head

Príprava ryže: keď ju varíme zle, môže byť nebezpečná

Príprava ryže: takto môžeme zabrániť otravám
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Ryža je jedna z potravín, ktoré sa na celom svete konzumujú najčastejšie a v najväčšom množstve. Má mnoho prospešných fyziologických vlastností, avšak iba málo ľudí vie, že môže obsahovať väčšie množstvo arzénu. Preto je spôsob prípravy ryže veľmi dôležitý, od neho závisí, koľko jedovatých látok sa pri konzumácii ryže dostane do nášho organizmu.

Má neskutočne veľa spôsobov prípravy, je lacná a výživná: práve vďaka týmto vlastnostiam sa ryža stala dostala medzi najpopulárnejšie potraviny. Vďaka jej účinku na chudnutie ju mnohí veľmi radi aplikujú počas diéty

Lúpaná a nelúpaná

Z hľadiska využiteľnosti ryže ju spravidla rozdeľujeme na dva druhy, na nelúpanú a na lúpanú. Tá prvá je hnedá ryža, na ktorej sú ešte otruby, ktoré obsahujú mnoho blahodarných účinných látok. Z lúpanej ryža otruby odstránia, čoho dôvodom je v prvom rade to, že takto má dlhšiu trvanlivosť. Keď sa lúpaná ryža pripraví ošetrením glukózou, získame leštenú ryžu, ktorá sa pri varení nelepí a lepšie si udrží tvar.

Prečo je zdravá?

Síce ryža obsahuje obrovské množstvo sacharidov, patrí medzi vyslovene diétne jedlá. 100 gramov bielej, varenej ryže obsahuje iba 100 kalórií, pretože väčšinu jej sacharidov organizmus nie je schopný odbúrať. Jej ďalšou výhodou je, že má nízky glykemický index, preto sa jej konzumácia diabetikom vyslovene odporúča. Nakoľko je bezgluténová, pokojne môžu ryžu a jedlá varené z ryže (ryžovej múky) konzumovať aj ľudia trpiaci intoleranciou lepku. Jej ďalšími dôležitými zložkami sú fosfor, horčík a železo, ale aj rastlinné vlákniny, ktoré podporujú trávenie a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Vzhľadom na nízky obsah sodíka je ryža dobrou voľbou aj pre pacientov trpiacich vysokým krvným tlakom, zadržiavaním vody, či srdcovými problémami.

Hnedá ryža a vitamíny skupiny B

Ryža je na vitamíny pomerne chudobná, výnimkou sú vitamíny B1 a B2. Avšak aj na tieto je bohatá iba hnedá ryža, v ktorej šupke sa nachádzajú aj vitamíny E a K. Na bielkoviny sú bohaté všetky druhy ryže, nelúpaná ryža navyše obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny (tieto si organizmus nevie sám vyprodukovať).

Môže byť jedovatá

Podľa prieskumov Európskeho úradu pre potravinové normy (European Food Standards Authority) môže obsahovať na celom svete predávaná ryža, ktorá sa pestuje na znečistenej pôde, hoci až desaťtisíckrát viac silne rakovinotvorného, anorganického arzénu, ako ostatné potraviny. V hnedej ryži sa nahromadí viac arzénu, nakoľko toxická látka sa koncentruje v jej šupke.

Podľa prieskumu Channel 4 Dispatches a Institute for Global Food Security je v približne 58 percentách potravín ryžového základu v Spojenom Kráľovstve preukázateľná vysoká hladina arzénu. Pre malé deti je to mimoriadne nebezpečné, nakoľko vzhľadom na ich hmotnosť jedia v priemere omnoho viac ryže – myslíme tým na ryžové keksíky, ryžový chlieb –, ako dospelí, navyše v ich prípade môže arzén spôsobiť aj poruchy vývinu. Viac ryže konzumujú aj ľudia s intoleranciou lepku, a taktiež obyvatelia Ázie. U tých, ktorí pravidelne konzumujú ryžu, s väčšou pravdepodobnosťou vznikne rakovina, cukrovka, poruchy obehovej sústavy, nervové problémy.

Príprava ryže

Jedna porcia, čiže 100 gramov sušenej európskej ryže, obsahuje toľko arzénu, ako 5 litrov vody. Pre zamedzenie predávkovania je dobré obmedziť príjem hotových jedál s obsahom ryže, pričom v prípade doma varenej ryže stačí použiť jej správny spôsob prípravy.

Andy Meharg, profesor univerzity Belfasti Queen's (Queen's University Belfast) zistil, že sa môžeme zbaviť aspoň  80 percent arzénu, keď ryžu predošlý večer namočíme, potom pred varením dôkladne umyjeme, prepláchneme a pripravíme s piatimi dielmi vody. Bez namáčania sa pri varení ryže v rovnakom množstve vody odstráni približne polovica arzénu. Keď je pri varení pomer dva diely vody a jeden diel ryže, množstvo toxickej látky ostáva takmer nezmenené.  

Nezabudnime na detoxikáciu

Nie iba problém nahromadeného arzénu v organizme, ale aj odstránenie všetkých ostatných toxických látok môžeme vyriešiť pomocou vhodnej detoxikačnej kúry. Pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku si vyberme komplexný, minimálne 30 dňový program, ktorý je vhodný aj na očistu pečene a zároveň ponúka jedinečné doplnky výživy na rôzne fázy detoxikácie.  

Zdroj:

http://theconversation.com/high-levels-of-cancer-causing-arsenic-in-rice-so-why-isnt-it-regulated-in-our-food-33691
http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/rice-cooking-arsenic-traces-poisonous-boil-water-away-drain-excess-danger-food-a7568436.html?cmpid=facebook-post

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2009.1351/abstract
http://www.dailymail.co.uk/health/article-4203410/Expert-reveals-safest-way-cook-rice.html
http://www.channel4.com/programmes/dispatches/articles/all/rice-how-safe-is-it

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu