head

Zastavenie starnutia: antioxidanty pomáhajú

Antioxidanty pomáhajú zastaviť starnutie
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

Prečo je to, že niektorí ľudia patriaci do tej istej vekovej skupiny vyzerajú oveľa mladšie ako ostatní? Kým by sa poponáhľali s odpoveďou, že je to vplyv genetiky, prípadne skalpela, radšej si premyslime, že zastavenie starnutia je možné aj vhodnou výživou.

Voľné radikály a starnutie

Z času na čas počuť o ľuďoch niekde v prírode, kde sa uzavretí od sveta dožívajú mimoriadne vysokého veku, a pritom sa tešia dobrému zdraviu, a navyše ich výzor ani nezodpovedá veku. Títo ľudia sa totiž nestretávajú denne s tými voľnými radikálmi, ktoré vznikajú vďaka nezdravému životnému štýlu, a ich ničivý účinok na bunky možno dávať do bezprostrednej súvislosti s rôznymi nádorovými ochoreniami, kardiovaskulárnymi chorobami, zápalovými stavmi a v neposlednom rade so starnutím pokožky. Samozrejme, voľné radikály vznikajú aj pri bežných biologických podmienkach, ale ich značnú časť vie organizmus vyradiť, ale keď sa sami staráme o ich náhradu, tak sa nečudujme, že ochorieme a predčasne zostarneme. Zastavenie starnutia však nie je nemožné, v tomto sa nám ponáhľajú na pomoc antioxidanty

Ako nás omladzujúi?         

Antioxidanty neutralizujú voľné radikály, ktoré poškodzujú naše bunky, a ktoré vznikajú v rámci látkovej výmeny, vplyvom slnečného žiarenia, resp. vplyvom príjmu jedovatých látok, a bránia oxidačným procesom. Voľné radikály vďaka rôznym chemickým reakciám, ktoré spúšťajú, pôsobia ničivo, ale antioxidanty sa zapájajú do zastavenia týchto procesov, čím zohrávajú významnú úlohu v zastavení starnutia, respektíve v jeho spomaľovaní, a stimulujú obnovu buniek. Menšiu časť antioxidantov si vytvára organizmus sám, väčšinu však prijímame vhodnou stravou.

Pozrime si zoznam!

Najlepším zdrojom antioxidantov zabraňujúcich starnutiu je jednoznačne rôzne ovocie a zelenina, olejnaté semienka, obilniny, strukoviny a rôzne superpotraviny, ako semienko chia, spirulina alga, cvikla, granátové jablko, bobuľky acai. Konzumáciou superpotravín sa môžeme vyhnúť srdcovo-cievnym ochoreniam, tráviacim ťažkostiam, resp. vypadávaniu vlasov, problémov s pokožkou a nechtami zo stavu nedostatku živín.
Orechy, a väčšina orechových semienok disponujú výdatným obsahom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré sú nepostrádateľnými zložkami zdravých bunečných membrán. Semená sú bohaté aj na vitamín E, ktorý je silným antioxidantom. Mimoriadny význam z hľadiska zastavenia starnutia majú nenasýtené mastné kyseliny, získané zo semien, z olív, repky olejnej, sóji, tekvicových semienok, respektíve z ľanu či jadier hrozna. V oleji z jadier hrozna je vysoký výskyt priaznivých účinkov aj tohoto ovocia. Olej z jadierok hrozna stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu, ktoré napínajú pokožku. (Tieto oleje nepoužívajme iba ako prísadu k jedlám a do šalátov, ale vtierajme ich aj priamo do pokožky.)

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu