head

Chronická vyčerpanosť - pomôžu probiotiká

Chronická vyčerpanosť - môžete sa jej zbaviť probiotikami
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Probiotika

To už vieme dlho, že probiotiká posilňujú imunitný systém, ale o tom, že podporujú rast výkonnosti športovcov, prebiehajú výskumy len teraz. A hoci výskumy sa nezameriavajú presne na toto, môžu poskytnúť odpoveď, či probiotiká pomáhajú v zdolaní chronickej vyčerpanosti

Výskumníci Exercise Physiology Laboratories a Psychology Department sú zvedaví na to, aký účinok má konzumácia nápojov s probiotickým obsahom na športovcov pri náročnom tréningu.

Testujú športovcov

Čoraz častejšie sa dostáva do stredobodu pozornosti výskumníkov, aké pozitíva nesie so sebou konzumácia probiotických prípravkov u fyzicky aktívnych ľudí. Odborná literatúra má isté medzery ohľadom tejto témy, doplnenie tejto medzery si dal za úlohu výskum, prebiehajúci na Štátnej univerzite v Kente. “ Prvotným cieľom tohto projektu je zistiť, ako ovplyvňuje telesný pohyb s vysokým tepelným zaťažením psychický stav a fyzickú výkonnosť za konzumácie probiotických nápojov a bez nej” - vyjadril sa Adam Jajtner, docent športovej psychológie na Štátnej univerzite v Kente, ktorý vykonáva tento výskum v spolupráci s Ellen Glickmannovou, profesorkou na katedre zdravotných vied. Obaja odborníci testujú cyklistov vo svojom výskumnom laboratóriu.

Povzbudivé výsledky

Španielsky výskumníci po vyhodnotení 28 pred časom uverejnených štúdií dospeli k záveru, že zložené uhľohydráty, slúžiace ako výživa probiotických baktérií, po strávení poskytujú energiu. Vďaka tomu podporujú výkonnosť tým, že rovnomerne udržujú hladinu cukru v krvi. V súvislosti s použitím probiotických kmeňov zaujíma výskumníkov Štátnej univerzity v Kente aj to, ako sa vyvíja produktivita, výkonnosť a úsilie v čase tepelného zaťaženia, respektíve po ňom. V neposlednom rade by chceli dostať odpoveď na otázku, ako sa počas zmien teploty menia fyzické a kognitívne funkcie.

Nepostrádateľné probiotiká

Nakoľko probiotické baktérie črevnej flóry prispievajú ku vstrebávaniu vápnika, železa a horčíka, v prípade narušenia črevnej flóry sa tieto živiny nedostanú do organizmu v potrebnom množstve. V prípade nedostatku železa sa môže vyvinúť chronická vyčerpanosť, kým nedostatok horčíka spôsobuje bolesti hlavy, svalové kŕče, nechutenstvo. Pokiaľ nastane narušenie črevnej flóry, zbytočne bojujeme proti chronickej vyčerpanosti doplnením živín, vitamíny a minerálne látky sa vstrebávajú len v malom množstve, alebo vôbec.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu