head

Liečivý inulín | Regeneruje črevnú flóru

Inulín: aké má priaznivé účinky?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Probiotika

Konzumácia inulínu je čoraz viac v obľube. Táto nestráviteľná rastlinná vláknina, rozpustná vo vode, sa používa nielen ako náhrada cukru, ale priaznivo podporuje tráviaci trakt. Má silný regeneračný účinok na črevnú flóru, preto ovplyvňuje pozitívne aj obranyschopnosť organizmu.

Výnimočnosť inulínu spočíva v jeho prebiotických vlastnostiach, teda je takou živinou, ktorú nedokážeme stráviť, ale je v základe výživou pre probiotické baktérie, ktoré produkujú nepostrádateľné vitamíny.

Ľahko dostupný

Inulín možno nájsť vo viacerých obľúbených potravinách. Jeho výborným zdrojom je cibuľa, banán, alebo aj špargľa. Ale aj cesnak , artičoky a koreň čakanky ho obsahujú v hojnom množstve.

Keďže sa nevstrebáva v tenkom čreve, jeho fermentácia začína až v hrubom čreve, a pomáha rozmnožovaniu bifidobaktérií a laktobacilov, preto je jeho vplyv na črevnú flóru je vynikajúci. Odporúčame ho hlavne pre tých, ktorí konzumujú len malé množstvo ovocia a zeleniny, zotavujú sa po liečbe antibiotikami, alebo ich trápia problémy s trávením.

Na čo je dobrý

Okrem prospešných účinkov na črevnú flóru inulín upravuje látkovú výmenu (urýchľuje chudnutie), odstráni nadmernú tvorbu plynov, ako aj plynatosť. Je vysoko účinný proti zápche, upravuje pravidelnosť vyprázdňovania, čím zmierňuje príznaky syndrómu dráždivého čreva a Crohnovej choroby. Keďže činnosť imunitného systému vo veľkej miere závisí od stavu črevnej flóry - často poškodenej antibiotikami, stresom, nikotínom či alkoholom -  posiľňuje obranyschopnosť organizmu natoľko, že znižuje riziko vzniku nádorových ochorení, hlavne rakoviny hrubého čreva. Popri tom všetkom inulín dokonale nahradzuje rafinovaný cukor, nakoľko neovplyvňuje hladinu cukru v krvi, takže sa odporúča aj pre diabetikov.  V neposlednom rade organizmus jeho konzumáciou zúžitkuje ľahšie a vo väčšej miere vápnik, železo a horčík.

Má vedľajšie účinky?

Inulín môže u jednotlivcov spôsobovať alergické reakcie, astmu, vyrážky, kožný zápal. Prehnaná konzumácia spôsobuje nadúvanie a kŕče v brušnej dutine. Tehotným ženám a dojčiacim matkám sa jeho konzumácia nedoporučuje.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu