head

Jahody namiesto multivitamínov

Jahody pomáhajú pri chudnutí a prečistia organizmus
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

Keď sa povie máj, mnohým z nás napadnú ako prvé jahody. Rovnako, ako sú jahody lahodné a sladké, tak sú aj bohaté na zdravie chrániace účinné zložky. Nadôvažok sú jahody jedným z mála druhov ovocia s najefektívnejším detoxikačným účinkom.

Spomedzi ostatných druhov ovocia dominujú jahody svojimi významnými antioxidačnými schopnosťami. Vďaka svojim účinkom zlepšujúcich metabolizmus patria jahody medzi ideálne ovocie na chudnutie. No nielen kvôli tomu sa oplatí využiť jahodovú sezónu.  

Čo obsahujú jahody?

Toto chutné a zamatové ovocie vyniká svojím obsahom vlákniny, vitamínu E, B a vitamínu K, navyše jahody majú v sebe viac vitamínu C, ako citróny. Už 15 dkg jahôd pokryje doporučenú dennú dávku vitamínu C. Okrem toho jahody obsahujú vo významnom množstve aj fosfor, vápnik, draslík, horčík, sodík, selén a železo. Kyselina listová obsiahnutá v jahodách podporuje vývoj plodu v maternici, preto sa ich konzumácia odporúča aj počas tehotenstva.

Jeho antioxidanty viažu voľné radikály, spôsobujúce zápaly a rakovinu, ako aj tie, ktoré urýchľujú predčasné starnutie pokožky. Obzvlášť prospešné môžu byť pri prevencii vzniku rakoviny pľúc následkom fajčenia, keďže kyselina elagová v jahodách znižuje rakovinotvorný účinok cigaretového dymu.  

Detoxikácia jahodami

Jahody právom patria medzi ovocie, ktoré je najúčinnejšie pri detoxikácii: čistia krv, neutralizujú toxíny, odbremeňuhú pečeň a svojimi močopudnými účinkami prečistia obličky. Vláknina v nich očistí hrubé črevo od nahromadených škodlivých usadenín. Jahody urýchľujú metabolizmus, vďaka čomu podporujú aj chudnutie. Detoxikačné účinky jahôd sa prejavia aj zvonka, ich konzumáciou sa pokožka stáva krajšou a sviežejšou.   

Jahody pre ochranu pokožky

Pomocou jahôd sa môžeme chrániť dokonca aj pred škodlivým UV žiarením. Nebojte sa, nemusíme si ich na seba natrieť - aj keď jahodová dreň výborne ochladzuje spálenú pokožku a urýchľuje hojenie - stačí ak si z nich dáme zopár kúskov pred opaľovaním. Výkumy dokazujú, že antokyaníny, nachádzajúce sa v jahodách, vo veľkom množstve, zabraňujú poškodeniu pokožky UV-A žiarením. No ani tak nezabúdajme na použitie ochranných krémov!

Môže jahody každý?

U osôb citlivých na toto ovocie, môžu jahody vyvolať alergické reakcie. Alergia sa zvyčajne sa prejavuje žihľavkou, v závažnejších prípadoch sa môžu objaviť ťažkosti s dýchaním. Práve preto buďme obozretní v prípade detí, pokiaľ jedia jahody prvýkrát, ponúknime im len malé množstvo a pri spozorovaní akýchkoľvek príznakov vyhľadajme lekára.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu