head

Zelený čaj: antioxidačné a detoxikačné osvieženie

Liečivé účinky zeleného čaju: pomáhajú antioxidanty
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Antioxidanty

S ľadom alebo horúci zelený čaj je v každom prípade dobrou voľbou, ak túžite po osviežení. Zelený čaj však nemá iba povzbudzujúce účinky, ale je aj výnimočne účinným antioxidantom a detoxikantom, preto je vhodné piť ho na dennom poriadku.

Ak pravidelne pijete zelený čaj, či už za tepla, alebo vychladený, sa nielen osviežite: vďaka blahodarným zložkám zeleného čaju disponuje aj mnohými liečivými účinkami.

Antioxidanty

Najväčším darom zeleného čaju je, že vo výnimočne vysokej koncentrácii obsahuje antioxidačné polyfenoly, a obzvlášť flavonoidy. Vďaka tomu zelený čaj účinne posilňuje imunitný systém, pomáha viazať voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za vznik zápalov, rakovinové procesy, za vznik srdcovo – cievnych ochorení, a tiež za predčasné starnutie buniek, tým aj pokožky. Antioxidačné účinky nápoja sú tým silnejšie, čím dlhšie necháte čaj lúhovať.

Povzbudzujúci kofeín

Keď pijete nápoj zo zeleného čaju, rýchlo si všimnete jeho povzbudzujúce, osviežujúce vlastnosti, čo je účinkom kofeínu a teofilínu, ktoré sa nachádzajú v nápoji. Tieto zložky sú tiež zodpovedné za to, že časté pitie zeleného čaju zlepšuje pamäť, kým aminokyselina L – teamín zmierňuje stavy úzkosti. Prispieva tiež k zmierneniu príznakov Alzheimerovej choroby a k prevencii jej vzniku.

Detoxikačný účinok

Zelený čaj je výborným detoxikantom, podieľa sa na odstraňovaní nahromadených toxínov. Jeho detoxikačné účinky stupňuje aj to, že podporuje trávenie, a tiež činnosť pečene a obličiek. Zelený čaj okrem toho urýchľuje hojenie rán, denne jednou šálkou je možné udržať si správnu hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Zelený čaj k diéte

Vzhľadom k tomu, že prakticky neobsahuje žiadne kalórie, pokojne ho môžete konzumovať počas diéty. O to viac, že zelený čaj podporuje vylúčenie prebytočnej vody z organizmu a aj látkovú výmenu. Jeho ďalším výnimočným účinkom je, že spomaľuje tvorbu enzýmov, ktoré prispievajú k uskladňovaniu tukov. Práve preto sa pred jedlom odporúča vypiť šálku zeleného čaju.

Aj na vonkajšie použitie

Natrite zelený čaj na zapálený povrch pokožky, antioxidačné zložky rýchlo zmiernia príznaky. Pri vonkajšom použití hydratuje a napína pleť, a tiež poskytuje ochranu aj proti škodlivému UV-B žiareniu, ktoré zvyšuje riziko vzniku melanómu.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu