head

Vláknina: preto ju nevynechať z jedálnička!

vláknina
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Čistenie čriev

Úlohu vláknin nemožno dostatočne prízvukovať, keďže strava chudobná na vláknina je zodpovedná za vznik mnohých chorôb, v prvom rade za ochorenia čriev, ale aj za obezitu, cukrovku a niektoré žalúdočné ťažkosti.

Malé, ale účinné

Vláknina, rozpustná alebo nerozpustná vo vode, nachádzajúca sa v potravinách má nespočetné účinky, priaznivo ovplyvňujúce naše zdravie. V prvom rade poskytujú objemnú látku, na podporu pohybov svalov čreva, tým pádom napomáhajú tomu, aby sa potrava, z ktorej už organizmus zužitkoval čo potreboval, dostala z tela rýchlejšie von, a to bez zaťaženia čriev.  Prečo poskytuje vláknina objemnú látku?  Tento efekt dodáva vláknine jej vlastnosť viazať vodu, a tým zvyšuje objem obsahu čreva.  Keď potrava obsahuje dostatočné množstvo vlákniny, poskytuje nám to pocit sýtosti, a tým zabraňuje vzniku nadváhy, predchádza zápche, a znižuje pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl, alebo zlatej žily. Vláknina obsiahnutá v strave obmedzuje zvyšovanie hladinu cukru v krvi po jedle, čo je veľmi dôležité najmä pre ľudí trpiacich cukrovkou.

Upracú tráviaci systém

Vláknina, nerozpustná vo vode, ktorá prechádza črevom, pôsobí aj ako kefa, nesúc so sebou všetko, čo vytvára nezdravú črevnú flóru. Príjem dostatočného množstva vlákniny šetrí činnosť pankreasu, a u ľudí, ktorí ju konzumujú v dostatočnej miere, sa zriedkakedy vyvinie rakovina čreva.  Vláknina zrieďuje rakovinotvorné látky a napomáha ich priechodu cez črevný systém. Tým, že stimuluje prechod potravín cez črevo, znižuje riziko vzniku jedovatých látok, vylučujú sa žlčové kyseliny a cholesterol.

Pokiaľ naša strava neobsahuje dostatočné množstvo vlákniny, môžeme trpieť nepríjemnými príznakmi, alebo aj vážne ochorieť. Najčastejším javom je zápcha, chronické zažívacie ťažkosti, divertikulóza, nádory hrubého čreva, obezita, diabetes, a okrem toho aj ochorenia srdca.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu