head

Alergia na arašidy: možno premôcť probiotikami!

Alergia na arašidy: môže pomôcť probiotikum
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Probiotika

Vyrážky, ťažké dýchanie, dusenie sa, to je len niekoľko príznakov alergie na arašidy, ktorá môže končiť aj smrťou. Teraz však vysvitlo, že jeden probiotický produkt môže pomôcť proti chorobe, a priniesť úľavu vyše 10 miliónom ľudí, ktorí touto chorobou trpia.

Alergia na arašidy strpčuje život mnohých ľudí, je dôležité, aby si pri nákupe dôkladne prezreli všetky potraviny obsahujúce potravinové prísady, či už ide o mliečne produkty, sladkosti, maškrty, alebo pečivo. Na týchto výrobkoch je výrobca povinný poukázať na to, ak produkt môže obsahovať stopy arašidov alebo iných orechovín, resp. ak bol produkt vyrobený na mieste, kde sa spracuvávajú aj arašidy. Človek, trpiaci alergiou na arašidy, by mal byť obozretný aj v reštauráciách, veď pri niektorých jedlách, kde by si človek podľa názvu ani nepomyslel, že sú v ňom prítomné arašidy, resp. arašidové maslo, preto je dôležité sa informovať už pri objednávaní jedla.

Môže byť aj smrteľné

Alergia na arašidy sa po mnohé desaťročia liečila len prevenciou a symptomaticky, lebo sa tradovalo, že inak to ani nie je možné.  Takáto liečba je schopná len znižovať príznaky alergických reakcií, resp. pomáhať zabrániť anafylaktickému šoku s často smrteľnými následkami a hrozivými príznakmi. Tento životu nebezpečný stav sa prejavuje silnými reakciami pokožky, resp. značným opuchom tkaniva, týkajúceho sa pokožky okolo očí, ústa, a jazyka, respektíve aj hrdla, následko čoho sa sťaží dýchanie. Tieto príznaky môžu byť sprevádzané rýchlym a slabým pulzom, záchvatom paniky, závratom, nutkaním na vracanie, mdlobami, resp. kolapsom  obehového systému a zástavou dýchania.

Existuje riešenie

Dlho si mysleli, že neexistuje žiadna terapia proti alergii na arašidy a teraz sa zistilo, že existuje prípravok, ktorý znamená značný pokrok v liečbe alergie na arašidy, resp. v jej predchádzaní.  Ide o špeciálnu zmes, ktorej účinky testovali austrálski výskumnici vo Výskumnom inštitúte detí v Murdochu (Murdoch Children’s Research Institute) a deťom, alergickým na arašidy, podávali po dobu 18 mesiacov arašidové bielkoviny a probiotickú baktériu Lactobacillus rhamnosus. Na konci aplikovanej terapie 82 % testovaných mohlo konzumovať arašidy bez nástupu alergickej reakcie. Tieto výsledky sú preto potešujúce, lebo 70 % detí tolerovali arašidy aj o 4 roky neskôr, a je predpoklad, že táto tolerancia bude naďalej pretrvávať, čo znamená zlom v liečbe potravinových alergií.

Zdroj:

http://www.bbc.com/news/health-40960754

https://www.mcri.edu.au/news/research-trial-shows-evidence-cure-may-be-possible-peanut-allergy


 

 

 

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu