head

Flavonoidy: chránia nielen rastliny, ale aj nás

Flavonoidy - ich účinky proti rakovine sú dokázané
Flavonoidy - ich účinky proti rakovine sú dokázané
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

V poslednej dobe sa o flavonoidoch hovorí často. Aj napriek tomu len málokto vie, čo vlastne flavonoidy sú a na čo sú dobré. Pritom sa oplatí spoznať ich bližšie, nakoľko disponujú mnohými významnými zdraviu prospešnými vlastnosťami. V neposlednom rade pomáhajú zúžitkovať vitamín C v organizme.

Čo sú flavonoidy?

Flavonoidy sa nachádzajú najmä v zeleninových a ovocných šupkách, stonkách a jadrách. Túto zlúčeninu produkuje rastlina vyslovene pre svoju ochranu, takto sa bráni proti škodcom, vírusom a iným škodlivým vplyvom. V ľudskom organizme vyvíjajú flavonoidy podobné priaznivé účinky.

Zachovávajú zdravie a mladosť

Flavonoidy vďaka svojím antioxidačným vlastnostiam bojujú proti škodlivým voľným radikálom. Ich užívanie flavonoidov posilňuje imunitný systém, chráni kardio-vaskulárny systém. Zabraňujú oxidácii mastných kyselín, znižujú hladinu cholesterolu, zabraňujú kôrnateniu tepien. Popri tom výrazne znižujú zápaly, poskytujú ochranu pred virusovými a bakteriálnymi nákazami a disponujú aj antialergénnymi účinkami. Účinky flavonoidov proti rakovine sú dokázané.

Ich konzumácia zabezpečuje dlhotrvajúcu mladosť, ochraňujú bunky, a oplatí sa im venovať pozornosť aj z hľadiska prevencie. Niektoré flavonoidy možno odporúčať kvôli ich estrogénnym účinkom aj pri niektorých menej závažných gynekologických ochoreniach.

Výskyt flavonoidov

Momentálne je evidovaných takmer šesťtisíc flavonoidných zlúčenín s liečivými účinkami, ale zoznam ešte zďaleka nie je úplný. Najviac flavonoidov sa nachádza v ovocí červenej a tmavej farby. Najvýznamnejšími zdrojmi flavonoidov sú listová zelenina (špenát, kapustovité, brokolica, lucerna, petržlen ), cibuľoviny -  hlavne cesnak a cibuľa, ďalej cvikla, červená fazuľa, paradajky, rôzne druhy šošovice, bobuľové ovocie (jahody, ostružiny, maliny, višne, čerešne, slivky, hrozno, čierne ríbezle, čučoriedky, acai bobule), ale aj citrusové plody, harmanček, šípky a sója majú tiež vysoký obsah flavonoidov. Z olejnatých semien disponujú vysokým obsahom flavonoidov orechy, okrem toho rôzne koreniny a liečivé byliny, ako napríklad  tymián, rozmarín a rasca.

Aj čokoláda obsahuje flavonoidy

Pre milovníkov sladkostí je dobrou správou, že v kvalitnej čokoláde na varenie sa vo veľkej miere vyskytujú antioxidačné flavonoidy, ktoré majú protizápalový účinok a viažu voľné radikály, nadôvažok čokoláda neposlednom rade stimuluje produkciu antidepresívne pôsobiaceho serotonínu, zodpovedného za dobrú náladu.

Flavonoidy a vitamín C

Flavonoidy podporujú vstrebávanie vitamínu C v organizme. Práve preto je dobré, pokiaľ sa rozhodneme pre vitamín C v kombinácii s flavonoidmi.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu