head

Tekvica, superpotravina jesene

Tekvica na jeseň: ako prospieva nášmu zdraviu?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Čistenie čriev

Tekvica je výborným detoxikantom, skvele napravuje náladu a podporuje trávenie. Pozrime sa, prečo sa oplatí jesť tekvicu! Jednou z najúčinnejších druhov zeleniny jesene pre ochranu zdravia je tekvica. Nielenže má dobrú chuť, ale disponuje aj mnohými vlastnosťami, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu nášho tela.

Na zlepšenie nálady

Nielen tekvica, ale aj jej semienka sú chutnou lahôdkou. Pražené jadierka s vysokým obsahom tryptofánu sú vynikajúcim občerstvením, navyše priaznivo vplývajú na nervový systém: v  období zvýšeného vypätia je hrsť tekvicových jadierok dokonalým prírodným liekom na zmiernenie stresu.

Na posilnenie imunity

Objavte krajšiu stránku jesene a zimy a zabudnite na nádchu! Jedným plátkom tekvice priemernej veľkosti môžeme zabezpečiť potrebnú dennú dávku vitamínu C, čím si nebudeme rozmaznávať iba svoje chuťové poháriky, ale konzumáciou tekvice, ktorá  posilňuje imunitný systém, zlepšujeme aj odolnosť svojho tela!

Na posilnenie srdca

Jadierka tekvice skvele dokážu znížiť hladinu cholesterolu. Táto chutná lahôdka pomáha znížiť hladinu zlého (LDL) cholesterolu v krvi, čím prispieva k lepšiemu zdraviu nášho srdca. Môžu byť prispešné aj pri prevencii vzniku rôznych srdcových problémov a artériosklerózy.

Chráni zrak

Táto veselá, žltá zelenina je bohatá na vitamín A, čím môže byť z hľadiska zdravia nášho zraku účinnejšia ako mrkva. Za svoju krásnu žltú farbu vďačí karotenoidom, ktoré môžu vo veľkej miere prispieť k ochrane zrakových nervov a oka.

Na podporu trávenia

Pretože tekvica má obzvlášť vysoký obsah vlákniny, je výborným prirodzeným digestívom, liekom proti zápche. Popri tom je nezanedbateľné aj to, že rýchlo zasýti, ale obsah kalórií je vyslovene nízky, čiže môže poslúžiť aj pri diéte a pri absolvovaní detoxikačného programu.

Na skrášlenie pleti

Tekvica má vďaka obsahu antioxidantov priaznivý vplyv aj na našu pokožku. Vysoký obsah betakaroténu pomáha neutralizovať voľné radikály, čím spomaľuje procesy starnutia, pokožku naplní energiou, aby bola znova pružná a pevná.

Dodá energiu

Ak si na sebe všimneme príznaky únavy a vyčerpanosti, alebo iba máme za sebou náročný tréning, zjedzme kúsok tekvice, alebo si z nej urobme kokteil! Tekvica je kvôli vysokému obsahu draslíka a elektrolytov vynikajúcim zdrojom energie pre náš organizmus!

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu