčšinou sprevádzaný „iba” závratmi, nevoľnosťou, celkovým zlým pocitom, napriek tomu by sme ho mali brať vážne. Hlavne, pokiaľ sa príznaky stanú chronickými, čiže pretrvávajú dlhšiu dobu. Pozbierali sme pre Vás najdôležitejšie informácie o nízkom krvnom tlaku.

Pri téme problémov s krvným tlakom nás väčšinou napadnú hlavne vysoké hodnoty. Nie je to náhoda, lebo tento problém je kolískou pre vznik srdcovo – cievnych ochorení. Varovanie, že vysoký krvný tlak je nezlučiteľný so zdravím, je opakovaný až do znudenia. Práve preto sme náchylní nebrať nízky krvný tlak  (hypotónia) na vedomie, pritom aj ten môže spôsobiť nepríjemné prekvapenia.

Je nebezpečný, keď je chronický

V prvom rade si musíme ujasniť, že na obavy je dôvod vtedy, pokiaľ je nízky krvný chronický, čiže dlhotrvajúci a opakovaný. Chvíľkový pokles tlaku pri zmene telesnej pozície, napríklad pri náhlom postavení sa zo sedu, alebo ľahu, ktorý trvá len krátky čas, spravidla neznamená zdravotné problémy.

Ako je to v číslach

Nízky krvný tlak má viac definícií. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie hovoríme o nízkom krvnom tlaku pri hodnotách: u žien pod 100/60, u mužov pod 110/70 Hgmm. Ešte nižšie stanovila hranicu najväčšia nonprofit zdravotnícka inštitúcia sveta, ktorá zamestnáva takmer 4500 lekárov a vedcov, Klinika Mayo (Mayo Clinic), ktorá za hraničnú hodnotu považuje 90/60 Hgmm.

Na tieto príznaky si dajme pozor

Jeho diagnostiku sťažuje, že nemá charakteristické príznaky, na chorobu môže poukazovať častejší výskyt nasledovných príznakov. Teda ak máme pravidelné závraty – hlavne pri rannom vstávaní, premáha nás únava a sme bez nálady, často nás trápi bolesť hlavy, hučí nám v ušiach, trvalo sa cítime nepohodlne, ťažšie sa sústreďujeme, pociťujeme nutkanie na zvracanie bez príčiny, ťažšie sa nám dýcha, pri náhlej zmene polohy sa nám zahmlieva pred očami, alebo vidíme rozmazane, prípadne sa nám trvalo zníži chuť do jedla, spomeňme si na možnosť nízkeho krvného tlaku. Je tiež dôležité, že nevoľnosti väčšinou sprevádza potenie, zrýchleným tepom, bledosťou, ochladením končatín. Pri týchto stavoch si vždy na porovnanie zmerajme krvný tlak a obráťme sa na svojho lekára.

Ako si merať krvný tlak?

Je dôležité, aby sme krvný tlak merali vždy v rovnakom čase počas dňa, na tej istej ruke a v pokojnom duševnom rozpoložení. Keď to robíme v sede, berme ohľad na to, že hodnota diastolického tlaku bude vždy o 5 mmHg vyššia, ako keby sme si krvný tlak merali vo vodorovnej polohe - poležiačky. Vždy merajme trikrát za sebou, na ramene, vo výške srdca, nohy si neprekrížme, z nameraných hodnôt urobme priemer. Chronický nízky krvný tlak sa potvrdí vtedy, ak hodnoty ostanú viac dní po sebe pod hladinou limitných hodnôt.

Rizikové faktory

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že chronicky nízky krvný tlak sa týka väčšinou mladých, vysokých žien. Pokles krvného tlaku pri náhlej zmene telesnej polohy je zase častejší u ľudí nad 65 rokov. Za rizikový faktor je možné považovať Parkinsonovu chorobu, cukrovku, nízku telesnú hmotnosť, a tiež dedičnosť, pri jeho vzniku môže zohrať úlohu aj nevhodne fungujúci nervový systém.

Vyvolať ho môžu aj niektoré psychiatrické a kardiologické lieky, lieky na zvýšenie potencie, beta-blokátory, diuretiká, nedostatočná funkcia štítnej žľazy, ochorenia nadobličiek a hypofýzy, cievne problémy, ochorenia srdca, anafylaktický šok a tehotenstvo. Ku vzniku nízkeho krvného tlaku môže viesť aj neustále ležanie, nedostatočný príjem vody a soli, čo je typické hlavne pre starších. V pozadí môže byť aj nedostatočný príjem vitamínu B12 a kyseliny listovej.

Aké sú následky?

Našťastie, nízky krvný tlak spôsobuje vážne ochorenia iba zriedkavo, pokiaľ však trvá dlho, môže mať aj vážne následky. Kazí pamäť a duševný výkon, môže spôsobiť depresie. Medzi riziká nízkeho krvného tlaku patrí aj to, že odstupom času si pacient dokáže svoje denné činnosti vykonávať ťažšie, značne sa zvýši riziko vzniku demencie. Jeden nórsky výskum za účasti 60 tisíc ľudí objavil priamu spojitosť medzi nízkym krvným tlakom a úzkosťou.

Liečba nízkeho krvného tlaku

Rovnako, ako pri rôznych iných prípadoch, aj pri liečbe nízkeho krvného tlaku môže byť najlepšou metódou zmena životného štýlu. Jej základom je každodenný pohyb, v rámci neho najmä jogging, beh, plávanie, bicyklovanie a kardio - cvičenia, ktoré najviac prospievajú srdcovo – cievnemu systému. Dbajme na dostatočný príjem tekutín. Pre dospelého človeka sa odporúča denne vypiť minimálne 2,5-3 litre čistej vody, ktorá by mala byť rozdelená do pravidelných dávok. Náhlej zmene krvného tlaku, preto aj nepríjemným príznakom, ktoré s tým súvisia, sa môžeme vyhnúť, ak zo sedu a z ľahu budeme vstávať pomaly. Dnes už existuje aj liečba liekmi, ktorá sa však odporúča iba vo vážnejších prípadoch. Pri tom všetkom však musíme venovať pozornosť aj odstráneniu faktorov, ktoré nízky krvný tlak spôsobujú.  

 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20355465

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0023509/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2465598/

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu