head

Chronický stres: zbavte sa ho správnou výživou

Chronický stres: zbavte sa ho správnou výživou
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Stres sa bez výnimky týka každého, vylúčiť ho je takmer nemožné. Pokiaľ sa tento stav stáva trvalým, nielenže sa stávame podráždenými a unavenými, ale so stresom prichádzajú aj rôzne choroby.  Mnohí by ani nenapadlo, že správnou výživou môžeme proti stresu bojovať.
Chronický stres je pomalý zabijak, časom môže spôsobiť aj zmeny organického pôvodu. Dlhotrvajúce problémy v zamestnaní, v osobnom živote, neustále obavy, trápenie sa nad dennými starosťami sa prejavujú často vo forme tráviacich ťažkosti, žalúdočného vredu, hnačke, zápche, a môže nastať aj poškodenie črevnej flóry.  Vplyvom trvalého stresu klesne obranyschopnosť imunitného systému, a skôr sa vyskytnú rôzne infekcie. U mnohých môžu nastať problémy s pokožkou a vypadávanie vlasov, navyše pôsobením stresu sa vytvorí v organizme veľké množstvo kortizolu, ktorý zvyšuje hladinu krvného cukru, stupňuje riziko osteoporózy a napomáha hromadeniu tuku, a tým aj vytvoreniu nadváhy. Vplyvom stresu sa zvýši nielen produkcia kortizolu, ale aj hladina aldosterónu, a môže nastať nadúvanie, pocit „nôh z olova“, problémy lymfaticko-obehového systému, svalové kŕče. Kvôli nadmernej produkcii aldosterónu sa môžu objaviť bolesť hlavy, porucha srdcového rytmu, zhorší sa schopnosť koncentrácie, stávame sa podráždenými, unavenými, máme ťažkosti so zaspávaním, alebo trpíme nespavosťou.

Vyskúšajme dopamínovú diétu

Keď sa chceme zbaviť stresu, konzumujme potraviny bohaté na vitamín B, pretože práve oni napomáhajú látkovej výmene, aj k zdravému fungovaniu centrálneho nervového systému, predídu stresom vyvolanému prehnanému pocitu hladu a tým sú aj účinnou zbraňou pri prevencii nadváhy. V našom jedálničku nech sa nachádzajú celozrnné obilniny,  strukoviny, kôstkovice, zelenina s tmavozelenými listami, chudé mäso, ryby, mliečne výrobky. Zaveďme dopamínovú diétu, ktorá uprednostňuje také jedlá, ktoré zvyšujú hladinu dopamínu v mozgu, nazývaného aj hormónom šťastia. Konzumujme mandle, avokádo, kôstkovice, sezamové semiačka, jadierka z tekvice, banán, ďalej zelenú, červenú a žltú zeleninu a ovocie.

Doprajme si jedlá bohaté na antioxidanty

Nezabudnime na jedlá s obsahom antioxidantov, keďže tieto eliminujú škodlivý vplyv voľných radikálov na bunky používajúce dopamín. Keď máme chuť na sladké, smelo si doprajme niekoľko kociek kvalitnej čokolády na varenie, ktorá rýchlo zvyšuje hladinu dopamínu, pričom je bohatá na draslík, horčík, meď, ako aj na vitamíny A-, D-, E-, a B. Konzumujme podľa možnosti nesolené potraviny, alebo potraviny s nízkym obsahom soli, pretože od soli sa zvyšuje hladina aldosterónu, aby regulovala rovnováhu sodíka-draslíka v krvi.  Usilujme sa o zachovanie vyrovnanej hladiny krvného cukru, keď klesne, stávame sa podráždenými, niekedy sa doslova trasieme.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu