head

Cvikla, liek nášho organizmu

Pre toto je dobrá cvikla!
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Antioxidanty

Na vysoký krvný tlak, bolesť hlavy, posilnenie imunitného systému  – cvikla  je nielen chutná, ale priaznivo pôsobí na celý náš organizmus.

Dávno poznali liečivé účinky takmer každej zeleniny, ovocia a korenia, a potraviny nepoužívali iba kvôli ich chuti, ale aj na liečbu niektorých ochorení a skrášľovanie sa. Uvedomelé stravovanie sa nie je výdobytkom modernej doby, už aj v praveku malo svoju tradíciu. Keď sa chceme stravovať uvedomelo a chrániť si tým svoje zdravie, cvikla z nášho taniera nemôže chýbať!

Detoxikujte cviklou!

V zime je detoxikácia obzvlášť dôležitá. Keď pravidelne detoxikujeme, budeme menej unavení, budeme mať viac energie, môžeme mať lepšie trávenie, krajšiu pokožku, a príchodom chrípkovej sezóny ani náš imunitný systém nevypovie službu. Cvikla s vysokým obsahom antioxidantov a protirakovinovým účinkom vyčistí z nášho organizmu toxické látky a ťažké kovy, ale podporuje aj činnosť pečene  a obličiek. Na detoxikáciu je najlepšia surová cvikla, z ktorej si môžete urobiť šalát, alebo aj chutné smoothie.

Odstráňte bolesť hlavy!

Nie je novodobým poznatkom, že  stres a vysoký krvný tlak  môžu súvisieť, avšak zdravou stravou, vyváženým jedálnym  lístkom môžeme pre svoje zdravie a zmiernenie bolestí urobiť veľmi veľa. Cvikla môže byť účinnou pomocou, keď nám bolesť hlavy  spôsobuje vysoký krvný tlak, nakoľko táto zelenina môže prispieť z zníženiu krvného tlaku. Môže však zmierniť aj riziko vzniku ochorení, ktoré sú spôsobené vysokým krvným tlakom – ako napríklad mŕtvica, infarkt, ochorenia srdca.

Posilnite si imunitný systém!

Pite cviklovú šťavu a vyhnite sa ambulancii lekára! Cviklu používali na liečebné účely už aj Rimania kvôli jej schopnosti znižovať teplotu a posilňovať imunitný systém. Nakoľko je cvikla mimoriadne bohatá na vitamíny A, B a C, a tiež na minerálne látky, priaznivo pôsobí aj na náš imunitný systém. Cvikla s vysokým obsahom železa vynikajúco podporuje tvorbu krvi, preto je táto zelenina dokonalou voľbou aj počas tehotenstva.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/ingredient-focus-beetroot

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu