head

Kolostrum prírodný posilňovač imunitného systému

Kolostrum na posilnenie imunitného systému – Čo by sme o ňom mali vedieť?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Probiotika

Kolostrum, je vlastne mledzivo, ktoré produkujú mliečne žľazy krátko pred pôrodom a počas prvých dní po pôrode. Je to koncentrát biologicky aktívnych bielkovinových faktorov, chráni a vyživuje novorodenca.

Mnohí iba preto pijú mlieko, aby sa dostali k potrebnému množstvu vitamínov a živín. Podľa výskumov môže obsah bielkovín kolostra produkovaného kravami dosahovať až 150g/liter, kým kravské mlieko obsahuje iba 30-40 gramov na liter. Kolostrum sa skladá predovšetkým z vody, tukov, sacharidov, imunoglobulínov – protilátka – a rastových faktorov.

Blahodarné zložky kolostra

Kolostrum je mimoriadne účinným posilňovačom imunity, zničí väčšinu vírusov, baktérií a húb. Okrem toho regeneruje tkanivá nášho organizmu, spomaľuje procesy starnutia.  Vďaka vysokému obsahu živín pomáha získať späť stratené kilogramy, zväčšuje svalovú a kostnú hmotu.

Vynikajúci posilňovač imunitného systému

Kolostrum obsahuje rôzne rastové faktory, ktoré zvyšujú tvorbu T-lymfocytov, buniek imunitného systému, ktoré sú nevyhnutné pre imunitné reakcie. Udržiava hladinu cukru v rovnováhe, čiže znižuje potrebu inzulínu. Preto je možné pravidelnou konzumáciou kolostra predísť vzniku takých ochorení, ktorých príčinou vzniku je hlavne oslabený imunitný systém. Okrem toho kolostrum prispieva k rýchlemu uzdraveniu sa, či už je reč o vonkajšom alebo vnútornom poškodení. Imunoglobulíny kolostra A, D, E ,G a M prispievajú k detoxikácii organizmu, neutralizujú toxické látky, ktoré sa hromadia v lymfatickom systéme a obehovej sústave, a tiež škodlivé mikróby.
K jeho schopnosti posilňovať imunitný systému prispieva aj jeho obsah laktoferínu. Táto bielkovina má vynikajú protivírusový, antibakteriálny účinok, a tiež zmierňuje zápal.

Ešte viac účinkov na posilnenie imunitného systému

Kolostrum obsahuje aj hormón PRP, ktorý reguluje činnosť detskej žľazy. V dôsledku toho zvyšuje účinnosť imunitného systému dvoma spôsobmi. Jednak ho posilňuje, na druhej strane kontroluje správnu imunitnú odpoveď, čiže jeho pomocou je možné predísť vzniku nadmernej imunitnej reakcii, akým je napríklad anafilaktický šok. Medzi takéto chybné imunitné odpovede patrí aj lupus, rôzne alergické ochorenia, reumatické zápaly kĺbov, ale aj chronická únava.

Protilátky, ktoré sa v ňom nachádzajú, podporujú dobré baktérie črevnej flóry, chránia ich pred takými škodlivými baktériami, akou je napríklad Helicobacter pylori. Nezabudnime, že zdravie črevnej flóry priamo vplýva na obranyschopnosť nášho organizmu, veď 70 percent buniek imunitného systému sa nachádza v našom hrubom čreve, ktoré poskytuje životný priestor aj pre črevnú flóru. Podľa výskumu Drexel University kolostrum zvyšuje v prípade chrípky aktivitu prirodzených fagocytov.

Huby, vírusy, nádory

Imunoglobulíny a v kolostri vo väčšom množstve sa nachádzajúce peptidy majú spolu výborný fungicídny účinok. V prípade, že ide o mimoriadne silný kmeň baktérií, môže byť jeho použitie vyslovene odporúčané.  

Vo forme terapie je možné jeho podávanie v prípade infekcie vírusom HIV, cytomegalovírusom, hubou Candida albicans, osýpok, rotavírusu a iných infekcií. Podporuje vhodné zásobenie buniek kyslíkom, pričom ho odoberá škodlivým baktériám, ktoré v dôsledku tohto uhynú.
Vďaka obsah cytokínov môže dostať dôležitú úlohu pri liečbe rakovinových ochorení, nakoľko prispieva k programovanej smrti nádorových buniek (apoptóza).

Na aké problémy sa odporúča kolostrum?

Nakoľko kolostrum podporuje imunitný systém, môže nám pomôcť pri prevencii vzniku a liečbe mnohých ochorení, ktoré sú dôsledkom zníženia účinnosti imunitného systému. Bez toho, aby bol tento zoznam úplný, pozrieme sa na prípady, v ktorých sa dá uplatniť:

  • môže urýchliť liečbu poranení, odrenín, popálenín, zabraňuje ich infekcii;

  • môže zmierniť zápaly;

  • môže znížiť alebo úplne zabrániť rozmnožovaniu patogénných mikróbov, ktoré sa dostanú do organizmu,;

  • môže zlepšiť celkový duševný stav a zvýšiť odolnosť;

  • môže zničiť hubu Candida albicans a iné škodlivé kmene húb;

  • môže zmierniť akútnu hnačku spôsobenú parazitom Cryptosporidium parvum;

  • môže zabrániť vzniku a pomôcť pri liečbe autoimunitných ochorení;

  • môže znížiť riziko vzniku alergických ochorení;

  • podporuje chuť do jedla, preto v prípade chronickej chudosti môže vyslovene účinný;

  • môže pomôcť úspešnosti doplnkových terapií liečby rakoviny.

Vďaka vysokému obsahu proteínov, a tiež vďaka schopnosti zväčšovať svalovú hmotu, sa športovcom vyslovene odporúča. Podľa jedného amerického prieskumu bolo zistené, že denne 20 gramov kolostra pri osem týždňov trvajúcom tréningu, značne zvýši telesnú hmotu.

Vedľajšie účinky kolostra

Napriek tomu, že hovädzie kolostrum sa väčšinou dobre znáša, zriedkavo sa stáva, že spôsobuje problémy tráviaceho traktu. Nespôsobuje vážne komplikácie, ale počas jeho konzumácie sa môže objaviť nutkanie na vracanie, vracanie, nadúvanie a hnačka. Vynechaním užívania kolostra príznaky po krátkom čase, samé od seba, pominú.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14653766

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12142957

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24774068

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11312068

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu