head

Znížená funkcia štítnej žľazy a poruchy metabolizmu

Znížená funkcia štítnej žľazy sa dá zistiť aj pomocou vyšetrenia ultrazvukom, resp. scintigrafiou vykonanou pomocou rádioaktívnych látok
Znížená funkcia štítnej žľazy sa dá zistiť aj pomocou vyšetrenia ultrazvukom, resp. scintigrafiou vykonanou pomocou rádioaktívnych látok
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Zdravý životný štýl

Nadúvanie, zápcha, nadváha, únava - tieto časté symptómy väčšinou súvisia s nejakými tráviacimi poruchami, avšak môže sa stať, že ich príčinou je chronicky znížená funkcia štítnej žľazy. V takýchto prípadoch môže naše ťažkosti pomerne účinne zmierniť, alebo dokonca úplne odstrániť, zmena životného štýlu.

Znížená funkcia štítnej žľazy je veľmi nepríjemný stav, pretože sa neprejavuje jednoznačnými symptómami, z toho dôvodu sa aj k liečbe spravidla pristupuje oneskorene.

Znížená funkcia štítnej žľazy - diagnostika

Ochorenie je možné zistiť pomocou jednoduchých krvných testov. Pokiaľ hladina hormónov trijódtyronín a tyroxín výrazne klesne, to znamená, že minimálne o 40 %, jednoznačne je potvrdená znížená funkcia štítnej žľazy. V takýchto prípadoch sa hodnota TSH (tyreotropný hormón, čiže hormón, ktorý podporuje správnu funkciu štítnej žľazy) spravidla zvýši, pretože organizmus sa takto snaží zvýšiť tvorbu hormónov - trijódtironínu a tiroxínu, ktorá je spravidla nedostatočná z dôvodu nedostatku jódu (pre produkciu hormónov je soľ potrebná), ochorenia štítnej žľazy ( v prvom rade zápalom, či jej odstránením). Zriedkavo sa môže stať, že všetky tri hodnoty sú nízke, čo je ale príznakom narušenej činnosti hypofýzy (podmozgovej žľazy). Znížená funkcia štítnej žľazy sa dá zistiť aj pomocou vyšetrenia ultrazvukom, resp. scintigrafiou vykonanou pomocou rádioaktívnych látok.

Vznik porúch metabolizmu

Pretože hormóny štítnej žľazy podporujú metabolizmus - látkovú výmenu, ich nedostatok spôsobuje práve opačný efekt, čo sa môže prejaviť nasledovnými príznakmi: tráviace poruchy, zápcha, nadúvanie (opuchnutá tvár), a únava.

Zároveň spravidla spôsobuje znížená funkcia štítnej žľazy priberanie, ktoré je výsledkom zápchy, zníženia peristaltiky čriev  a hlavne nedostatočného metabolizmu. Príznaky zníženej funkcie štítnej žľazy sú badateľné aj na tvári. Nakoľko sa nahromadí medzibunková tekutina, tvár a krk budú zdurené, na dôvažok zdurenie v oblasti krku následne spôsobuje, že hlas postihnutého sa stáva hlbším, „chrapľavým“. Ďalšími príznakmi môžu byť aj depresia, poruchy pamäte, suchá pleť a suché vlasy.

Liečba zníženej činnosti štítnej žľazy

Pokiaľ je zníženie činnosti štítnej žľazy spôsobené ochorením štítnej žľazy, lekár naordinuje liečbu doplnením hormónov. Na liečbu zníženej funkcie štítnej žľazy z dôvodu nedostatku jódu je nevyhnutné dopĺňanie jódu. čo možno najjednoduchšie docieliť konzumáciou jodidovanej soli, morských rýb, rias, mušlí, paradajok, špenátu a jódovej vody. Je dôležité vedieť, že v prípade zápalu štítnej žľazy sa zvýšený príjem jódu neodporúča. Činnosť štítnej žľazy podporuje železo, meď, selén, zinok, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, ale rovnako dôležité v rámci našej diéty je aj to, aby sme sa postarali o príjem dostatočného množstva vlákniny. Tým môžeme vo veľkej miere prispieť k zmierneniu ťažkostí a tým aj zápchy a nadúvania, ako aj k zníženiu telesnej hmotnosti.  

Dobre vedieť

Vstrebávaniu jódu bráni lepok, sója, brokolica, kapustoviny, preto tieto konzumujme výlučne pod dohľadom svojho lekára.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022776/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3968713/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4267409/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25183510
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19793640

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu