head

Prečo sú symbiotiká lepšou voľbou ako klasické probiotiká?

Prečo sú symbiotiká lepšou voľbou ako klasické probiotiká?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Probiotika

Symbiotiká sú taká potravina alebo doplnok stravy, ktorý súčasne obsahuje probiotiká aj prebiotiká. Toto je dôvodom toho, že účinok symbiotík je výraznejšie silnejší, ako účinok klasických probiotík.

Funkčnými nazývame tie potraviny, doplnky stravy, ktoré pozitívne ovplyvňujú naše duševné a fyzické zdravie. Toto označenie obzvlášť platí na symbiotiká, nakoľko zjednocujú blahodarné účinky probiotík a prebiotík. Ich najdôležitejšou vlastnosťou je, že mimoriadne rýcho napravia rovnováhu črevnej flóry, čím sú zároveň výnimočne dobrým posilňovačom imunity a regulátorom trávenia.

Ako fungujú symbiotiká?

Dobré baktérie črevnej flóry majú rôzne úlohy: tvorbou tráviacich enzýmov prispievajú k tráveniu, k účinnému vstrebávaniu vzácnych živín. Podporujú orgány vylučovacej sústavy v tom, aby odstránili škodlivé látky, bránia rozmnožovaniu patogénov – baktérií, vírusov, húb, a tiež podporujú činnosť imunitného systému. Nevhodná strava, životný štýl bez pohybu a niektoré lieky (hlavne antibiotiká) môžu veľmi rýchlo narušiť krehkú rovnováhu črevnej flóry, ktorú môžeme napraviť príjmom probiotík. Nakoľko probiotické baktérie k tomu potrebujú prebiotiká, čiže prebiotické potravinové vlákniny, najlepším riešením je zvýšený príjem symbiotík, ktoré rovnako obsahujú probiotiká aj prebiotiká. Je to možné aj potravinami so symbiotickým účinkom, avšak z nich by bolo potrebné zjesť mimoriadne veľké množstvo, lebo neobsahujú potrebný počet vhodných probiotických baktérií. Práve preto sa oplatí staviť na kvalitné symbiotické doplnky stravy, lebo tieto vo vhodnom množstve a kombinácii obsahujú pro- a prebiotiká.

 - Najčastejšie používané variácie sú nasledovné:

 - Bifido – baktérie + galakto- oligosacharidy;

 - Bifido – baktérie + frukto- oligosacharidy;

 - Laktobacillus + laktitol.

Kedy môžu pomôcť symbiotiká?

Vplyvom mechanizmu účinku sa symbiotiká aplikujú úspešne v prvom rade v prípade problémov, ktoré sa spájajú s narušenou činnosťou tráviaceho a imunitného systému. Môžu pomôcť pri odstránení, prípadne zmiernení príznakov nespavosti, častej bolesti hlavy, nadúvania, zápchy a hnačky. Nakoľko napravením rovnováhy črevnej flóry posilňujú imunitný systém, symbiotiká môžu byť naším silným spojencom aj v boji proti infekciám, obzvlášť dobrú službu môžu urobiť v období sezónnych ochorení, preto aj prechladnutia, nádchy a chrípky.

Doplnia detoxikačnú kúru

Symbiotiká môžu byť výborným doplnkom detoxikačnej kúry a kúry na očistu čreva. Jednak sa kvôli príjmu probiotík zlepší trávenie, na druhej strane tieto dobré baktérie vytlačia z črevného traktu škodlivé mikroorganizmy. Popri tom prebiotické vlákniny očistia hrubé črevo od nahromadených nánosov.

Odstránia stavy nedostatku

Ak látková výmena nefunguje správne, nevstrebajú sa živiny, vitamíny, preto sa časom objavia stavy nedostatku. Pravidelným užívaním symbiotík sa môžeme aj tomuto vyhnúť, prípadne odstrániť už vzniknutý stav, dočítame sa na stránke Detoxikácia organizmu. Navyše symbiotiká urýchľujú aj tvorbu vitamínu K a niektorých vitamínov skupiny B. Tento istý účinok vyvoláva aj v prípade kyseliny maslovej a iných mastných kyselín, čo je preto dôležité, lebo tým poskytuje ochranu pre sliznicu čriev.

Chudnutie a cukrovka

Symbiotiká prispievajú k udržiavaniu účinnej kontroly nad hmotnosťou, jej vlákniny rýchlo zasýtia, preto znižujú chuť do jedla. V prvých týždňoch ich užívania v podobe kúry prospejú ku strate hmotnosti vďaka účinku na čistenie čriev a zlepšenie látkovej výmeny.

Proti zápalovým ochoreniam

Výskumníci univerzity v Granade skúmali štúdie o protizápalových účinkoch probiotík a symbiotík. Na ich základe zistili, že probiotické baktérie môžu pomôcť pacientom trpiacim zápalovými ochoreniami črevného traktu, preto aj pri liečbe Crohnovej choroby a mierne alebo stredne závažného vredového zápalu hrubého čreva (Colitis ulcerosa).  

Zdroje:
http://ajcn.nutrition.org/content/73/2/361s.full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25456608
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28555037

https://www.detoxikacia-organizmu.com/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu