head

Ovsená kaša pripravená cez noc si Vás podmaní!

Ako a z čoho sa pripravuje ovsená kaša pripravená cez noc?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Obľúbená ovsená kaša pripravená cez noc je lacná, rýchla a prekvapujúco chutná.  Večer dajme všetky potrebné prísady do sklenenej nádobky - zavareninovej fľaše a na druhý deň ráno si môžeme vychutnať zdravé a výživné raňajky.

Ovsenú kašu si pripravíme rýchlo či už uvarenú, alebo namočenú, pre ovsenú kašu cez noc stačí prísady namočiť. Môžeme použiť aj rastlinné mlieko a výborne chutí aj v kombinácii s jogurtom, či kefírom.  My Vám ju síce odporúčame na raňajky, no v skutočnosti je konzumácia ovsených vločiek skvelou voľbou hocikedy v priebehu dňa.

Z čoho sa pripravuje?

Základom receptu je 50 gramov drobných ovsených vločiek, ktoré predstavujú zdravý zdroj uhľohydrátov, vitamínov a minerálov, navyše majú aj vysoký obsah vlákniny. Práve pre svoj významný podiel vlákniny má prospešný účinok na tráviaci systém a samotné trávenie. Počas namáčania vločky zmäknú, ich konzistencia sa stane krémovou. K tomu je potrebné pridať asi ⅓ hrnčeka mlieka a rovnaké množstvo gréckeho jogurtu, obe prísady môžeme premiešať, alebo vrstviť. Ovsenú kašu pripravenú cez noc môžeme poblázniť polievkovou lyžicou chia semienok, konopných semien, či rôznych druhov orechov.  Ďalšou nevyhnutnou prísadou je čerstvé, alebo mrazené ovocie.  Obľúbenou ingredienciou je aj škorica, zázvor, med, alebo javorový sirup, ovsenú kašu môžeme kombinovať s takmer všetkým, fantázii sa medze nekladú.

Ako sa pripravuje?

Ovsené vločky nasypme do uzatvárateľnej zavaraninovej fľaše, nalejme mlieko a jogurt, potom postupne po vrstvách pridávajme ďalšie prísady.  Takto pripravený základ môžeme osladiť sušenými slivkami, medom, hrozienkami, lekvárom, strúhanou čokoládou, arašidovým maslom, mangom atď. Pridajme ovocie, môžeme ho kombinovať podľa chuti. K ovsenej kaši pripravenej cez noc sa výborne hodí banán, kiwi, bobuľovité ovocie (napr. bobule acai) a jablká, dokonca aj niektoré druhy zeleniny, ako je mrkva alebo tekvica na pečenie. Na ovocie a medzi jednotlivé vrstvy môžeme pridať olejnaté semená, či ovocné chipsy. K mrkve sa napríklad výborne hodia orechy a ak to všetko ešte skombinujeme so škoricou, získame obdobu mrkvovej torty.

Pri nastavení pomerov môžeme pokojne experimentovať, pridaním väčšieho množstva tekutín dosiahneme krémovitejšiu konzistenciu. Zavaraninovú fľašu uzatvorme, vložme ju na noc do chladničky a ráno si lahodnú ovsenú kašu pripravenú cez noc s pôžitkom vychutnajme!

 

Zdroj:

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/best-healthy-overnight-oat-recipes

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu