head

Duševné choroby: takto ich ovplyvňuje stav čriev

Duševné choroby: takto ich ovplyvňuje stav čriev
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Probiotika

Svetlo sveta zazerá čoraz viac výsledkov štúdií, ktoré potvrdzujú, že existuje veľmi  úzka spojitosť medzi činnosťou tráviaceho systému a neurochemickým fungovaním mozgu. Keď sú tieto predpoklady správne, potom môže byť napravenie rovnováhy črevnej flóry probiotickými baktériami  riešením, bez použitia liečiv, na rôzne duševné ochorenia a rad ďalších problémov.

Zamyslime sa nad tým, aké by bolo jednoduché, keby sme sa mohli s duševnými chorobami rozlúčiť  konzumáciou potravín alebo doplnkov výživy, ktoré obsahujú probiotické baktérie, a nebola by potrebná liečba liekmi, ktoré predpisujú psychiatri. Nie je to zlá myšlienka, veď sa zistilo, že mozog a črevný systém dokážu medzi sebou komunikovať. Stačí si spomenúť na to, že v stresovej situácii nás zrazu napne na vracanie, alebo sa nám začne triasť žalúdok. Toto sú konkrétne príklady toho, že medzi mozgom a nervami črevnej sústavy existuje reálny „dialóg”.

 

Druhý mozog
Ani Vy ste nevedeli, že bunky stien čriev produkujú viac ako 90 percent serotonínu, však? Serotonín je zodpovedný za reguláciu nálady a spolu s inými transportnými látkami podporuje posun jedla v črevnom trakte. Stav črevnej flóry má preto okrem trávenia aj vplyv na duševné zdravie, jej poškodenie vedie k vzniku mnohých ochorení. Črevná flóra zohráva úlohu pri regulácii trávenia, účinnej činnosti imunitného systému , a jej narušenie môže vyvolať také duševné choroby, akými sú depresia, kompulzívna porucha, úzkosť a záchvaty paniky. Pomenovanie "druhý mozog"  pre nervový systém čriev zaviedol v polovici  90. rokov vedúci katedry Univerzity Columbia dr. Michael Gershon. Tento vedec potvrdil, že tráviaci systém disponuje vlastnou neurónovou sieťou a iba v tenkom čreve sa nachádza približne sto miliónov nervových buniek. Samozrejme, neznamená to, že nervový systém čriev vie aj rozmýšľať, avšak určite ovplyvňuje činnosť mozgu.


 


Liečivé probiotiká
V zmysle vyššie uvedených skutočností môže odstránenie nedostatku probiotických baktérií  liečiť duševné poruchy, k tomu však budeme musieť urobiť reformu svojich stravovacích návykov. Musíme vylúčiť tie jedlá, ktoré slúžia ako potrava pre zlé baktérie, vrátane rýchlo sa vstrebávajúcich sacharidov (cukor). Keď tak neurobíme, tie sa spolu s patogénnymi baktériami rozmnožia v našich črevách, čo vedie k narušeniu rovnováhy črevnej flóry a môže vzniknúť reflux , hnačka , alebo zápcha . Na druhej strane musíme zvýšiť konzumáciu vlákniny, ktorá pôsobí ako prebiotikum, čiže konzumáciu semien, strukovín a mliečnych výrobkov, ktoré prekypujú probiotickými baktériami. Nezabudnime ani na to, že na zdravie črevnej flóry vplývajú aj  vonkajšie vplyvy, antibiotická liečba, ale jej rovnováhu narušia aj alkohol, fajčenie, nadmerná konzumácia kofeínu a potravín preplnených umelými prísadami.
Na konto poškodenej črevnej flóry sa v mnohých prípadoch pripisuje aj vznik cukrovky, obezity, alergií, Crohnovej choroby, celiakie , zápalu hrubého čreva, alebo dokonca aj rakoviny hrubého čreva . Narušenie rovnováhy črevnej flóry môže viesť k mnohým ochoreniam spôsobených nedostatkom živín, môže nastať vypadávanie vlasov, zápal pokožky, chronická únava, poruchy spánku, ale aj gynekologické problémy.


Na záver
Pochopenie súvisu medzi mozgom a nervovou sústavou čriev môže posunúť liečbu ku vzniku komplexných terapií. Podľa doteraz dostupných vedeckých výskumov môžeme právom predpokladať, že poškodenie črevnej flóry sa môže dávať do súvisu nielen s duševnými ochoreniami, ale aj s takými neurologickými zmenami, akými sú sclerosis multiplex, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Platí to aj naopak: stav črevnej flóry závisí aj od duševného stavu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu