head

Nepostrádateľné prebiotiká: účinne chránia naše zdravie

Rast prospešných baktérií, čiže probiotík, podporujeme pomocou prebiotík
Rast prospešných baktérií, čiže probiotík, podporujeme pomocou prebiotík
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Probiotika

Dôležitosť prebiotík by bolo potrebné viac zdôrazňovať. Následkom ich nedostatku sa totiž nedokážu rozmnožovať prospešné probiotické baktérie, tvoriace zdravú črevnú flóru, čo vedie ku vzniku mnohých ochorení.

Prebiotiká sú také fyziologické vlákniny, ktoré ľudský organizmus nedokáže stráviť, a predsa sú z hľadiska zdravia nepostrádateľné.

Počas nášho života sa zloženie mikroflóry výrazne a vyslovene mení. Mnoho štúdií dokázalo, že hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi zloženie črevnej flóry sú výživa a vek.

Pokiaľ je strava dlhodobo chudobná na vlákninu, alebo s postupujúcim vekom klesá počet bifidobaktérií, rastie počet enterokokov a enterobaktérií nepriaznivo ovplyvňujúcich naše zdravie. To vedie k hromadeniu patogénnych a toxických látok, k rakovine, a k poruche funkcie pečene.

Riešením môžu byť prebiotiká

Zvýšenie počtu prospešných baktérií, čiže probiotík môžeme cieľavedome stimulovať prebiotikami. Ide o také nestráviteľné zložky potravín, ktoré pôsobia priaznivo na organizmus tým, že selektívne napomáhajú rastu bifidobaktérií a lactobacilov v hrubom čreve. Nestráviteľnosť prebiotík je rovnaká vlastnosť, akou disponujú aj vlákniny nachádzajúcej sa v potravinach, ale ich fyziologická funkcia je často odlišná. Takto niektoré prebiotiká veľmi selektívne pomáhajú rastu “dobrých” baktérií a zamedzujú množeniu sa škodlivých baktérií v mikroflóre, pretože tie k svojej výžive prebiotiká potrebujú len veľmi málo, alebo vôbec.

Prírodné zdroje prebiotík

Jedným z najúčinnejších prebiotík je inulín

Väčšina dnes používaných prebiotík sa prirodzene nachádza v rastlinnej potrave. Jedným z najužitočnejších prebiotík je inulín. Bohatým zdrojom inulínu je huba shiitake, koreň čakanky, z ktorého sa vyrába aj náhrada kávy, ďalej artičoka, ktorú možno konzumovať aj vo forme šalátu. Inulín získame konzumáciou špargle, strukovín, ovsa, špaldy, cibule a cesnaku, ďalej banánu, púpavy, semiačok, najmä orechov, ako aj čakanky, artičoky a slnečnice hľuznatej. I napriek tomu, že mlieko neobsahuje rastlinnú vlákninu, laktóza obsiahnutá v mlieku disponuje prebiotickými vlastnosťami.

Prebiotiká sú dnes už dostupné v širokej škále, avšak oplatí sa vybrať si tie najkvalitnejšie, a zorientovať sa, ktoré sú najlepšie prebiotiká, probiotiká.

Príjemné „vedľajšie účinky“

Pôsobením prebiotík klesá hladina LDL-cholesterolu a tryglyceridov, čim prebiotiká zastávajú významnú úlohu v prevencii kardio-vaskulárnych ochorení, resp. v ich liečbe.

Obmedzujú rozmnožovanie škodlivých baktérií a stimulujú peristaltiku (pohyby) čriev, čím podporujú vylúčenie toxických a usadených odpadových látok. Navyše prebiotiká pomocou probiotík prispievajú k produkcii vitamínu B7 a B12, ako aj vitamínu K.

Zdroj: 
https://www.detoxikacia-organizmu.com/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu