head

Kolostrum a jeho účinky – Ako podporuje mledzivo náš organizmus?

Kolostrum sa vyznačuje vysokým obsahom rôznych rastových faktorov
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Superpotraviny

V súčasnosti využíva medicína antibiotiká v značnej miere, často aj neodôvodnene. V dôsledku ich nadmerného užívania sa voči nim stávajú baktérie rezistentné (odolné), čím sa znižuje obranyschopnosť imunitného systému. Preto je dôležité posilnenie imunitného systému, pri ktorom sa môžeme spoliehať na účinnú pomoc kolostra. Z nášho článku sa dozviete, aké má kolostrum účinky na naše zdravie.

Výskumy ukazujú, že po období puberty náš organizmus produkuje čoraz menej imunitných a rastových faktorov. Strata týchto dôležitých zložiek prispieva k postupnému starnutiu a zníženiu našej prirodzenej imunity. Jedným z prostriedkov ako obnoviť prirodzenú obranyschopnosť organizmu je užívanie doplnkov výživy na báze kolostra. Kolostrum obsahuje rôzne rastové faktory, ktoré stimulujú produkciu T-lymfocytov, imunitných buniek nevyhnutných pre imunitné reakcie. Účinky kolostra tým však zďaleka nekončia.

Čo je kolostrum?

Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo vlastne samotné kolostrum je. Ide o tekutinu (prvotné mlieko), ktorú produkujú mliečne žľazy všetkých cicavcov krátko pred pôrodom. Pre novorodencov a všetky mláďatá cicavcov je kolostrum životne dôležité. Vysoká koncentrácia biologicky aktívnych bielkovinových faktorov v ňom ochraňujú a vyživujú novorodenca, rovnako ako aj novonarodené mláďatá cicavcov.
Ľudského novorodenca chránia aj imunitné faktory, ktoré sa produkujú v placente, preto pokiaľ neprijíma kolostrum, nie je vystavený priamemu ohrozeniu života.

Prospešné účinky kolostra

Z dôvodu vysokého obsahu imunitných a rastových faktorov sa kolostrum používalo ako podporný prostriedok pri liečbe mnohých ochorení už v minulosti. Kolostrum je vynikajúcim prostriedkom pre posilnenie imunitného systému, zníženie chorobnosti a zmiernenie prejavov alergií, predovšetkým v jarnom a jesennom období. Pravidelné užívanie výrobkov na báze bovinného (kravského) kolostra obnovuje prirodzenú črevnú flóru, ktorá býva u starších osôb často narušená. Veľmi efektívne podporuje rozmnožovanie bifidobaktérií a laktobacilov v tráviacom trakte. Pôsobením kolostra sa preto znižuje i prípadná rezistencia (odolnosť) baktérií voči účinkom antibiotík a navyše chráni aj črevnú flóru. Medzi ďalšie prednosti kolostra patrí jeho priaznivý účinok na onkologické ochorenia, zápaly i pooperačné a poúrazové stavy. Kolostrum prostredníctvom prirodzených rastových faktorov zabraňuje starnutiu kože, ale i ostatných tkanív, a má teda omladzujúci efekt. Rastové faktory majú vplyv i na spaľovanie podkožného tuku a rast svalovej hmoty, preto je vynikajúci aj na formovanie postavy.

Ďalšie možnosti použitia kolostra

Okrem priaznivých vnútorných účinkov je kolostrum vhodné i na vonkajšie použitie. V prípade zápalov horných dýchacích ciest Vám pomôže ako kloktadlo. Použitie kolostra ako kvapky do nosa prináša úľavu pri zápaloch dutín. Naviac, kolostrum pomáha pri ekzémoch a má účinok na regeneráciu i omladenie pokožky (môže slúžiť ako náhrada krému pri rôznych alergiách na kozmetické prípravky). Je dôležité vedieť, že kolostrum nie je vhodné pre ľudí s intoleranciou na laktózu a pri stavoch po transplantáciách orgánov.  

Ako si správne vybrať kolostrum z ponuky na trhu?

V súčasnosti je na trhu viacero výrobcov kolostra - tejto výnimočnej tekutiny z prírody. Kolostrum môžete nájsť vo forme kapsúl, prášku, žuvacích tabliet ale i v tekutej forme. Spoločnosť DrNatura Supergreens ponúka kolostrum vo forme kapsúl. Táto forma zabezpečuje, že sa biologická hodnota kolostra tepelným spracovaním neznižuje. Naopak, tekuté kolostrum sa po otvorení rýchlo kazí. Pri výbere kolostra je však potrebné brať do úvahy okrem vhodnej formy aj krajinu pôvodu. Výrobky na báze kolostra, ktoré sú získavané z mimoeurópskych krajín (Kanada, USA, Nový Zéland a iné) nemajú takú vysokú účinnosť na Európanov. Dôvodom toho je fakt, že zvieratá z týchto krajín sa stretávajú vo svojom prirodzenom prostredí s inými alergénmi a patogénmi, čo sa potom odráža i v účinnosti samotného kolostra na človeka. Spoločnosť ​DrNatura Supergreens ponúka kolostrum, ktorého krajina pôvodu je Francúzsko.
Kolostrum má naozaj široké spektrum pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Veľkou prednosťou je, že ide o čisto prírodný produkt s vysokou účinnosťou. Priaznivé účinky kolostra môžete pocítiť aj Vy prostredníctvom výrobku Premium Colostrum, ktoré nájdete v našej ponuke.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu