head

Zmena životného štýlu krok po kroku

Ako zmeniť svoj životný štýl
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Stojí za zamyslenie, že by ste mohli žiť o desaťročia dlhšie, pokiaľ dostatočne dozeráte na životný štýl. Vytvorenie zdravých návykov je len vecou rozhodnutia a silnej vôle, avšak je dôležité, aby zmena životného štýlu prebiehala krok po kroku. Buďte trpezliví, nechcite viditeľnú zmenu za pár dní!

Pravdepodobne ste si už veľa razy dali sľub, že sa zbavíte zlozvykov a budete žiť zdravšie. Budete sa v priebehu týždňa viac hýbať, budete konzumovať výživné jedlá a pravidelne absolvujete preventívne prehliadky. Mnohí ale už po prvých ťažkostiach stratia chuť a pokračujú tam, kde prestali. Pritom zmena životného štýlu môže pomôcť predchádzať, či liečiť už jestvujúce ochorenia, avšak len vtedy to má význam, pokiaľ sa do nej pustíme krok po kroku. Majte predstavu o tom, čo by ste chceli, najlepšie je spísať si o tom zoznam.

Zreformovaná strava

Začnime na začiatku - výživou. Konzumácia nezdravých jedál môže mať za následok infarkt myokardu, vznik ochorenia mozgových ciev, či zúženie ciev dolných končatín. Vedeli ste, že 50% ľudí umiera práve pre tieto príčiny? Problém však nie je len v množstve, aj nedostatok kvalitnej výživy si vyberá svoju daň. Soľ a cukor, prijaté pochutinami, salámy, ktorých trvanlivosť je podnecovaná sodíkom, mäsové výrobky a jedlá pečené v oleji - sú veľmi škodlivé. Presedlajte na jedlá bohaté na vlákniny, konzumujte napr. superpotraviny, rastlinné mlieka a rastlinné oleje, chlieb z celozrnnej múky namiesto bielej. Častokrát sa tráviace ťažkosti prejavia práve preto, lebo skonzumujeme toho naraz také množstvo, s ktorým sa tráviaci trakt nedokáže popasovať. Držte sa zásady jesť menej, ale častejšie. Popri tom je odporúčané dodržiavať dostatočný príjem vody, 2 litre denne.

Každodenný pohyb

Pokiaľ každý deň vykonávame nejaký telesný pohyb, už sme urobili veľa pre svoje zdravie. Nadôvažok tým môžeme napraviť správnu peristaltiku čriev, a odstrániť chronickú zápchu. Nie je nutné zakúpiť si prehnane drahú permanentku do fitness centa, na začiatok postačí výdatná prechádzka, či 15 minútový rekreačný beh. Životný štýl chudobný na aktívny pohyb tiež zvyšuje riziko rakovininy hrubého čreva, naopak pravidelný pohyb pomáha predchádzať výskytu nadváhy.

Zanechanie zlozvykov

Príležitostná konzumácia alkoholu je ešte prijateľná, ale nepozerajte sa často na dno pohárika. Alkohol má negatívny účinok na srdcové svalstvo a črevnú flóru, nehovoriac o tkanivách pečene. Je síce pravdou, že zmierňuje napätie a pozdvihne náladu, ale na odstránenie každodenného stresu nie je alkohol vhodný. Aby ste sa s určitosťou zbavili napätia nahromadeného počas dňa, vypnite telefón, doprajte si rozmaznávajúci kúpeľ s esenciálnymi olejmi.

Jedna cigareta obsahuje niekoľko tisíc škodlivých látok, ktoré oslabujú imunitný systém. Odvykanie od fajčenia je teda vhodné začať čo najskôr, pretože ušetríme nielen značnú sumu peňazí, ale predídeme aj mnohým ochoreniam. Fajčenie spôsobuje zúženie ciev, ale cigareta zohráva svoju rolu aj pri vzniku rakoviny ústnej dutiny.


Uskutočnenie zmeny životného štýlu krok po kroku ale týmto ešte nekončí. Pokiaľ ste prvé tri body splnili, zamerajte sa na také ciele ako dosiahnutie ideálnej hmotnosti, alebo zdolanie takých ochorení, ako vysoký krvný tlak a cukrovka.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu