head

Čistenie čreva ľanovým semienkom: oživí zvonka i zvnútra

Ľanové semienko je bohaté na vlákninu, vyčistí hrubé črevo
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Čistenie čriev

Mnohí sa stretávajú s ľanovým semienkom iba na povrchu pekárenských výrobkov, pritom toto semienko neslúži len na dekoráciu. Je účinným čističom čriev, ale pomáha aj pri prevencii nádoru hrubého čreva. Prečítajte si viac, prečo sa doporučuje čistenie čreva ľanovým semienkom!

Zbaví odpadových látok

Keďže je ľanové semienko bohaté na vlákninu, ako kefa vyčistí hrubé črevo, odstráni usadené jedy a fekálie, ako aj stimuluje prirodzené pohyby čriev. Čistenie čreva ľanovým semienkom aplikované ako kúra, prispieva k zamedzeniu zápchy ako aj potiažam súvisiacim s IBS (syndrómom dráždivého čreva), ako aj k rovnováhe črevnej flóry. Vďaka značnému množstvo mastných kyselín omega 3 a omega 6, ako aj antioxidantným lignanom pôsobí ľanové semienko protizápalovo a proti rakovine, čo pomáha najmä v prevencii nádoru hrubého čreva.

Skrášli zovňajšok

Po čistení čriev ľanovým semienkom opeknieme zvonka i zvnútra, obsahuje totiž výdatné množstvo minerálnych látok, aminokyselín, ako aj vitamíny C a B, ktoré prospievajú vlasom, pokožke a nechtom. Dbajme však o to, že celé ľanové semienko používané na čistenie čreva môže prejsť cez tráviaci trakt nestrávené, preto sa jeho priaznivé zloženie nemôže uplatniť. Kúpme si ho v drvenej forme, alebo si ho pripravme rozdrvené doma v mlynčeku na kávu (svoje čistiace účinky na črevo vie uplatniť aj rotzdrvené nahrubo).

Lieči pokožku

Aplikácia ľanového semienka môže byť účinná aj v prípade zapálenej, aknóznej pleti, presnejšie ide o olej získaný z ľanového semienka. Možno ním liečiť aj príznaky ekzému, psoriázy či spálenia sa slnkom. Vďaka svojím antioxidačným účinkom, prispieva k prevencii a redukcii vrások.

Čo sa stane, keď si nečistíme črevá?

Dôsledkom toho, že hrubé črevo nie je čistené, sa tam nahromadia jedy a odpadové látky a objavia sa zlé trávenie a príznaky spojené s ním, spomalí sa peristaltika čriev, zhoršuje sa vstrebávanie živín a vplyvom škodlivých toxínov sa naruší rovnováha črevnej flóry.  Toto môže byť sprevádzané únavou, pocitom nepohody, kožnými problémami, bolesťami kĺbov, zápachom z úst, priberaním, nadúvaním, vracajúcimi sa infekciami, prípadne migrénou.

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu