head

Quinoa s neskutočným účinkom, už ste ju vyskúšali?

Quinoa neobsahuje lepok a laktózu, preto môže byť súčasťou stravy pre osoby trpiace potravinovou alergiou
Quinoa neobsahuje lepok a laktózu, preto môže byť súčasťou stravy pre osoby trpiace potravinovou alergiou
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Superpotraviny majú čoraz viac prívržencov. Jednou z nich je aj quinoa, ktorá nemôže chýbať ani vo vašej kuchyni, pokiaľ chcete urobiť niečo pre svoje zdravie a zdravie vašej rodiny.

Semená a listy rastliny quinoa boli už pred tisíckami rokov obľúbenou potravou Inkov, pretože už vtedy zistili, že zvyšuje výkonnosť, naplní energiou, a možno ho využiť aj na liečbu a hojenie rán. Inkovia používali rastlinu aj v rámci svojich náboženských rituálov, čo sa nepáčilo španielskym dobyvateľom, preto ju takmer celkom zlikvidovali. Našťastie sa domorému obyvateľstvu podarilo rastlinu zachrániť a v uzavretých priestranstvách ju tajne ďalej pestovať. V širších kruhoch sa stala známa až v 80. rokoch 20 storočia vďaka dvom Američanom, ktorých bolívijský učiteľ povzbudzoval k tomu, aby rastlinu menom quinoa vyskúšali. Keď tak urobili, na colorádskych plantážach tak rastlina započala svoju cestu do sveta. 

Čo je quinoa? Čo obsahuje?

Táto rastlina pripomína obilninu, avšak okrem tvaru nemá s obilím nič spoločné. Zaraďuje sa do čeľade  Chenopodiaceae (láskavcovité), takže disponuje vysokým obsahom oxalátov, rovnako ako špenát a cvikla. Jeho veľkou výhodou je, že neobsahuje lepok ani laktózu, preto ho môžu konzumovať aj osoby trpiace potravinovou alergiou. 

Quinoa (inak nazývaná mrlík čílsky) rastie najmä v Peru a Bolívii, známa je aj ako indiánske proso, vďačí svojej obľúbenosti obsahom celého radu hodnotných živín: je bohatý na horčík, vápnik, železo, draslík, zinok, a životne dôležité vitamíny, ako napr. B, C a E. Okrem toho obsahuje také zlúčeniny flavonoidov, ako napríklad kvercetín. Obsah škrobu vyživuje prospešné baktérie v črevách, pomáha tvorbe mastných kyselín s krátkym reťazcom, zlepšuje zdravie čriev a znižuje riziko vzniku ochorení.

Quinoa je považovaná za vynikajúci zdroj bielkovín, čo znamená, že obsahuje tých deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré organizmus nedokáže sám vyprodukovať. Obsahuje v hojnom množstve lyzín, ktorým väčšina rastlín nedisponuje. Nájdeme v nej aj metionín a histidín, vďaka ktorým je vynikajúcim zdrojom rastlinných bielkovín - proteínov.
Jedna zo štúdií dospela k záveru, že obsah antioxidantov rastliny quinoa je najvyšší medzi obilninami a strukovinami.

100 gramov varenej quinoe obsahuje 120 kalórií, 72% vody, 4,4 gramy bielkovín, 21,3 gramov uhľohydrátov, 0,9 gramu cukru, 2,8 gramu vlákniny a 1,9 gramu tuku (kyselina palmitová, kyselina olejová a kyselina linolénová). Rastlina má relatívne nízky glykemický index, čo znamená, že nespôsobuje zvýšenie hladiny krvného cukru. Jedlá s vysokým glykemickým indexom môžu súvisieť s nadváhou a rôznymi ochoreniami.

Iné rastlinné zlúčeniny tejto rastliny   

Quinoa obsahuje mnoho rastlinných zlúčenín, ktoré prispievajú k jej chuti a k pozitívnym účinkom na organizmus.

Saponíny: Tieto rastlinné glykozidy chránia rastlinu pred hmyzom a inými škodcami. Sú mierne horkastej chuti, väčšinou je možné ich odstrániť namáčaním a umývaním pred varením, resp. pražením.

Kvercetín: Ako silný polyfenol môže pomáhať pri prevencii vzniku rôznych ochorení, ako napríklad ochorenie srdca, osteoporóza, alebo určité druhy rakoviny.

Kemferol: Polyfenol, ktorý môže pomôcť pri znižovaní rizika vzniku chronických ochorení, medzi nimi a rakoviny.

Skvalén: Tento steroidný prekurzor slúži v organizme ako antioxidant.  

Kyselina fytová: Síce zvyšuje činnosť prirodzených NK buniek (zabíjačské bunky), bohužiaľ zabraňuje vstrebávaniu minerálnych látok, ako napríkad železo a zinok. Množstvo kyseliny fytovej je možné znížiť namáčaním semien pred varením.   

Oxaláty: Ide o vedľajší produkt metabolizmu rastliny, u niektorých môže prispieť ku vzniku obličkových kameňov.

Quinoa - ako pomáha jej konzumácia?

Vďaka obsahu vlákniny je quinoa veľmi ľahko stráviteľná, dodáva pocit sýtosti, udržiava hladinu krvného cukru, preto je vhodná pri diétach a chudnutí. Pomáha odstrániť odpadové látky nahromadené v črevách, zmäkčuje stolicu, takže je účinná aj proti zápche. Priaznivo vplýva na metabolizmus uhľohydrátov a tukov, v neposlednom rade jej prebiotické vlákniny rozpustné vo vode slúžia ako potrava pre prospešné probiotické baktérie, čím pomáha udržiavať rovnováhu črevnej flóry. V quinoe obsiahnutý kvercetín je schopný neutralizovať voľné radikály, preto konzumácia jadierok quinoi chráni pred zápalmi, kardiovaskulárnymi ochoreniami, znižuje riziko vzniku rakoviny a stimuluje obnovu buniek. 

Ako ju pripraviť?Po uvarení ju možno použiť ako prílohu, alebo kašu

Najlepšie je, pokiaľ ju budeme variť štvrť hodiny v dvojnásobnom množstve vody. Svoj objem totiž, podobne ako ryža, zmnohonásobí, 150 gramov postačí na tri porcie jedla. Po uvarení ju môžeme podávať ako prílohu, kašu, ale napríklad servírovaná s dusenou zeleninou, chudým mäsom (napr. kuracími prsiami) obstojí aj ako hlavné jedlo. Quinoa dokáže oživiť chuť zeleninových a ovocných šalátov, do ktorých sa pridáva podľa chuti a varená. Pokiaľ sme flexibilný voči novotám, alebo trpíme intoleranciou lepku, môžeme vyskúšať dezerty z quinoi. Osoby trpiace intoleranciou laktózy, vegetariáni a vegáni si z nej zas môžu pripraviť pridaním rastlinného mlieka mliečnu ryžu. Výrobník rastlinného mlieka nám môže byť vynikajúcou pomocou v tom, že si tento nápoj môžeme z mandlí, kešu orieškov, ryže, sóje, ovsa, orieškov, gaštanov, alebo konopných semien pripraviť pohodlne a jednoducho aj doma.

Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/foods/quinoa#nutrients
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina/
https://www.pluska.sk/break/food1/quinoa-co-vlastne-je-ako-k-nam-dostala.html

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu