head

Prírodný alebo syntetický vitamín C?

Pozbierali sme najdôležitejšie informácie o tom, aký vitamín užívať,  prírodný alebo syntetický vitamín C
Pozbierali sme najdôležitejšie informácie o tom, aký vitamín užívať, prírodný alebo syntetický vitamín C
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

Už v škole nás učia, aký je vitamín C dôležitý pre správne fungovanie organizmu. Pokiaľ neprijímame dostatočné množstvo vitamínu C, náš imunitný systém bude oslabený, rovnako nebudú zdravé ani ďasná a zuby. Avšak aký vitamín užívať - prírodný alebo syntetický vitamín C? Aká je najlepšia voľba a aká dávka je potrebná?

Pokiaľ neprijímame optimálne množstvo vitamínu C, pocíti to hlavne náš imunitný systém a nedostatok vitamínu C môže mať vplyv aj na iné orgány v tele. Vitamín C náš organizmus nie je schopný vyprodukovať, prijímať ho vieme len zvonka, v čom nám pomáha zdravá strava, resp. užívanie vitamínu C. Veľmi často sa vynára otázka: Užívať prírodný alebo syntetický vitamín C? Na túto otázku hľadáme odpovede v našom článku.

Prečo je vitamín C dôležitý?

Vitamín C, ktorý je citlivý na teplotu, svetlo a je rozpustný vo vode, je vynikajúcim antioxidantom. Pomáha pri neutralizácii voľných radikálov, čím znižuje riziko vzniku rakoviny, zápalových a kardio - vaskulárnych ochorení, spomaľuje starnutie buniek a pokožky. Nakoľko posilňuje imunitu, chráni aj pred infekciami a je schopný urýchliť hojenie poškodených tkanív v organizme a tým aj hojenie rán.
Vitamín C zohráva úlohu pri vstrebávaní zinku, vápnika, horčíka a železa, zvyšuje prospešné účinky kyseliny listovej a vitamínu E, zmierňuje príznaky
alergie, resp. znižuje hladinu krvného cukru a cholesterolu. Pomáha pri detoxikácii organizmu a zabraňuje vstrebávaniu ťažkých kovov.
Svoju úlohu zohráva aj pri syntéze hormónov nadobličiek, ale vitamín C je dôležitý aj pri produkcii energie.

Druhy vitamínu C

Existuje prírodný a synteticky vyrobený vitamín C. Obidva druhy majú rovnaké chemické zloženie, avšak inú stavbu. Prírodný vitamín C (kyselina L-askorbová) dokáže náš organizmus lepšie zúžitkovať, ako kyselinu D-askorbovú, vyrobenú synteticky. Počas užívania synteticky vyrobeného vitamínu C musí organizmus zložky potrebné pri jeho zúžitkovaní odoberať z tkanív. Práve preto je najlepšie, pokiaľ sa rozhodneme pre tabletky prírodného vitamínu C. Na otázku, ktorý vitamín C je najúčinnejší, je teda odpoveď jednoznačná, z ponuky si môžeme vyberať podľa chuti a obsahu peňaženky. Oplatí sa zvoliť si ten s postupným vstrebávaním, avšak dohliadnime na to, aby zvolený produkt neobsahoval umelé prídavné látky. Toto bohužiaľ nie je vylúčené ani u prírodného vitamínu C, nakoľko povrch tabletky môže obsahovať vosk pre lesklý povrch.

Tabletky vitamínu C - na rozdiel od vitamínu vo forme prášku - obsahujú účinné látky v stabilnej forme, kým retard prípravky vitamínu C (kapsule s postupným uvoľňovaním) dávkujú organizmu kyselinu askorbovú postupne. Vitamín C vo forme prášku však toto nedokáže.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu