head

Vitamín K: počuli ste už, ake následky má jeho nedostatok?

Vitamín K je pre náš organizmus nepostrádateľný
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Probiotika

Veľká časť ľudí je presvedčená o tom, že má dostatok informácií o najdôležitejších vitamínoch, pravda je však iná. O vitamíne K väčšina ani len nepočula, pritom jeho nedostatkom dochádza k rednutiu kostí, k srdcovo-cievnym chorobám a ku krvácavosti. 

Existujú dva druhy

Ako je možné, že rozoznávame dva druhy vitamínu K? Vitamín K1 prijímame konzumáciou rastlín, kým vitamín K2 je vytváraný probiotickými baktériami črevnej flóry. Nedostatok tohoto vitamínu možno pripísať nielen na účet nezdravého stravovania, aj keď k nemu prispieva, ale aj tomu, že sa v hrubom čreve nahromadia jedovaté a odpadové látky, alebo sa naruší rovnováha črevnej flóry, ktorú môžu spôsobiť antibiotiká, prídavné látky, stres, fajčenie, alebo aj alkohol. Nedostatkom vitamínu K môžeme trpieť aj pri poruchách vstrebávania, ktoré je často následkom nejakého problému s črevami.

Čo sa stane, keď ho nie je dosť?

Vitamín K, predovšetkým vitamín K2 prispieva k tvorbe kostí, čím reguluje látkovú výmenu vápnika, a napomáha vstrebávanie tejto minerálnej látky do kostí.  Ďalej sa stará o to, aby vápnik neunikol od kostí, čím vlastne zabraňuje prirodzeným deštrukčným procesom kostí, a tým zabraňuje vzniku osteoporózy. Vedeli ste, že vitamín K, rozpustný vo vode je potrebný aj na rýchle zrážanie krvi? V neposlednom rade zohráva úlohu aj v detoxikácii pečene, prispieva k zdraviu cievnej sústavy, a pritom môže pomáhať aj v boji proti nádorovým ochoreniam a demencii.

Rozhodne ho dopĺňajme

Keď si chceme doplniť zásoby vitamínu K, môžeme to urobiť konzumáciou vhodných jedál, alebo užívaním produktov doplnkovej výživy.  Vitamín K1 sa nachádza v listovej zelenine, napríklad v keli, špenáte, petržlene, brokolici alebo v uhorke, kým vitamín K2 sa nachádza v kvasených produktoch, vnútornostiach, v žĺtku. Dôležité je, že vzhľadom na jeho rozpustnosť v tuku, môžme zlepšiť jeho vstrebávanie rastlinnými tukmi. Nezabúdajme pritom, že v tvorbe vitamínu K2 spolupracujú dobročinné baktérie črevnej flóry, keď klesne ich počet, ani tvorba vitamínu nebude dostatočná.

Koľko z neho potrebujeme?

Denná dávka pre mužov číní 120 mikrogramov , doporučená denná dávka pre ženy je 90 mikrogramov.
Dbajme o to, aby sme ho neužívali priveľa, pokiaľ vedno s ním užívame aj rôzne lieky proti zrážaniu krvi, respektíve sa jeho užívaniu vyvarujme aj v poslednom trimestri gravidity!

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18376138

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12946240

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16815498

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11369171

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu