head

Zdroje probiotík: výborne poslúžia kvasené potraviny

Jogurt je výborný zdroj probiotík
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Probiotika

Jednou z podmienok zdravého fungovania tráviaceho systému je rovnováha mikroorganizmov tvoriacich črevnú flóru. K zachovaniu tohto optimálneho stavu prispievajú kvasené (fermentované) potraviny obsahujúce probiotické baktérie. Ukážeme Vám ľahko dostupné zdroje probiotík.

Pokiaľ klesne v hrubom čreve počet probiotických baktérií, objavia sa problémy s trávením. Zhoršuje sa účinnosť absorbcie, poškodí sa črevná sliznica, môžu sa objaviť ťažkosti s vyprázdňovaním. Prijímaním probiotických baktérií je možné tieto problémy vyriešiť. Medzi výborné zdroje probiotík patria kvasené  potraviny.

Kvasené mliečne výrobky

Kvasené mliečne výrobky sa ošetrujú baktériami mliečneho kvasenia, t.j. probiotikami. Kyselina mliečna okrem toho, že zabraňuje hnilobe potravín (udržuje ich trvanlivosť), má prospešný účinok aj na náš organizmus. Kvasenie pôsobením baktérií kyseliny mliečnej zvyšuje výživovú hodnotu potravín a napomáha lepšiemu zúžitkovaniu živín. Podporuje vstrebávanie bielkovín a minerálnych látok, baktérie kyseliny mliečnej sú schopné syntetizovať kyselinu listovú, tiamín, niacín, riboflavín a vitamín B12. Prírodný, neochutený probiotický jogurt je jedným z najznámejších a najlepších zdrojov probiotík, obsahuje aj laktobaktérie a bifidobaktérie. Medzi vynikajúce zdroje probiotík sa radí aj kaukazský kefír, ktorý sa vyznačuje vysokým obsahom srvátky a  preto je tento nápoj bohatý aj na laktobaktérie.

Nakladaná kvasená zelenina

Dôležité probiotiká poskytuje organizmu aj nakladaná kvasená zelenina. Nadôvažok ocot predstavuje aj vynikajúci zdroj  antioxidantov, znižuje  hladinu cukru v krvi, chráni srdce a znižuje riziko vzniku rakoviny. Nakladaná zelenina, ktorú dostať v obchodoch je však zvyčajne tepelne spracovaná, čím stráca svoj prospešný účinok. Výhodnejšie je preto pripraviť si kvasené potraviny doma. Vhodné na tento účel sú kapusta, melón, uhorka, paprika aj cvikla, no podľa chuti môžeme použiť aj inú zeleninu. Vedeli ste že, obsah kyseliny mliečnej v kyslej kapuste je porovnateľná s jogurtom, má mimoriadne vysoký obsah vitamínu C, okrem toho je bohatá na vitamín B a karotén?

Čaj z kombuchy

Keďže aj čaj z kombuchy vzniká fermentáciou, obsahuje významné množstvo probiotických baktérií. Nápoj obsahuje malé množstvo vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, vitamínov B1, B6 a vitamínu B12, ktoré vznikajú po odbúraní cukru. Nepreháňajme to však s jeho konzumáciou, pokiaľ sa chceme vyhnúť nepríjemným vedľajším účinkom, pretože čaj z kombuchy môže spôsobiť bolesť žalúdka, nevoľnosť a závraty.

Pri nedostatku prebiotík sa probiotické baktérie nedokážu dostatočne rozmnožiť, medzi prírodné probiotikum patrí napríklad ovos, špaldová pšenica, čakanka, banán, špargľa a cibuľa.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu