head

Odkiaľ získame prebiotiká?

Čo máme jesť, aby sme sa dostali k prebiotikám?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Probiotika

Význam prebiotík je nespochybniteľný, bez nich sa dobročinné baktérie, tvoriace črevnú flóru nevedia patrične rozmnožiť. Čo máme jesť, aby sme sa dostali k dostatočnému množstvu prebiotík? Väčšina už počula o tom, že dobročinné baktérie, žijúce v črevnej flóre potrebujú na svoje rozmnožovanie a výživu dostatočné množstvo prebiotík, ale to vie málokto, aké jedlá máme jesť, aby sa nám prebiotiká dostali do organizmu.

Preto sú tak dôležité

Veľkou výhodou probiotík je, že sa nachádzajú v prirodzených potravinách, ku ktorým sa dá v priebehu roka kedykoľvek dostať, nie sú drahé a väčšina ľudí ich má rada. Tak sú na tom aj probiotické baktérie, ktoré sú schopné zužitkovať prebiotiká a premeniť na energiu. V žiadnom prípade sa neoplatí ich nechať „hladovať“, keď sa im nedostáva dostatok výživy, ich počet klesne, čo môže viesť k narušeniu rovnováhy črevnej flóry. Keďže prebiotiká ovplyvňujú aj schopnosť probiotík tvoriť  vitamíny, ich prítomnosť napomáha tvorbe vitamínov B7 a B12 v čreve, ako aj nárastu množstva vitamínu K. Okrem toho prispievajú k nastaveniu správnej hladiny cukru v krvi, k vstrebávaniu minerálnych látok a k viazaniu karcinogénnych látok.

Pozrime si zoznam

Jedným z najužitočnejších prebiotík je inulín. Bohatým zdrojom inulínu je koreň čakanky, artičoka, špargľa, strukoviny, ovos a špalda. Dobrou voľbou sú aj cibuľa, cesnak, banán a púpava, ale aj jadrá ako napríklad orechy, slnečnica hľuznatá, endívia, resp. húževnatec jedlý.   Mlieko síce neobsahuje rastlinnú vlákninu, ale laktóza obsiahnutá v mlieku disponuje tiež prebiotickými vlastnosťami.

Zbadáme, keď ich je málo

Keď sa zníži množstvo probiotík kvôli nedoplneniu prebiotík, nastáva narušenie črevnej flóry. Prejavuje sa tráviacimi ťažkosťami, nadúvaním, nadmernou tvorbou plynov, bolesťami brucha, zápchou a hnačkou, na pokožke sa objavia vyrážky, objaví sa vyčerpanosť, bolesti hlavy, často sa vyskytujúce infekty, zápaly, keďže v dôsledku nedostatku probiotík ani imunitný systém nevie dostatočne fungovať. Je potrebné vedieť, že prebiotiká zabraňujú rozmnožovaniu škodlivých baktérií v čreve, a pritom stimulujú peristaltiku čriev (a vylučovanie jedovatých  a usadených škodlivých odpadových látok), preto nezanedbávajme ich doplnenie.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu