head

Symbiotiká na posilnenie imunity

Na čo sú dobré symbiotiká?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Probiotika

Symbiotiká pomáhajú predchádzať vzniku chorôb spôsobených baktériami, priaznivo vplývajú na našu črevnú flóru, a keď ich konzumujeme pravidelne, ľahšie môžeme ostať zdravými. Symbiotiká, čiže spoločná prítomnosť probiotík a prebiotík, prispievajú k rovnováhe črevnej flóry, posilňujú imunitný systém a majú vplyv na celý náš organizmus.

Ako fungujú symbiotiká?

Črevná flóra výrazňuje ovplyvňuje schopnosť ochrany pred patogénmi, pri zachovaní rovnováhy črevnej flóry zohrávajú symbiotiká kľúčovú úlohu. Každodenným príjmom symbiotík s väčšou šancou prekoná náš imunitný systém choroby spôsobené baktériami a vírusmi, zníži sa riziko vzniku alergie, ale môžeme predísť aj vzniku hnačky, zápchy a nadúvania. Symbiotiká dokážu svoj účinok vyvinúť vtedy, ak obsahujú aj aktívne probiotick kmene a prebiotiká, ktoré sú pre škodlivé baktérie nestráviteľné. Prebiotiká sú pre dobré črevné baktérie nevyhnutné, ich pomocu sa môže zlepšiť vstrebávanie minerálnych látok a napravením črevnej flóry sa zlepší aj tvorba tráviacich enzýmov. Mastné kyseliny vznikajúce pri rozklade prebiotík pomáhajú zabrániť vzniku rôznych črevných ochorení, črevných problémov a podporujú činnosť buniek sliznice čriev.

Zdroje prebiotík a probiotík

Probiotiká sú také živé huby a dobré baktérie, ktoré po tom, ako sa dotanú do hrubého čreva, pomáhajú zachovávať rovnováhu črevnej flóry. Prebiotiká sú také zložky potravín - pektín, beta - glukán, celulóza, inulín - , ktoré podporujú rozmnožovanie dobrých baktérií, čím podporujú celý náš organizmus. Dokonalým zdrojom prebiotík sú žltá cibuľa, červená cibuľa, tiež jarná cibuľka, prírodný jogurt je zase dokonalou živnou pôdou pre probiotiká. Symbiotiká môžeme telu dodať aj vo forme doplnkov stravy, vďaka čomu si môžeme byť istí, že sa do nášho organizmu dostanú probiotiká a prebiotiká s obsahom aspoň 8-10 kmeňov baktérií.

 

Zdroj: https://www.webmd.com/digestive-disorders/tc/probiotics-topic-overview

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu