head

Vitamínová kúra na konci zimy | Toto sú najdôležitejšie vitamíny

Vitamínová kúra na konci zimy | Na čo si treba dať pozor?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca

Google+
Téma: Zdravie

Blíži sa dobré počasie, a predsa nepociťujete dostatočné nadšenie? Nečudujte sa, lebo Váš organizmus v tomto období spotrebúva už svoje posledné zásoby. Preto je také dôležitá vitamínová kúra na konci , ktorou môžete predísť aj vzniku jarnej únavy.

Už je tu marec, ešte nemáte náladu na nič, zle spíte a vždy máte pocit, že čoskoro ochoriete? Potom je tu naozaj najvyšší čas na doplnenie vitamínov po zime. Platí to aj v prípade, ak si mnohí položia otázku, na čo sa tomuto venovať, veď už čoskoro budeme mať čerstvé jarné ovocie a zeleninu. Presne takýto prístup je dôvodom častých infekčných ochorení na konci zimy, lebo náš organizmus azda v tomto období potrebuje najväčšiu vonkajšiu pomoc. Dokonca aj nebezpečne sa blížiaca jarná únava sa môže z časti odvíjať od toho, že sa v zimných mesiacoch vyprázdnia zásoby živín, vplyvom toho sa naruší rovnováha črevnej flóry. Vitamínovú kúru na konci zimy berme preto vážne, vďaka čomu môžeme predísť vzniku ťažkostí.

Najčastejšie príznaky

Ako sme už spomenuli, nedostatok vitamínov môže mať mnoho konkrétnych príznakov. Z týchto príznakov je možné  zistiť, ktorých vitamínov máme nedostatok. Pozrime sa na najčastejšie ťažkosti.

Nedostatok vitamínu D: zvyšuje riziko vzniku kožných ochorení, jeho typickým príznakom je, že ľahšie ochorieme na sezónne, infekčné ochorenia, prípadne sa zosilnia už existujúce zápalové ochorenia, okrem iného aj ťažkosti s kĺbmi. Vplýva aj na trávenie, trvalý nedostatok vitamínu D  spôsobuje poruchy látkovej výmeny, oslabuje kostné tkanivá, a tiež ovplyvňuje duševný a fyzický výkon. Budeme viac unavení, podráždení, dokonca nedostatok vitamínu D je aj jednou z častých príčin zimnej obezity. Tento vitamín sa produkuje v koži, počas zimného doplnenia vitamínov, kedy je menej slnečného svetla, jedzme čo najviac pečene, morských rýb, hríbov, hrášku, vajec a mliečnych výrobkov.

Nedostatok vitamínu A: jeho nedostatok naznačuje najmä častejší výskyt suchej, popraskanej, vráskavej pleti, pomalšie hojenie rán, slabnúci zrak, stupňovanie vypadávania vlasov a častejší výskyt infekčných ochorení. Jedzme čo najviac pistácií, mrkvy, pečene, mliečnych výrobkov, pomocou ktorých si vitamín A môžeme doplniť najjednoduchšie.

Nedostatok vitamínu E: slabnúci imunitný systém, suchá pokožka, zvýšenie krvného tlaku, zápaly. Pokiaľ registrujeme tieto príznaky, je možné, že sa hladina vitamínu E v našom organizme znížila. V týchto prípadoch môžu veľmi pomôcť rôzne oleje, v prvom rade sójový, kukuričný a kokosový olej, ale výborným zdrojom vitamínu E sú aj mandle, píniové oriešky, orechy, celozrnné obilniny, vajcia, morské ryby a špenát.
Nedostatok vitamínu K: v mnohých prípadoch je jeho následkom zvýšená porucha pamäti, čo vzniká z dôvodu zlého trávenia. To sa odvíja od narušenia rovnováhy črevnej flóry. Nakoľko je väčšia časť vitamínu K produkovaná probiotickými baktériami, ich doplnením v podstate môžeme regulovať aj množstvo vitamínu K. To znamená, že doplnenie tohto vitamínu môžeme v prvom rade zabezpečiť užívaním probiotických baktérií. V tomto prípade, samozrejme, nezabudnime ani na príjem prebiotík (potravinovej vlákniny), ktorá slúži ako potrava pre probiotické baktérie, najlepšie je, ak budeme užívať symbiotiká, ktoré rovnako obsahujú pre- aj probiotiká. Dobrým riešením je ešte aj konzumácia fermentovaných sójových bôbov, sušených sliviek, vaječných žĺtkov, kyslej kapusty, kvasených uhoriek, šípok a riasy spirulina

Nedostatok vitamínu C: najčastejšie príznaky sú únava, zlá nálada, chudnutie, častá a trvalá bolesť kĺbov, a tiež ťažkosti spôsobené oslabeným imunitným systémom. V zimnom období sa k potrebnému množstvu vitamínu C  dostaneme najjednoduchšie konzumáciou citrónu, pomarančov a kivi, ale ešte účinnejšie sú šípky, ktoré ho obsahujú ho veľmi vysokom množstve. A ešte niečo: vitamín C podporuje vstrebávanie železa, podporuje využitie vitamínu E, preto pri dopĺňaní železa a vitamínu E nezabudnime ani na zvýšený príjem vitamínu C.

Nedostatok vitamínu B: Dokopy rozlišujeme deväť druhov vitamínu B, spomedzi nich sa nedostatok vitamínov na konci zimy týka hlavne vitamínu B1. Jeho následkom môže byť chronická únava, poruchy spánku a skleslosť, ale môže spôsobiť aj poruchy trávenia. Obsahujú ho olejnaté semienka, mliečne výrobky a celozrnné obilniny, ale aj pečeň a bravčové mäso. Ich konzumáciou môžeme napraviť potrebnú hladinu vitamínu B1. Zriedkavejšie, ale môže sa znížiť aj hladina vitamínu B2 (zápal kože, suché pery), v čoho úzadí môže byť narušenie rovnováhy črevnej flóry, čo môžeme najrýchlejšie vyliečiť užívaním už spomenutých symbiotík, mlieka a mliečnych výrobkov, pečene vajec, obličiek.

A doplnky výživy?

Je to dobrá otázka, pretože práve užívanie doplnkov výživy sa ukazuje ako komplexné riešenie. Je to pravda, avšak nezabudnime, že väčšina vitamínov sa dokáže dokonale vstrebať iba v prípade, ak ich prijmeme v prirodzenej forme. Preto sa počas kúry na doplnenie vitamínov na konci zimy pokúsme radšej sústrediť radšej na zmenu stravovania a užívanie probiotík.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600246/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3997530/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2912737/
https://www.umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-e
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18160753

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu