head

Liečivý inulín: regeneruje črevnú flóru

črevná flóra
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Probiotika

Vo vode rozpustná, nestráviteľná rastlinná vláknina inulín je čoraz obľúbenejšia. Možno ho použiť nielen ako náhradu cukru, ale priaznivo podporuje aj tráviaci systém.  Svojím silným účinkom na regeneráciu črevnej flóry priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu.

Nie je nedostupný

Inulín možno nájsť vo viacerých obľúbených potravinách, jeho skvelým zdrojom je cibuľa alebo banán. Bohaté na inulín sú aj špargľa, cesnak a korene artičoky a čakanky šalátovej. Zvláštnosť inulínu tkvie v jeho prebiotických vlastnostiach. Prebiotikum je živina, ktorú nie sme schopní stráviť,  slúži však ako potrava pre baktérie, produkujúce aj nepostrádateľné vitamíny, ktoré sú potrebné na zachovanie rovnováhy črevnej flóry.  Inulín má významný účinok na črevnú flóru. V tenkom čreve sa nevstrebe, začína kvasiť až v hrubom čreve, a napomáha rozmnožovaniu bifidobaktérií, a laktobacilov.  Odporúča sa najmä pre tých, ktorí konzumujú málo ovocia a zeleniny, zotavujú sa po antibiotickej liečbe, alebo trpia žalúdočnými problémami.

Podporuje tráviacu sústavu

Inulín okrem priaznivého vplyvu na črevnú flóru zlepšuje látkovú výmenu (tým urýchľuje chudnutie), odstraňuje prehnanú tvorbu plynov a nadúvanie.  Efektívne pôsobí proti zápche, vďaka nemu dochádza k pravidelnému vyprázdneniu, tým zmierňuje príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS) a Crohnovej choroby. Stav imunitného systému je vo veľkej miere závislý od antibiotikami, stresom, nikotínom a alkoholom poškodenej črevnej flóry a jej stavu. Inulín posilňuje tým pádom obranyschopnosť organizmu a to v takej miere, že môže znižovať riziko vzniku nádorov, najmä nádoru hrubého čreva.  Inulín dokonale nahrádza rafinovaný repný cukor. Nemá vplyv na hladinu cukru v krvi, preto je vhodný aj pre diabetikov. Jeho konzumácia pomáha organizmu ľahšie a vo väčšej miere zužitkovať vápnik, železo a horčík.
Inulín však môže u niektorých ľudí spôsobiť alergickú reakciu, astmu, vyrážky, zápal kože. Jeho nadmerné užívanie môže viesť k nadúvaniu a kŕčom. Jeho konzumácia sa neodporúča gravidným a dojčiacim ženám!

Zdroj:

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1048-inulin.aspx?activeingredientid=1048&activeingredientname=inulin

http://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/inulin-uses-and-risks

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu