head

Posilnenie imunity prírodnými prostriedkami

Posilnenie imunity prírodnými prostriedkami
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Antioxidanty

Imunitný systém je baštou nášho zdravia, ak sa oslabí vzapätí ochorieme. V zime pocítime ešte silnejšie, ak ochranný štít nášho organizmu nefunguje správne. Nádcha a prechladnutie nám signalizujú, že nastal čas na posilnenie imunity. Našťastie nemusíme siahnuť hneď za liekmi: je mnoho liečivých rastlín, účinne posilňujúcich imunitu.

Ženšen

Koreň ženšenu vďaka účinným látkam ginsenoidom je jedným z najlepších odbúravačov stresu a prostriedkom proti depresii. Aspoň taký dôležitý je aj jeho účinok na imunitu, jeho zložky stupňujú tvorbu buniek imunitného systému, podporujú detoxikáciu a zlepšujú vstrebávanie minerálnych látok a vitamínov. Jeho účinky sú rovnaké či už ho užívame vo forme čaju, alebo ako korenie.

Zázvor

Jedinečná chuť, liečivé schopnosti: blahodarné účinky zázvoru poznali už v staroveku. Najúčinnejší je, ak zo surového zázvoru pripravíme čaj, prípadne – pre chuť – pridáme trocha citróna. Vynikajúco posilní imunitu a detoxikuje, zmierňuje zápaly a, podobne ako ženšen, zlepší nám náladu. Horúci zázvorový čaj zmierňuje kašeľ a bolesti hrdla, uvoľní upchatý nos, jeho pomocou ľahšie zdoláme prechladnutie. Je účinný aj strúhaný či ako sušený koreninový prášok.

Zelený jačmeň

Dajme si každé ráno nápoj pripravený z čerstvo lisovaného alebo práškového zeleného jačmeňa, a už aj sme toho veľa urobili v záujme zachovania svojho zdravia. Jačmenná tráva totiž vďaka svojim antioxidačným zložkám podporuje funkčnosť imunitného systému, ako aj naviaže voľné radikály zodpovedné za vznik mnohých chorôb. Najmä v zimnom období nám dobrú službu urobí jeho antibakteriálny, protizápalový a dezinfekčný účinok. A ak by to všetko nestačilo, zelený jačmeň výborne detoxikuje, jeho vláknina odstráni škodlivé usadeniny aj z čriev.

Cesnak

Nie nadarmo je cesnak odporúčaný aj v ľudovom liečiteľstve na liečenie zimných chorôb, veď už aj naše staré mamy poznali jeho silné antibakteriálne, protivírusové a antimykotické  účinky, ako aj schopnosť posilňovať imunitu. Pozor! Jeho blahodarné účinky vieme najlepšie využiť, ak ho konzumujeme surový, pokrájaný, nie pasírovaný. Vyskúšajme cesnak s medom, má nielen výnimočnú chuť, je ozajstnou vitamínovou bombou, a na dôvažok v mede naložený cesnak stratí svoju silnú, pre mnohých nepríjemnú arómu.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu