head

Čokoláda - priateľ či nepriateľ?

Čokoláda - priateľ či nepriateľ?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Antioxidanty

Čo je chutné, je určite aj nezdravé. Toto konštatovanie sa vyslovuje veľmi často, našťastie však neplatí v každom prípade. Výnimkou môže byť napr. čokoláda, predovšetkým tmavá čokoláda, ktorá disponuje veľkým množstvom pozitívnych účinkov, ktorým môže ďakovať okrem iného vysokému obsahu antioxidačných flavonoidov, ktoré zachytávajú voľné radikály a zabraňujú tvorbe zápalov.

 

Horké antioxidanty

V každom prípade je veľmi dôležité, aby sme si vybrali tmavú čokoládu, ktorá obsahuje min. 65% kakaa, pretože práve obsah kakaa je pre množstvo antioxidantov určujúci: v 100 g tmavej čokolády sa nachádza 50-60 mg antioxidantov, kým v rovnakom množstve mliečnej čokolády sa v nej nachádzajú štyri- pätiny tohto množstva.

Antioxidačné flavonoidy zohrávajú dôležitú úlohu pri zachovávaní nášho zdravia. Okrem toho je čokoláda bohatá tiež na draslík, horčík, meď resp. vitamíny A, D, E a B.

 

Čokoláda a kalórie

Nezabúdajme však, že antioxidačné látky obsiahnuté v čokoláde však neneutralizujú jej vysoký obsah tukov a kalórií. V 100 g čokolády so 65%-ným obsahom kakaa obsahuje cca. 550 kcl. Toto množstvo je vyslovene vysoké, pretože predstavuje približne štvrtinu až šestinu našej dennej potreby príjmu kalórií (v závislosti od veku, pohlavia, váhy a fyzickej aktivity).

 

Kedy by sme určite nemali konzumovať čokoládu

Osoby, ktoré sú náchylné na časté bolesti hlavy, migrény by mali podľa možnosti konzumovať len malé množstvo čokolády. Tyramín a anandamid nachádzajúce sa v čokoláde, podporujú produkci serotonínu, ktorý má antidepresívne účinky, preto môže konzumácia čokolády zapríčiniť extrémnu zmenu nálad. Čokoláda nie je prospešná ani v prípade, že trpíte žalúdočnými problémami, pretože zhoršuje príznaky zápalu žalúdka a žalúdočných vredov. Ďalšia zlá správa: obsahuje tiež vyššie množstvo oxalátov, ktoré narúšajú proces vstrebávania vápnika a takýmto spôsobom prispievajú k vzniku osteoporózy (čiže rednutiu kostí).

 

spoluautor článku: Noémi Gergelyová

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu