head

Rutín posilňuje účinnosť vitamínu C a chráni pred ochoreniami

Rutín vynikajúco znižuje zápal
Rutín vynikajúco znižuje zápal
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

O vitamíne C je všeobecne známe, že je nevyhnutný pre zdravé fungovanie nášho organizmu, avšak len málokto vie, kedy je zúžitkovaný účinne. K tomu, aby sa vitamín C správne vstrebával a vyvinul svoje účinky, je potrebný a prísun rutínu.

Rutín, iným menom vitamín P (permeabilný vitamín), má mnoho liečivých vlastností. Okrem toho, že pomáha vstrebávaniu vitamínu C, znižuje zápal a chráni cievy. Objavenie rutínu sa pripisuje Albertovi von Szent-Györgyi.

Účinky rutínu na organizmus

Rutín je bioflavonoid (flavonoidný glykozid), ktorý sa v prírode nachádza zároveň s vitamínom C, zabraňuje jeho oxidácii a podporuje jeho zúžitkovanie. Jeho konzumácia sa doporučuje z viacerých dôvodov: ako silný antioxidant bojuje s voľnými radikálmi, ktoré oslabujú imunitný systém, sú zodpovedné za ochorenia ciev, starnutie pokožky, vznik rakoviny a rôznych zápalových ochorení. Voľné radikály zohrávajú úlohu pri vzniku rôznych ďalších ochorení.

Rutín sa pustí do boja proti nim, chráni cievy, jeho pomocou sa rany rýchlejšie hoja. Spolu s vitamínom C je vhodný na liečbu herpesu. Spolu s ostatnými flavonoidmi, znižuje hladinu cholesterolu a zabraňuje kôrnateniu ciev. Okrem toho rutín vynikajúco znižuje zápal, poskytuje ochranu proti vírusovým a bakteriálnym infekciám, disponuje antialergénnymi vlastnosťami. Účinok flavonoidov proti rakovine je dokázaný.

Vzhľadom na to, že chráni cievy, konzumácia rutínu sa doporučuje v prípade rozšírených kapilárnych ciev a kŕčových žíl, okrem toho zmierňuje aj príznaky hemofílie. Ako permeabilný vitamín - znižovaním priepustnosti kapilár - zmierňuje príznaky rosacei (ružienky) a zlepšuje stav pokožky.

V čom sa nachádza rutín?

Rutín obsahujú vo významnom množstve citrusové plody a šípky. Avšak bobuľové ovocie - čučoriedky, slivky,hrozno, ríbezle -, resp. paprika, rajčiny, kyslá kapusta, ako aj brokolica, pohánka a rebarbora disponujú tiež vysokým obsahom rutínu.

Existujú lieky s obsahom rutínu, ktoré chránia steny ciev, a ktoré sú len na lekársky predpis, naproti tomu tablety rutínu v kombinácii s vitamínom C sú voľne dostupné aj bez predpisu.

Predávkovanie rutínom nie je možné.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu